Le Corbusier był jednym z pionierów modernizmu. Uważa się go za jednego z najbardziej wpływowych przedstawicieli tego nurtu, a także jednego z najwybitniejszych architektów współczesności. Równo 100 lat temu ukazała się jego książka jego autorstwa, która zrewolucjonizowała architekturę. Nadal jednak Le Corbusier pozostaje twórcą niejednoznacznym, budząc nie tylko uznanie, ale też otwartą krytykę
Le Corbusier: rewolucyjny wizjoner architektury
W 1923 roku ukazał się zbiór esejów pod tytułem „W stronę architektury” autorstwa 36-letniego Le Corbusiera, a właściwie — Charlesa-Édouarda Jeannereta-Grisa, szwajcarskiego architekta. Publikacja, która była swego rodzaju manifestem, natychmiast wzbudziła wiele kontrowersji w ówczesnym środowisku architektów.
Czytaj więcej
„Dom 35.35 na Skarpie” to luksusowa posiadłość z widokiem na Wisłę. Obiekt zdobył nagrodę w konkursie European Property Awards. Niebawem willa będzie walczyć o tytuł najpiękniejszego domu w Europie.
Le Crobusier zawarł w swoich esejach podejście do projektowania budynków, które całkowicie różniło się od dotychczasowego. Szwajcarski architekt, który swoje zawodowe życie związał później z Francją, proponował budowanie prostych, funkcjonalnych i dobrze doświetlonych naturalnym światłem obiektów z betonu. Podkreślał przy tym, że kluczowe jest otaczanie budynków dużą ilością zieleni.
Architekt stworzył słynne pięć klasycznych zasad nowoczesnej architektury, które mają zastosowanie do dziś. Są to: stosowanie słupów nośnych, stworzenie dzięki temu planu otwartego, swobodna i otwarta elewacja (również dzięki rezygnacji ze ścian nośnych na rzecz słupów), stosowanie poziomych okien pasmowych oraz budowa płaskich dachów, na których można zaprojektować taras lub ogród.