To będzie najpiękniejsza szkoła podstawowa w Polsce. Powstanie obok klasztoru

Campus Bemke, taką nazwę będzie nosił kompleks edukacyjny, który powstanie obok stuletniego klasztoru pallotynów w Kleczy Dolnej w Małopolsce. Projekt szkoły podstawowej to dzieło Medusa Group, jednej z najbardziej znanych polskich pracowni architektonicznych.

Publikacja: 01.09.2023 15:34

Według autorów całość kompleksu ma przypominać kameralne gospodarstwo.

Według autorów całość kompleksu ma przypominać kameralne gospodarstwo.

Foto: Medusa Group

Kampus, który zaprojektowała wielokrotnie nagradzana pracownia Medusa Group, mająca na swoim koncie wiele rewitalizacji budynków przemysłowych, zbudowany zostanie na terenie ponad stuletnich zabudowań klasztornych księży Pallotynów.

Pracując nad projektem, architekci musieli brać pod uwagę zabytkowy charakter miejsca – nie tylko, by umiejętnie połączyć architekturę nowoczesną z historyczną, ale także dlatego, że miejsce to jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Campus Bemke: szkoła podstawowa według projektu pracowni Medusa Group

Szkoła podstawowa, w której kształcić się będą dzieci z klas od czwartej do ósmej, będzie tylko jednym z elementów projektu. W kolejnych krokach w ramach Campus Bemke powstaną także sala audytoryjna, boisko, strefa wypoczynkowa oraz część usługowa, w której powstaną między innymi kawiarnia i restauracja.

Czytaj więcej

Budynek nad Bałtykiem wśród najpiękniejszych na świecie. „Unosi się w powietrzu”

Koncepcja pracowni Medusa Group zakłada, że nowo powstałe budynki otoczą „Collegium Marianum” – obiekt, w którym przed wojną działało gimnazjum męskie oraz dom rekolekcyjny. Celem twórców projektu jest to, by po generalnym remoncie budynek przypominał nowoczesne, małe gospodarstwo. W budynku szkoły wydzielone zostaną strefy do nauki, pracy w laboratoriach, odpoczynku i komunikacji. Całość uzupełni kameralny dziedziniec ze schodami, pełniący rolę szkolnego podwórka.

Medusa Group

Projekt jest wyjątkowy między innymi dlatego, że Campus Bemke nie będzie zamknięty – zarówno dosłownie, jak i w przenośni. W założeniu kompleks ma być otwarty na mieszkańców pobliskich miejscowości.

Jak przyznają twórcy projektu, inspiracją były dla nich między innymi tradycyjne, proste, wiejskie chaty. - Sięgnęliśmy też do archetypu domu, który definiuje bliskość i poczucie wspólnoty - mówi współtwórca pracowni Medusa Group, Przemo Łukasik. 

Campus Bemke: szkoła podstawowa jak małe gospodarstwo

Dzięki nowoczesnej architekturze uczące się w szkole dzieci mają bardziej świadomie podchodzić do swojego otoczenia – ma ono ich inspirować i pobudzać ich wyobraźnię. Przykład? Zamiast płotu posadzona tu zostanie roślinność, która delikatnie zaznaczy granice działki, ale nie oddzieli uczniów od świata zewnętrznego. 

Medusa Group

Mimo że założenie jest dość proste, to bez wątpienia jest wyjątkowe – koncept odbiega bowiem od standardowego pojęcia o tym, jak wygląda budynek szkoły w Polsce. 

Dotychczas nie ujawniono kiedy dokładnie rozpocznie się budowa szkoły. Wiadomo jednak, że wydano już formalną zgodę na realizację wyjątkowej inwestycji. Pierwsi uczniowie mają skorzystać ze szkoły już we wrześniu 2024 roku.

Realizacje bytomskiej pracowni Medusa Group, którą w 1997 roku założyli Przemo Łukasik i Łukasz Zagała, nagradzano na wielu prestiżowych konkursach. Medusa Group została doceniona została wielokrotnie między innymi podczas European Property Awards, otrzymała także prestiżową Nagrodą Roku SARP 2022 w kategorii „budynek biurowy, oświaty lub administracji”.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna