Architekci z Gdańska i Krakowa wyróżnieni. Awans na listę najlepszych w Europie

Kamil Domachowski i Konrad Loesch, twórcy pracowni IFAgroup oraz Loesch + partnerzy – zostali wyróżnieni w tegorocznej edycji prestiżowego zestawienia 40 Under 40. Polacy znaleźli się na liście najbardziej obiecujących europejskich architektów poniżej 40 roku życia.

Publikacja: 02.05.2024 15:19

Dom w Gdyni, za który pracownia IFA Group otrzymała nominację w konkursie SARP.

Dom w Gdyni, za który pracownia IFA Group otrzymała nominację w konkursie SARP.

Foto: kroniki.studio/IFA Group

Europe 40 Under 40 to konkurs, wyłaniający co roku czterdziestkę najlepiej zapowiadających się architektów w Europie. By otrzymać wyróżnienie w plebiscycie, kandydat musi mieć nie tylko mniej niż 40 lat, ale i wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie.

Wszystko wskazuje na to, że dwóch polskich architektów, spełniło te wymogi. Na tegorocznej liście znalaźli się Kamil Domachowski – założyciel pracowni architektonicznej IFAgroup oraz Konrad Loesch – założyciel Loesch + partnerzy. 

Konkurs Europe 40 Under 40: polscy architekci wyróżnieni

W tegorocznej odsłonie Europe 40 Under 40 – konkursu, który honoruje najbardziej utalentowanych architektów młodego pokolenia – docenieni zostali Kamil Domachowski oraz Konrad Loesch.

Organizatorami prestiżowego konkursu są dwie instytucje: European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies i Chicago Athenaeum. Konkurs skierowany jest nie tylko do architektów, ale i urbanistów, architektów krajobrazu i projektantów sztuki użytkowej. Docenia się w nim specjalistów w swojej dziedzinie, którzy mają mniej niż 40 lat. A także wybitne osiągnięcia – to więc dla Polaków niemałe wyróżnienie. 

W jury tegorocznej edycji zasiedli znani i wielokrotnie nagradzani europejscy architekci: María González Aranguren (adiunkt w Szkole Architektury Uniwersytetu Wirginii), Laertis Antonios Ando Vassiliou (założyciel LAAV Architects), dr Elena Douvlou (prodziekan Wydziału Architektury w Metropolitan College) a także doktor Piotr Kuczia (założyciel KUCZIA Architects) – polski architekt, specjalista w dziedzinie architektury zrównoważonej pracujący w niemieckim Osnabrücku.

Czytaj więcej

Śląski kolos zostanie uratowany: metamorfoza zabytkowego szybu kopalni w Bytomiu

Część z nich w poprzednich latach również znalazła się na liście Europe 40 Under 40. Jurorzy – jak co roku – pod uwagę brali kreatywność i innowacyjność projektantów. Niemniej istotny był także wkład kandydatów w poprawę warunków życia i pracy adresatów ich projektów.

W konkursie Europe 40 Under 40 nie ma podium – lista 40 najlepszych młodych architektów ogłaszana jest w porządku alfabetycznym – tyle, że nie według nazwisk architektów, lecz krajów. Kamil Domachowski i Konrad Loesch są jedynymi architektami z Polski, którzy docenieni zostali w tegorocznym plebiscycie. Na liście 40 under 40 w tym roku – poza tymi z Polski – znalazły się także nazwiska architektów z Austrii, Grecji, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Holandii, Turcji i Wielkiej Brytanii. 

Kamil Domachowski i Konrad Loesch w gronie najlepszych architektów w Europie 

Kamil Domachowski jest architektem i absolwentem Politechniki Gdańskiej, który w 2014 roku założył firmę architektoniczną IFAgroup. Polak na swoim koncie ma już wiele projektów domów jednorodzinnych oraz budynków publicznych, jest także współautorem koncepcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pracownia Domachowskiego pochwalić się może również wieloma wyróżnieniami w konkursach branżowych – między innymi na projekt przystani kajakowej w Augustowie, ogrodu doświadczeń w Marszewie czy przebudowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Konrad Loesch jest partnerem w pracowni Loesh + Partnerzy, projektującej budynki mieszkalne, biurowe oraz użyteczności publicznej. Architekt na swoim koncie ma między innymi hotel Heron Live nad jeziorem Rożnowskim czy kamienicę przy Stalowej 27 w Warszawie, a także wygraną w konkursie na przebudowę rynku w Skale czy wyróżnienie w konkursie na przebudowę Hali Lodowej w Oświęcimiu.

„Jestem zaszczycony, że w tym roku jury wyróżniło mnie tak prestiżowym tytułem. Oczywiście odbieram to wyróżnienie jako nagrodę dla całego naszego zespołu IFAgroup. To działa bardzo mobilizująco do dalszej pracy” – mówi Kamil Domachowski, cytowany przez Label Magazine. „Dziękuję całemu zespołowi loesch+partnerzy za wspólną pracę” – zaznacza Konrad Loesch.

Projekty Kamila Domachowskiego i Konrada Loescha – a także pozostałych laureatów konkursu 40 Under 40 – wejdą w skład wystawy pt. „40 Young European Architects with New Visions”. Wystawa odbędzie się w grudniu 2024 roku w siedzibie European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies w Atenach. Projekty trafią także do międzynarodowych pism architektonicznych.

W poprzednich latach wśród nagrodzonych Polaków znaleźli się między innymi: Tomasz Konior, Robert Konieczny, Beata Goczoł, Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski. Ewelina Jaskulska czy Maciej Franta. 

Zdjęcie główne w tym artykule wykonała pracownia kroniki.studio.

Europe 40 Under 40 to konkurs, wyłaniający co roku czterdziestkę najlepiej zapowiadających się architektów w Europie. By otrzymać wyróżnienie w plebiscycie, kandydat musi mieć nie tylko mniej niż 40 lat, ale i wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie.

Wszystko wskazuje na to, że dwóch polskich architektów, spełniło te wymogi. Na tegorocznej liście znalaźli się Kamil Domachowski – założyciel pracowni architektonicznej IFAgroup oraz Konrad Loesch – założyciel Loesch + partnerzy. 

Pozostało 89% artykułu
Architektura
Powstaje największe w Europie miasto 15-minutowe. To dzieło słynnych architektów
Architektura
Skarbiec: modernizacja kultowego gmachu w centrum Poznania
Architektura
Projektant najwyższego wieżowca w Polsce ogłasza konkurs. Chce odbudować Charków
Architektura
Czołowy polski architekt zaprojektował luksusowy bunkier. W środku spa i kino
Architektura
Pierwszy taki budynek mieszkalny w Polsce. 140 tysięcy roślin na fasadzie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy