Najpiękniejsze muzea na świecie: 2 obiekty z Europy, jeden miał zostać wyburzony

Rozstrzygnięto pierwszy etap konkursu Prix Versailles 2025, jedną z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych w Europie. W pierwszym etapie nagrodzono najpiękniejsze muzea na świecie. Na liście znalazły się tylko dwa obiekty z Europy.

Publikacja: 16.05.2025 16:22

Paryski Grand Palais przeszedł w ostatnich latach gruntowny remont, dzięki któremu obiekt znów zachw

Paryski Grand Palais przeszedł w ostatnich latach gruntowny remont, dzięki któremu obiekt znów zachwyca.

Foto: Ibex73, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

W wąskim gronie siedmiu wyróżnionych nagrodą Prix Versailles w znalazły się dwie instytucje z Europy: paryski Grand Palais, który przeszedł niedawno gruntowną renowację, oraz mieszcząca się w dawnych silosach galeria sztuki Kunstsilo w Kristiansand w Norwegii.

Grand Palais i Kunstsilo z tytułami najpiękniejszych muzeów na świecie

Funkcjonujący od 2015 roku pod egidą UNESCO konkurs Prix Versailles co roku tworzy listę najpiękniejszych instytucji muzealnych, których budowę lub przebudowę ukończono w ubiegłym roku. Jury docenia kreatywność i kunszt architektów, a także aspekt kulturowy, społeczny i ekologiczny instytucji.

W ubiegłym roku w gronie laureatów znalazł się jeden reprezentant naszego kraju — Muzeum Historii Polski. Znajdujący się na Cytadeli Warszawskiej obiekt to jeden z najnowocześniejszych i największych kompleksów muzealnych w Europie.

Czytaj więcej

Najbardziej niezwykłe domy w Polsce. Zachwycają – i budzą kontrowersje

W tegorocznym plebiscycie wyłoniono siedem instytucji z całego świata. W gronie tym znalazł się między innymi Grand Palais — jeden z najbardziej ikonicznych budynków stolicy Francji. Obiekt wybudowano na Polach Elizejskich w 1900 roku według projektu Henriego Deglane’a, Alberta Louveta, Alberta Thomasa i Charlesa Giraulta.

Foto: Ștefan Jurcă, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Jeszcze w tym samym roku w Grand Palais odbyła się Wystawa Światowa. W kolejnych dekadach pod spektakularnym ażurowym dachem budynku organizowano wiele ważnych imprez artystycznych i kulturalnych.

Foto: Daryl Mitchell, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Od wielu lat ze względu na swój stan techniczny Grand Palais był niedostępny dla szerszej publiki. Nigdy nie przeszedł też generalnego remontu, a w latach 60. o mały włos nie zrównano go z ziemią. Taki plan miał słynny architekt Le Corbusier, „papież” XX-wiecznego modernizmu, któremu rząd Francji zlecił zaprojektowanie nowego muzeum sztuki współczesnej w Paryżu. Projekt nie doszedł jednak do skutku z powodu śmierci szwajcarskiego architekta, wtedy projekt wyburzenia ostatecznie zarzucono.

Foto: Nicolas22g, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Za projekt rewitalizacji Grand Palais odpowiadają architekci z paryskiej pracowni Chatillon Architectes. Po remoncie latem 2024 roku we wnętrzach budynku rozgrywała się część konkurencji w ramach igrzysk olimpijskich 2024 roku, teraz obiekt jest otwarty dla każdego.

Prix Versailles 2025: najpiękniejsze muzea na świecie

Całkowicie inny charakter reprezentuje drugi zwycięzca z Europy — galeria sztuki Kunstsilo w norweskim Kristiansand. Instytucja mieści się w ogromnych zrewitalizowanych silosach zbożowych na brzegu morza.

Liczące 3,3 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, trzypiętrowe silosy wybudowano w 1935 roku. Za projekt rewitalizacji obiektu odpowiada pracownia Mestres Wåge Arquitectes.

Foto: Alan Williams

Teraz Kunstsilo mieści największą na świecie prywatną kolekcję sztuki nordyckiej. Jurorzy konkursu Prix Versailles określili muzeum „betonową katedrą, wywołującą poczucie wielkości i poezji”. 

Foto: Alan Williams

Poza dwiema instytucjami z Europy w gronie siedmiu najpiękniejszych muzeów na świecie znalazło się muzeum Saka na wyspie Bali projektu Mitsubishi Jisho Design z Tokio, muzeum Audeo w Seulu autorstwa japońskiego architekta Kengo Kumy, Diriyah Art Futures w Rijadzie projektu biura Schiattarella Associati z Rzymu, Muzeum Historii Naturalnej w Cleveland projektu DLR Group oraz dobudówkę do Joslyn Art Museum w Omaha w stanie Nebraska według koncepcji pracowni Snøhetta z Olso.

W grudniu 2025 roku z powyższej siódemki jury wyłoni trzech laureatów głównych nagród. Z kolei w czerwcu, wrześniu i listopadzie nastąpi ogłoszenie najlepszych projektów w takich kategoriach jak „Hotele”, „Restauracje”, „Lotniska” czy „Dworce”.

W wąskim gronie siedmiu wyróżnionych nagrodą Prix Versailles w znalazły się dwie instytucje z Europy: paryski Grand Palais, który przeszedł niedawno gruntowną renowację, oraz mieszcząca się w dawnych silosach galeria sztuki Kunstsilo w Kristiansand w Norwegii.

Grand Palais i Kunstsilo z tytułami najpiękniejszych muzeów na świecie

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Architektura
Luksusowa willa wtopiona w skarpę nad Wisłą. Nowy projekt znanych architektów
Architektura
Najpiękniejsze sale koncertowe w Polsce. Stajemy się potęgą w Europie
Architektura
Luksusowy kurort na wyspie u ujścia Wisły. Domy jak ptasie gniazda
Architektura
Najbardziej niezwykłe domy w Polsce. Zachwycają – i budzą kontrowersje
Architektura
Unikatowy apartament w Warszawie z tarasem na dachu. „To marzenie architekta”