Reklama
Reklama

To największa drewniana budowla na świecie. Powstała z 10 tysięcy ton drewna

Centrum wydarzeń w ramach tegorocznej wystawy Expo 2025 w Osace jest „Wielki krąg” zaprojektowany przez architektów z japońskiej pracowni Sou Fujimoto Architects. To największy drewniany obiekt na świecie.

Publikacja: 16.07.2025 05:00

„WIelki krąg” to dzieło architektów z tokijskiej pracowni Sou Fujimoto Architects.

„WIelki krąg” to dzieło architektów z tokijskiej pracowni Sou Fujimoto Architects.

Foto: JIJI PRESS/PAP

Centrum wydarzeń w ramach trwającego właśnie Expo 2025 w Osace jest monumentalny „Wielki krąg” – największy drewniany obiekt na świecie. Gigantyczną konstrukcję, która wyznacza teren wystawy, zaprojektował japoński architekt Sou Fujimoto.

„Wielki krąg”: największy drewniany obiekt na świecie

Mieszkańcy Osaki i wszyscy, którzy przyjechali do tego miasta na wystawę Expo 2025, mogą z bliska przyjrzeć się monumentalnemu „Wielkiemu kręgowi”. To centrum wydarzeń trwającej w Osace wystawy światowej, która właśnie minęła półmetek i potrwa jeszcze do 13 października 2025 roku. Władze szacują, że do tej pory teren Expo w Osace odwiedziło blisko 10 milionów osób. To niemal połowa spodziewanej w tym roku liczby gości na wystawie światowej.   

Już przy okazji publikacji projektu „The Grand Ring”, czyli „Wielki kręgu” w Osace było wiadomo, że będzie to największy drewniany obiekt na świecie. Jak dotąd nie pojawił się żaden rywal, który mógłby odebrać „Wielkiemu kręgowi” ten tytuł.

Czytaj więcej

Najsłynniejszy na świecie opuszczony wieżowiec zostanie dokończony. Rusza budowa

Autorami projektu „Wielkiego kręgu” są architekci z tokijskiej pracowni Sou Fujimoto Architects. Przy opracowywaniu projektu budowli współpracowali z dwoma innymi japońskimi biurami – Tohata Architects & Engineers z Nagoi i Azusa Sekkei z Tokio.

Reklama
Reklama

Foto: MTI/PAP/EPA

Na czele zespołu stanął znany japoński architekt Sou Fujimoto. Ma on na koncie projekty takich budynków jak między innymi muzeum „Dom Muzyki” w Budapeszcie, budynku dla turystów znajdującego się na terenie winnicy domu szampańskiego Ruinart w Reims czy futurystycznej toalety publicznej w Tokio, która pojawiła się w głośnym filmie Wima Wendersa „Perfect Days” z 2023 roku.

Modularny krąg składa się z segmentów, które połączono ze sobą przy wykorzystaniu zarówno nowoczesnych metod, jak i tradycyjnej japońskiej technologii „nuki”. Taki sposób łączenia ze sobą drewnianych elementów stosowano między innymi w budowie japońskich świątyń i sanktuariów.

„Wielki krąg”: W centrum wystawy Expo 2025 w Osace

Budowlę o obwodzie ponad dwóch kilometrów i średnicy 700 metrów wzniesiono na sztucznej wyspie Yumeshima. Jej łączna powierzchnia wynosi ponad 61 tysięcy metrów kwadratowych. Zgodnie z intencją twórców „Wielki krąg” ma symbolizować jedność wszystkich 150 krajów, które biorą udział w Expo 2025.

Jak informują projektanci „Wielkiego kręgu”, około 70 proc. całego drewna, między innymi drewno cyprysowe, które wykorzystano do jego budowy, pochodzi z Japonii. Resztę konstrukcji wzniesiono z drewna sosnowego, które sprowadzono z zagranicy.

Foto: PAP/Newscom

Reklama
Reklama

„Wielki krąg” wieńczy ścieżka spacerowa o nazwie „The Ring Skywalk”, która znajduje się na dachu obiektu. Można się tu dostać przy pomocy wind i schodów ruchomych. Zwiedzający mogą przechadzać się na niższym i wyższym poziomie ścieżki, która zapewnia rozległe widoki na miasto i Zatokę Osaka – a także na zachód słońca, co przyciąga na „Wielki krąg” ogromną liczbę fotografujących.

Drewniany „Wielki krąg” nie tylko wyznacza główny teren Expo 2025. Daje również odwiedzającym wystawę schronienie przed ewentualnym deszczem, wiatrem i słońcem.

Podobnie jak większość obiektów, które wchodzą w skład Expo 2025, również „Wielki krąg” zaprojektowano tak, aby z łatwością rozmontować go po zakończeniu wystawy. Jak na razie jednak władze Osaki nie podjęły ostatecznej decyzji co do tego, czy monumentalna struktura będzie całkowicie lub częściowo usunięta – czy jednak zachowana w całości. Zgodnie z propozycjami, niewielka część konstrukcji ma pozostać na miejscu, reszta zostanie rozmontowana, a drewno posłuży do ponownego wykorzystania. 

Centrum wydarzeń w ramach trwającego właśnie Expo 2025 w Osace jest monumentalny „Wielki krąg” – największy drewniany obiekt na świecie. Gigantyczną konstrukcję, która wyznacza teren wystawy, zaprojektował japoński architekt Sou Fujimoto.

„Wielki krąg”: największy drewniany obiekt na świecie

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Reklama
Architektura
Willa na Ukrainie o krok od „architektonicznego Oscara”. Stal, szkło i bazalt
Architektura
Warszawski MSN wyróżniony. Awans na listę najlepszych na świecie
Architektura
Willa z Wrocławia wśród najpiękniejszych domów świata. Prestiżowe wyróżnienie
Architektura
Luksusowe „miasto-ogród” na pustyni. Przełomowy projekt wyrośnie obok Dubaju
Architektura
Wielka atrakcja turystyczna Paryża otwarta. Koniec remontu perły stolicy Francji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama