Saudyjczycy pod rządami Muhammada ibn Salmana, księcia koronnego i faktycznego władcy kraju, dokonują stopniowej rewolucji – przewidując szybkie odejście świata od paliw kopalnych, próbują zmienić strategię gospodarczą swojego kraju, by w przyszłości uniezależnić się od ropy naftowej.
Cel jest jasny" wykorzystać dochody z ropy naftowej, by przebudować gospodarkę tak, aby jak największa część produktu krajowego brutto pochodziła ze źródeł innych niż przemysł wydobycia i przetwarzania ropy. Takim krokiem jest gigantyczny projekt Neom zakładający budowę miast na pustyni u wybrzeży Morza Czerwonego. Elementem tej samej strategii jest też przedstawiony niedawno koncept New Murabba w centrum Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej – saudyjska wizja „miasta 15-minutowego”.
Saudyjska wizja „miasta 15-minutowego”
Już za kilka lat w centrum Rijadu powstanie zupełnie nowa dzielnica. Na powierzchni 19 kilometrów kwadratowych (trochę więcej niż Sopot) ma powstać ponad sto tysięcy domów i mieszkań dla kilkuset tysięcy mieszkańców. Idea, która stoi za projektem o nazwie New Murabba, to dobrze już znane w Europie „miasto 15-minutowe”: Saudowie zapowiadają, że wszystkie niezbędne usługi i rozrywki będą dla mieszkańców nowej dzielnicy w zasięgu spaceru nie dłuższego niż 15 minut. New Murabba ma też mieć swój własny system komunikacji zbiorowej. Twórcy projektu nazwali swoje dzieło „największym śródmieściem na świecie”.
Czytaj więcej
W założeniu „15-minutowe miasta” mają poprawić jakość życia mieszkańców. Jednak coraz częściej słychać głosy, że to nie ułatwienie życia, ale element spisku prowadzącego do pełnej kontroli społeczeństw.
Sercem New Murabby ma być Mukaab – gigantyczny sześcian z futurystycznym wieżowcem w środku. Spektakularna struktura będzie stanowiła centrum nowej dzielnicy. Sześcian o boku 400 metrów będzie kolorem nawiązywał do pustynnego otoczenia Rijadu. Jego fasadę ozdobią ornamenty inspirowane tradycyjną arabską sztuką i architekturą.