„Droga wznosi się i opłata poziom pierwszego piętra, rozszerzając się w kierunku widoku, zarówno wszerz, jak i w górę. Pod spodem znajdują się pomieszczenia parteru. Następnie wstęga rozwija się i staje się kładką, łączącą poziom pierwszego piętra z poziomem ogrodu, i dalej meandruje pomiędzy drzewami po stromej skarpie w stronę rzeki” – opisuje projekt Robert Konieczny.
Dom Wiatrak: projekt pracowni 04 Architekci
Foto: Rafał Chojnacki Fotografia Architektury
Historia tego domu zaczęła się od wyróżnienia w eliminacjach do międzynarodowego konkursu Współczesny Dom Wiejski dla projektu Tomasza Padły i Michała Kucharskiego. Po latach projekt odnalazł prywatny inwestor, który kupił stary wiatrak na Lubelszczyźnie i szukał pomysłu na to, co z nim zrobić. Projekt autorstwa biura 04 Architekci miał pogodzić różne potrzeby: z jednej strony chodziło o zachowanie formy wiatraka, z drugiej – stworzenie domu, w którym da się mieszkać mimo niecodziennej formy obiektu. Powstał budynek mieszkalny, który łączy tradycję i nowoczesność, przywracając pamięć o wiatrakach znikających z pejzażu polskich wsi.
Foto: Rafał Chojnacki Fotografia Architektury
– Wszystko zaczęło się od konkursu zorganizowanego dla studentów z krajów Grupy Wyszehradzkiej – opowiada współautor projektu, Michał Kucharski. – Chcieliśmy uniknąć modnego w tamtym czasie i często powtarzanego motywu współczesnej stodoły. Wpadł nam do głowy pomysł, by zaadaptować stary wiatrak na dom mieszkalny. Okazało się, że na świecie nie było zbyt wiele takich realizacji. Postanowiliśmy zrezygnować z rekonstruowania starych elementów i tam, gdzie to konieczne, wprowadzić elementy nowoczesnej architektury, poprawiające jakość życia przyszłym użytkownikom domu, bez utraty jego pierwotnego charakteru. Największe wyzwanie pojawiło się, gdy nasz projekt znalazła w internecie osoba zainteresowana zamieszkaniem w takim wiatraku. Ze studenckiego projektu musieliśmy przejść do projektu budowlanego, z czym wiązało się wiele ograniczeń. Chcieliśmy zachować oryginalne proporcje obiektu, a jednocześnie spełnić wymagania rodziny z dwójką dzieci.
Bolko Loft: projekt pracowni Medusa Group
Niektórzy uznają go za kontrowersyjny lub wręcz brzydki, ale Przemo Łukasik, jeden z czołowych polskich architektów, współwłaściciel pracowni Medusa Group, jest innego zdania. „Mój dom jest piękny” – podkreśla. Bolko Loft powstał w Bytomiu, mieście, w którym Łukasik się wychował i dorastał – tam też dorastały jego dzieci. Rodzinny dom Przemo Łukasika stanął w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni. To surowy prostopadłościan postawiony na żelbetowych słupach 8 metrów nad ziemią. Do domu prowadzi zewnętrzna klatka schodowa. Poniżej urządzono letnią kuchnię otoczoną zielenią.
Bolko Loft to potęga kontrastów – surowość z zewnątrz i bogactwo form i kolorów w środku. Projekt zakładał zachowanie pierwotnego, industrialnego charakteru miejsca, stąd surowy beton oraz cegła na ścianach, a także odsłonięte belki sufitowe oraz postfabryczne elementy konstrukcyjne. Na 100-metrowej przestrzeni znajduje się̨ kuchnia z jadalnią, a za lekkim szklanym przepierzeniem w neonowych kolorach – strefa dzienna. Wnętrza Bolko Loft miały sprawiać wrażenie surowych. Ożywiają je mocne kolory i wyraziste kształty, które dodają klimatu tej przestrzeni. Całość dopełniają ikoniczne przedmioty: fotele Eames Lounge Chair, Vitra Slow Chair czy RM58 VZÓR.