Powstaje kolos: to będzie największy kompleks muzealny w Europie

Europa niebawem wzbogaci się o kolejne muzeum. Będzie to ogromny obiekt, jakiego Europa dotąd nie widziała. Nowe muzeum zajmie teren zajmowany przez nieużytkowany już szpital.

Publikacja: 11.06.2024 15:34

Liczący ponad sto tysięcy metrów kwadratowych gmach Albergo dei Poveri jest jednym z największych za

Liczący ponad sto tysięcy metrów kwadratowych gmach Albergo dei Poveri jest jednym z największych zabytkowych obiektów w Europie.

Foto: Armando Mancini, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Albergo dei Poveri to nazwa niefunkcjonującego już, zabytkowego gmachu szpitala w Neapolu, którego budowę ukończono w XIX wieku. Ogromny obiekt przejdzie szeroko zakrojoną renowację, aby zaadaptować go na kompleks muzealny. Włoski rząd zapowiada, że będzie to największy tego typu kompleks w Europie — informuje branżowy magazyn „The Art Newspaper”.

Neapolu: powstaje największy w Europie kompleks muzealny

Przez dekady Neapol przyciągał najważniejszych przedstawicieli europejskiej elity intelektualnej. Kryzys ekonomiczny po zjednoczeniu Włoch i postępująca industrializacja miasta sprawiły jednak, że Neapol znacząco stracił na swoim dawnym blasku.

Z tego powodu rząd Włoch postanowił odbudować bogate dziedzictwo kulturowe stolicy Kampanii, którego częścią jest renowacja licznych neapolitańskich zabytków. Plan ten obejmuje również gigantyczny kompleks szpitalny Albergo dei Poveri, znajdujący się przy Placu Karola III w historycznym centrum Neapolu. Przy szpitalu funkcjonował również przytułek dla bezdomnych.

Czytaj więcej

Najbardziej kontrowersyjny wieżowiec w Europie znika. Zasłonią go inne biurowce

Liczący ponad sto tysięcy metrów kwadratowych gmach jest jednym z największych zabytkowych obiektów w Europie. Po renowacji, która ruszyła w kwietniu tego roku, przestrzeń o powierzchni dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych pomieści zasoby Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu.

Odwiedzający muzeum będą mogli dowiedzieć się więcej na temat życia mieszkańców Pompejów, które uległo całkowitemu zniszczeniu wskutek wybuchu wulkanu w 79 roku naszej ery. Ekspozycja będzie zawierała między innymi przedmioty, które archeolodzy wydobyli w Pompejach jeszcze w XVIII wieku, między innymi starożytne statuy, meble oraz takie drobne przedmioty jak klucze czy monety. Nie zabraknie też projekcji wideo, rekonstruujących bogato zdobione wnętrza pompejańskich willi.

Oprócz tego, ponad połowę kompleksu wchodzącego w skład Albergo dei Poveri zajmą pomieszczenia dydaktyczne, akademik dla studentów Uniwersytetu im. Fryderyka II w Neapolu, a także nową siedzibę Biblioteki Narodowej.

Jak informuje „The Art Newspaper”, jak dotąd Włosi przeznaczyli na renowację Albergo dei Poveri 147 milionów euro. Autorem projektu rewitalizacji kompleksu jest Paolo Desideri, właściciel biura architektonicznego ABDR z Rzymu. Koniec prac planuje się na połowę 2026 roku.

Muzeum w zabytkowym szpitalu: nowy projekt we Włoszech

Budowę gmachu Albergo dei Poveri rozpoczęto w 1751 roku na zlecenie króla Karola III z dynastii Burbonów. Były to czasy świetności Neapolu, który przyciągał wówczas najwybitniejszych włoskich kompozytorów, artystów i myślicieli, zaś król fundował najwspanialsze perły architektury tego miasta.

Już w następnym stuleciu, po zjednoczeniu Włoch w 1861 roku, rozwój Neapolu przyhamował, aby z czasem wejść w fazę całkowitej stagnacji. W międzyczasie, w latach 80. ubiegłego wieku Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi, które zniszczyło Albergo dei Poveri do tego stopnia, że budynek został opuszczony — aż do teraz.

Dziś poziom bezrobocia w stolicy Kampanii wynosi ponad 20 procent. Mimo wszystko zarówno rząd Włoch, jak i włodarze Neapolu widzą dla miasta światełko nadziei. Sposobem na przywrócenie mu dawnej świetności ma być skoncentrowanie się na rozwoju lokalnej infrastruktury turystycznej.

Jak informuje włoski główny urząd statystyczny Istituto Nazionale di Statistica (ISTAT), na przestrzeni ostatnich sześciu lat liczba turystów, którzy przewijają się przez Neapol w ciągu roku, wzrosła z niecałego miliona do dziesięciu. Z pewnością więc w inwestowaniu w rewitalizacje i renowacje zabytkowych budynków tkwi duży potencjał.

Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie