Wieżowiec wysoki na dwa kilometry. Nowy projekt twórców koncepcji CPK?

Słynna brytyjska pracownia architektoniczna Foster + Partners, która odpowiada za część koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), pracuje nad projektem dwukilometrowego drapacza chmur, który miałby stanąć w Arabii Saudyjskiej – donoszą brytyjskie media branżowe.

Publikacja: 06.03.2024 12:29

Dwukilometrowy wieżowiec ma stanąć w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.

Dwukilometrowy wieżowiec ma stanąć w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.

Foto: Ekrem Osmanoglu Unsplash

Jak informuje serwis Architects Journal, brytyjskie biuro architektoniczne Foster + Partners, które odpowiada za koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) – pracuje nad projektem nowego najwyższego wieżowca na świecie, który mierzyć ma dwa kilometry. Jeśli obiekt powstanie, będzie on aż dwukrotnie wyższy od najwyższego na Ziemi, mierzącego 828 metrów, Burdż Chalifa w Dubaju. Na razie słynne biuro architektoniczne nie potwierdziło jednak tych doniesień. 

Norman + Partners zaprojektuje najwyższy wieżowiec na świecie?

Budynek, o którym mowa, miałby powstać w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, w pobliżu lotniska Króla Chalida, za którego rozbudowę także odpowiada Foster + Partners. Jeśli dwukilometrowy drapacz chmur faktycznie powstanie, będzie najwyższym budynkiem na świecie.

Czytaj więcej

Europejska stolica finansów chce zmienić wygląd. W planach 50 nowych wieżowców

Na razie nie ma więcej informacji dotyczących projektu. Dziennikarze serwisu Architects Journal zwrócili się do biura Foster + Partners z prośbą o komentarz w sprawie dwukilometrowego wieżowca. Architekci dotychczas nie odnieśli się jednak do doniesień mówiących o tym, że pracują nad projektem budynku.

To kolejny megaprojekt, który realizowany jest w Arabii Saudyjskiej. W 2013 roku w mieście Dżudda rozpoczęła się między innymi budowa Kingdom Tower, którego wysokość ma wynosić ponad 1000 metrów. Będzie to najwyższy drapacz chmur na świecie – pod warunkiem, że w Rijadzie nie stanie dwukilometrowy wieżowiec zaprojektowany przez Foster + Partners.

Arabia Saudyjska realizuje obecnie ogromną liczbę projektów architektonicznych, które nazywa „gigaprojektami”. Na etapie budowy jest również futurystyczne miasto The Line nad Morzem Czerwonym. Krytycy inwestycji wytykają jego twórcom łamanie praw człowieka, do którego ma dochodzić w trakcie trwającej właśnie budowy The Line.

Dwukilometrowy drapacz chmur nie byłby pierwszą realizacją Foster + Partners w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej biuro architektoniczne zaprojektowało już między innymi wieżę Al Faisaliah Tower, która po ukończeniu w 2000 roku była najwyższym budynkiem w kraju.

Foster + Partners. Autor projektu CPK ma pracować nad projektem gigantycznego drapacza chmur w Rijadzie

Co ciekawe, Foster + Partners – globalne biuro architektoniczne, urbanistyczne i projektowe, działające w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju – jest także autorem najwyższego wieżowca w Warszawie – 310-metrowego Varso Tower. Architekci odpowiadają jednak także za ostateczną koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) – planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozstrzygnęła przetarg związany z budową nowego lotniska w Polsce i podpisała umowę z konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold Limited w listopadzie 2022 roku. 

Czytaj więcej

We Włoszech powstanie sieć futurystycznych stacji tankowania. Beton i druk 3D

Jak czytamy, konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold złożyło najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na wybór generalnego projektanta CPK. Polskim partnerem brytyjskiego biura jest warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates. Zadaniem tzw. master architekta jest między innymi zaprojektowanie budynku terminalu pasażerskiego i ewentualnych terminali satelitarnych, węzła przesiadkowego dla transportu publicznego, dworca kolejowego i zagospodarowania całego obszaru, a także pełnienie nadzoru nad projektem – włącznie z nadzorem autorskim.

Norman Foster, założyciel Foster + Partners, to brytyjski architekt, który zasłynął projektami budynków takich jak między innymi siedziba Commerzbanku we Frankfurcie – przez wiele lat najwyższego budynku w Unii Europejskiej – a także londyńskiego ratusza czy przebudowy Muzeum Brytyjskiego. Foster jest laureatem wielu prestiżowych nagród w tym między innymi Pritzkera z 1999 roku i Miesa van der Rohe z 1990 roku.

Dotychczas najwyższym zaprojektowanym przez biuro architektoniczne budynkiem jest – będący wciąż w budowie – wieżowiec 270 Park Avenue w Nowym Jorku, który ma 423 metry.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna