Najpiękniejszy dom świata stoi w Polsce. Nagroda dla polskich projektantów

Polska pracownia architektoniczna BXB Studio zdobyła kolejne cenne wyróżnienie. Tym razem budynek jednorodzinny o nazwie Dom Polski, zaprojektowany przez to biuro, wyróżniono w prestiżowym włoskim konkursie The Plan Award.

Publikacja: 22.11.2022 12:58

BXB to jedyna pracownia z Polski, która zdobyła nagrodę w tegorocznej edycji konkursu The Plan Award

BXB to jedyna pracownia z Polski, która zdobyła nagrodę w tegorocznej edycji konkursu The Plan Award.

Foto: Bogusław Barnaś/BXB Studio

Pracownia architekta BXB Studio stworzona przez Bogusława Barnasia odniosła niekwestionowany sukces. „Dom Polski” projektu BXB Studio to pierwszy w historii prestiżowego konkursu The Plan Awards polski projekt domu jednorodzinnego, który zdobył nagrodę w tym prestiżowym konkursie.

BXB Studio z prestiżową nagrodą The Plan Awards

The Plan Award to coroczny konkurs, który od 2016 roku organizuje redakcja magazynu „The Plan”. To jedno z dwóch najważniejszych włoskich czasopism architektonicznych.

Grono 40 zwycięzców w 20 kategoriach wyłoniono spośród 1200 zgłoszeń, 700 nominacji i 433 finalistów. Jednym z tegorocznych laureatów okazał się Dom Polski projektu Bogusława Barnasia – znanego polskiego architekta, który swój warsztat doskonalił między innymi w renomowanej pracowni Foster + Partners.

Wyboru zwycięzców dokonało jury złożone z renomowanych profesjonalistów i naukowców ze świata architektury i designu. W gronie tym znaleźli się między innymi: Yehuda Safran – krytyk sztuki i architektury, profesor School of Architecture of Pratt Institute, Michael Webb – krytyk i autor 25 książek o architekturze i designie, Li Xiangning – dziekan i profesor w Szkole Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Tongji, Raymund Ryan – kurator architektury w Heinz Architectural Centre w Carnegie Museum of Art oraz Diane Gray – dyrektorka Laboratory of Architecture for Healthcare Barcelona i redaktorka naczelna magazynu „Roca Gallery”.

Czytaj więcej

W Kopenhadze stanie pierwszy od dekad nowy kościół. Przypomina centrum handlowe

BXB Studio okazało się jedyną pracownią z Polski, która zdobyła nagrodę w tegorocznej edycji The Plan Award. Pracownia Barnasia znalazła się w gronie tak znakomitych biur architektonicznych jak Zaha Hadid Architects, Studio MK27, Oopeaa, Querkraft czy Weiss Manfredi.

Dom Polski znajduje się w Gródku nad Dunajcem.

Dom Polski znajduje się w Gródku nad Dunajcem.

Bogusław Barnaś/BXB Studio

Wśród laureatów poprzednich edycji konkursu nie brakowało również innych polskich projektów, które zwyciężyły w innych kategoriach. Nagrody The Plan Award zdobyły przestrzeń publiczna pracowni Analog w 2018 roku i hotel projektu Medusa Group – w roku 2021.

Z kolei do finału tegorocznej edycji konkursu dostały się inne projekty z Polski, między innymi Chata Podcieniowa – również projektu Bogusława Barnasia. Oprócz niej, w gronie finalistów znalazły się: Dom Kwadrantowy, Dom po drodze i From the Garden House Roberta Koniecznego oraz apartamentowiec Żorro Macieja Franty. Żadnemu z tych obiektów nie udało się jednak dotrzeć tak wysoko, jak Domowi Polskiemu.

The Plan Award: Dom Polski z prestiżowym wyróżnieniem

Dom Polski znajduje się w Gródku nad Dunajcem. Swoją stylistyką nawiązuje do tradycyjnej polskiej architektury ludowej, charakterystycznej dla dworków i kościołów krytych gontem. Dzięki temu dom znakomicie wpisuje się w otaczający krajobraz.

Makieta Domu Polskiego.

Makieta Domu Polskiego.

Bogusław Barnaś/BXB Studio

Jednocześnie obiektowi nie brakuje ciekawego, nowoczesnego sznytu dzięki betonowej podstawie i transparentnej, szklanej kondygnacji. Wszystko to nadaje mu świeży, nowoczesny charakter, który wchodzi w dynamiczny, a zarazem harmonijny dialog z zastosowanymi tradycyjnymi rozwiązaniami.

Magazyn „Wallpaper” uznał Bogusława Barnasia jednym z 20 najlepszych młodych architektów świata.

Magazyn „Wallpaper” uznał Bogusława Barnasia jednym z 20 najlepszych młodych architektów świata.

Bogusław Barnaś/BXB Studio

Bogusław Barnaś to jeden z najbardziej rozpoznawalnych za granicą polskich architektów. Magazyn „Wallpaper” uznał go jednym z 20 najlepszych młodych architektów świata. Sukcesy ma na koncie również projekt Domu Polskiego. W sierpniu 2022 roku German Design Council przyznał mu nagrodę Iconic Award. Liczy się też w walce o nagrodę Światowego Festiwalu Architektury na najlepszy obiekt świata – dotarł do ścisłego finału.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna