Polskie muzeum na liście najpiękniejszych na świecie. „Kamienny monolit”

Muzeum Historii Polski w stolicy – jeden z najnowocześniejszych i największych kompleksów muzealnych w Europie, który wyrósł na Cytadeli Warszawskiej – znalazło się na tegorocznej liście najpiękniejszych muzeów świata ogłoszonej w ramach Prix Versailles.

Publikacja: 21.06.2024 15:51

Muzeum Historii Polskiej ma powierzchnię niemal 45 tys. mkw. Powstało na terenie Cytadeli Warszawski

Muzeum Historii Polskiej ma powierzchnię niemal 45 tys. mkw. Powstało na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Foto: Daniel Ciesielski

Po raz pierwszy w historii jury prestiżowej nagrody architektonicznej Prix Versailles (Nagroda Wersalska) w osobnej kategorii wyróżniło architekturę muzealną. Wyróżnione zostało między innymi Muzeum Historii Polski Warszawie – jeden z najnowocześniejszych i największych kompleksów muzealnych w Europie, który znajduje się na Cytadeli Warszawskiej. 

Czytaj więcej

Powstaje kolos: to będzie największy kompleks muzealny w Europie

Muzeum Historii Polski w Warszawie: prestiżowa nagroda architektoniczna

Sekretarz Generalny Prix Versailles 13 czerwca w Paryżu – podczas uroczystego ogłoszenia wyników tegorocznego plebiscytu – zaznaczył między innymi, że muzea zapewniają szczególne warunki, które stymulują międzykulturowy dialog. „Wspierane nowoczesnymi technologiami, współczesne muzea w jeszcze większym stopniu mogą tworzyć immersyjne doświadczenia, uczestniczyć w rozpowszechnianiu wiedzy oraz kształtowaniu gustów publiczności” - stwierdził. „Tworząc listę Najpiękniejszych Muzeów Świata, chcieliśmy podkreślić doniosłość tego uczucia zachwytu, które sprawia, że podnosimy wzrok, czując zdumienie” - dodał. 

Warunki jury prestiżowego konkursu spełniło warszawskie Muzeum Historii Polski, dzięki czemu uznane zostało za jedno z najpiękniejszych tego typu obiektów na świecie. Na liście The World’s Most Beautiful Museums 2024 polski obiekt umieszczony został w gronie sześciu innych, nowo otwartych – bądź otwartych ponownie – muzeów z całego świata. Poza Muzeum Historii Polski wyróżnione zostały także: Muzeum Sztuki A4 (Chengdu, Chiny), Wielkie Muzeum Egipskie (Giza, Egipit), Muzeum Trzęsienia Ziemi w Smritivan (Bhuj, India), Muzeum Sztuki Simose (Hiroszima, Japonia), Paleis Het Loo (Apeldoorn, Holandia) oraz Muzeum Oman Poprzez Wieki (Manah, Oman).

Daniel Ciesielski

Dlaczego w prestiżowym konkursie wyróżniono akurat polskie muzeum? „Misja muzeum została subtelnie wyryta na ścianach kamiennego monolitu Muzeum Historii Polski” – podkreślili jurorzy. Jak zauważyli, koncepcja pracowni WXCA – odpowiadającej za projekt muzeum – „zakładała pokrycie fasady płytami marmuru ułożonymi w poziome pasma, które podkreślają warstwową strukturę kamienia i zróżnicowanie poszczególnych kompozycji poprzez zmiany tonalności i faktury”. Dodano również, że dzięki reliefom symbolicznie odnoszącym się do motywów z tradycji architektonicznej, goście mogą „wyczytać misję muzeum na jego fasadzie”.

Muzeum Historii Polskiej: projekt pracowni WXCA

Choć Cytadela Warszawska jeszcze do niedawna pozostawała zamknięta, to w ostatnim czasie przeszła spektakularną metamorfozę – powstał na niej jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów muzealnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wyrósł tam kompleks złożony z trzech brył – siedziby Muzeum Historii Polski oraz dwóch gmachów Muzeum Wojska Polskiego. Projekt jest imponujący – nowe miejsce kultury, pamięci i rekreacji na mapie Warszawy, wraz z centralnym placem miejskim, wpisane zostało w zabytkowy układ urbanistyczny Cytadeli Warszawskiej. Na wzór innych europejskich metropolii, powołano do życia koncepcję kompleksu muzealnego w Warszawie – Cytadeli Muzeów, czyli przestrzeni publicznej dedykowanej kulturze, pamięci oraz codziennej rekreacji. Można powiedzieć, że przestrzeń stała się swoistym „parkiem muzeów”. 

