Słynny architekt będzie pracował w Polsce. Zaprojektuje muzeum pod Warszawą

Fundacja Rodziny Staraków ogłosiła plany budowy muzeum pod Warszawą. Autorem projektu będzie światowej sławy architekt, Renzo Piano, twórca między innymi paryskiego Centre Georges Pompidou, londyńskiego wieżowca The Shard czy placu Poczdamskiego w Berlinie.

Publikacja: 18.12.2024 04:51

Anna i Jerzy Starakowie zgromadzili zbiór sztuki polskiej XX i XXI wieku.

Anna i Jerzy Starakowie zgromadzili zbiór sztuki polskiej XX i XXI wieku.

Foto: FOTON/PAP

Renzo Piano nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się architekturą. Światowej sławy włoski architekt, którego uhonorowano nagrodą Pritzkera, zwaną „architektonicznym Noblem”, zaprojektuje swój pierwszy budynek w Polsce — nowe muzeum na terenie zespołu pałacowo-parkowego pod Warszawą, którego właścicielem jest Fundacja Rodziny Staraków.

Renzo Piano zaprojektuje pod Warszawą muzeum dla Fundacji Rodziny Staraków

Urodzony 14 września 1937 roku w Genui Renzo Piano to jeden z najbardziej cenionych współczesnych architektów. Uważa się go za jednego z prekursorów stylu high-tech, który charakteryzuje się szeroko zakrojonym wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych zarówno w konstrukcji budynków, jak i w ich wykończeniu.

W 1998 roku Renzo Piano uhonorowano nagrodą Pritzkera za wybitne zasługi dla światowej architektury. Do tego najbardziej prestiżowego branżowego wyróżnienia przylgnęło określenie „architektonicznego Nobla” — to swoiste ukoronowanie kariery architekta.

Czytaj więcej

W jaki sposób zademonstrować zamożność? Nowe zjawisko w świecie dóbr luksusowych

Spod ołówka Piano wyszło mnóstwo słynnych projektów, w tym wieżowce The New York Times Building w Nowym Jorku i The Shard w Londynie, lotnisko Kansai w Osace, audytorium Parco della Musica w Rzymie, Plac Poczdamski w Berlinie czy Centrum Pompidou w Paryżu. Już niebawem do długiej listy projektów Piano dołączy realizacja w Polsce — we wsi Obory w gminie Konstancin-Jeziorna.

Centre Georges Pompidou w Paryżu, najbardziej znane dzieło Renzo Piano, zaprojektowane wspólnie z Ri

Centre Georges Pompidou w Paryżu, najbardziej znane dzieło Renzo Piano, zaprojektowane wspólnie z Richardem Rogersem.

Foto: Lunna Campos, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Mowa o projekcie muzeum mającego wchodzić w skład tamtejszego zespołu pałacowo-parkowego. Inwestycja odbywa się z inicjatywy Fundacji Rodziny Staraków, która 2020 roku kupiła zabytkowy kompleks. Informację o zatrudnieniu Renzo Piano w roli projektanta nowego muzeum jako pierwsze podały władze gminy Konstancin-Jeziorna.

Jakie będzie nowe muzeum Fundacji Rodziny Staraków w Oborach?

Wybór Renzo Piano na twórcę nowego muzeum z pewnością jest ciekawy, a być może i kontrowersyjny — zważywszy na specyfikę całego przedsięwzięcia, a także charakterystyczny styl włoskiego architekta. Zadaniem Piano jest zaprojektowanie zupełnie nowego budynku, który będzie się znajdował w otoczeniu historycznych obiektów.

Piano specjalizuje się w w projektowaniu rozbudowanych założeń urbanistycznych. Takie realizacje jak wspomniany Plac Poczdamski czy audytorium Parco della Musica są jednak wybitnie nowoczesne, wręcz futurystyczne w swojej formie. Poza tym znajdują się z dala od historycznej zabudowy. Zupełnie inaczej będzie w przypadku przyszłego kompleksu muzealnego w Oborach.

Renzo Piano w 1998 roku uhonorowany został nagrodą Pritzkera, uznawaną za najcenniejsze wyróżnienie

Renzo Piano w 1998 roku uhonorowany został nagrodą Pritzkera, uznawaną za najcenniejsze wyróżnienie w świecie architektury.

Foto: Columbia GSAPP, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Najstarszym obiektem zespołu pałacowo-parkowego w Oborach jest dwór pochodzący z drugiej połowy XVII wieku. Jego projekt przypisuje się słynnemu holenderskiemu architektowi Tylmanowi w Gameren, twórcy między innymi Kaplicy Królewskiej w Gdańsku czy Pałacu Krasińskich w Warszawie. Oprócz dworu do kompleksu przynależy też historyczny browar, spichlerz, oficyna i stajnia. Wszystkie obiekty mają przejść rewitalizację, podobnie jak otaczający je teren.

Jak będzie wyglądać nowe muzeum w Oborach projektu Renzo Piano? To jak na razie pozostaje tajemnicą. Inwestor informuje, że prace znajdują się jeszcze na wczesnym etapie. Wiadomo jednak, że cały zespół pałacowo-parkowy znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, co z pewnością będzie wiązało się z pewnymi ograniczeniami w kwestii konkretnych rozwiązań architektonicznych.

Rodzina Staraków to czołowi polscy kolekcjonerzy sztuki. W zbiorach Anny i Jerzego Staraków są prace tak wybitnych artystów i artystek jak Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Andrzej Wróblewski czy Wilhelm Sasnal. Znaczącą część kolekcji stanowi malarstwo abstrakcyjne lat 50-tych, 60-tych i 70-tych.

Renzo Piano nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się architekturą. Światowej sławy włoski architekt, którego uhonorowano nagrodą Pritzkera, zwaną „architektonicznym Noblem”, zaprojektuje swój pierwszy budynek w Polsce — nowe muzeum na terenie zespołu pałacowo-parkowego pod Warszawą, którego właścicielem jest Fundacja Rodziny Staraków.

Renzo Piano zaprojektuje pod Warszawą muzeum dla Fundacji Rodziny Staraków

Pozostało 91% artykułu
Architektura
W Warszawie powstanie „budynek przyszłości”. Wyrośnie obok Starego Miasta
Architektura
Powstaje stadion piłkarski z drewna. To będzie pierwszy na świecie obiekt tego typu
Architektura
Luksusowy dom nad brzegiem Bałtyku. Nowy projekt cenionego polskiego architekta
Architektura
Katedra Notre Dame otwiera się po pożarze. Remont pochłonął 3 miliardy złotych
Architektura
Słowacy rzucają wyzwanie Warszawie. Rekordowo wysoki wieżowiec w Bratysławie
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10