Daniel Ciesielski

Muzeum Historii Polskiej ma powierzchnię niemal 45 tys. mkw. i – według szacunków – przyjmuje około 500 tys. gości rocznie. Poza częścią ekspozycyjną oraz pomieszczeniami do przechowywania i konserwacji artefaktów, znalazły się w nim również przestrzenie o funkcji kulturalnej – sala koncertowa, w której zmieści się 600 osób, sala projekcyjno-teatralna, biblioteka, sale konferencyjne i edukacyjne czy taras, z którego podziwiać  można panoramę Warszawy. 

Daniel Ciesielski

Za projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie odpowiada ceniona polska pracownia architektoniczna WXCA. Architekci zaprojektowali budynek jako metaforę historii zachowaną w monolitycznej bryle. „To filozoficzna opowieść o procesach historycznych, w której językiem narracji o odkrywaniu śladów przeszłości został kamień. Swoją formą minimalistyczna bryła Muzeum przypomina nieco ociosany kamienny blok” – podkreślali w opisie realizacji architekci. 

Czytaj więcej

Nowe warszawskie muzeum właśnie dostało prestiżową nagrodę

Muzeum Historii Polski w Warszawie: jedno z najpiękniejszych na świecie

Fasada Muzeum Historii Polski została wyłożona marmurowymi płytami o różnorodnym rysunku. Są one ułożone w poziome pasy, podkreślające warstwową, stratygraficzną strukturę. Jak mówi architekt Paweł Grodzicki z pracowni WXCA, „minimalistyczna, monolityczna bryła Muzeum Historii Polski może przypominać nieco swoją formą ociosany kamienny blok”. Architekci zdecydowali się na wykorzystanie marmuru, gdyż każda z jego płyt jest inna i niepowtarzalna – to odniesienie do historii składającej się z niepowtarzalnych i jednostkowych zdarzeń. 

Daniel Ciesielski

Pracownia WXCA zadbała także o to, by w projekcie pojawiały się motywy z polskiej tradycji architektonicznej – między innymi poddane transformacjom geometrycznym ornamenty będące odniesieniem do wzorów takich jak relief z Drzwi Gnieźnieńskich, znane z gotyku sklepienie kryształowe czy motyw z modernistycznej hali Spodek w Katowicach. W swoim projekcie architekci WXCA odwołali się także do XVIII-wiecznej kompozycji przestrzennej miejsca, kiedy to znajdowały się w nim koszary Gwardii Pieszej Koronnej.

Jury konkursu Prix Versailles doceniło również fakt tożsamościowej i wspólnototwórczej rangi nowej siedziby Muzeum Historii Polski oraz powstałego razem z nią kompleksu muzealnego. „Dzięki lokalizacji Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Katyńskiego, instytucja jeszcze mocniej splata się z historią kraju, stanowiąc jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów muzealnych w Europie” – czytamy. 

Na przestrzeni najbliższych miesięcy organizatorzy Prix Versailles ogłoszą listy World Selections w pozostałych kategoriach. Oficjalna gala wręczenia nagród – jak co roku – odbędzie się w siedzibie UNESCO w Paryżu.

Po raz pierwszy w historii jury prestiżowej nagrody architektonicznej Prix Versailles (Nagroda Wersalska) w osobnej kategorii wyróżniło architekturę muzealną. Wyróżnione zostało między innymi Muzeum Historii Polski Warszawie – jeden z najnowocześniejszych i największych kompleksów muzealnych w Europie, który znajduje się na Cytadeli Warszawskiej. 

Muzeum Historii Polski w Warszawie: prestiżowa nagroda architektoniczna

Pozostało 94% artykułu
Architektura
Bar z Małopolski wśród najpiękniejszych na świecie. „Nowa wizytówka miejsca”
Architektura
XVI-wieczny zabytek z Polski wyróżniony. Pokonał rywali z całego świata
Architektura
Rusza budowa najpiękniejszego dworca nad Bałtykiem. To projekt słynnej pracowni
Architektura
Najsłynniejszy opuszczony dworzec na świecie odzyskał blask. Wnętrza zachwycają
Architektura
Najpiękniejsza fasada zabytku w Europie znajduje się w Olsztynie. „Niezwykła”
Materiał Promocyjny
4 miliony na urodziny