Pracownia architekta BXB Studio stworzona przez Bogusława Barnasia odniosła niekwestionowany sukces. „Dom Polski” projektu BXB Studio to pierwszy w historii prestiżowego konkursu The Plan Awards polski projekt domu jednorodzinnego, który zdobył nagrodę w tym prestiżowym konkursie.
BXB Studio z prestiżową nagrodą The Plan Awards
The Plan Award to coroczny konkurs, który od 2016 roku organizuje redakcja magazynu „The Plan”. To jedno z dwóch najważniejszych włoskich czasopism architektonicznych.
Grono 40 zwycięzców w 20 kategoriach wyłoniono spośród 1200 zgłoszeń, 700 nominacji i 433 finalistów. Jednym z tegorocznych laureatów okazał się Dom Polski projektu Bogusława Barnasia – znanego polskiego architekta, który swój warsztat doskonalił między innymi w renomowanej pracowni Foster + Partners.
Wyboru zwycięzców dokonało jury złożone z renomowanych profesjonalistów i naukowców ze świata architektury i designu. W gronie tym znaleźli się między innymi: Yehuda Safran – krytyk sztuki i architektury, profesor School of Architecture of Pratt Institute, Michael Webb – krytyk i autor 25 książek o architekturze i designie, Li Xiangning – dziekan i profesor w Szkole Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Tongji, Raymund Ryan – kurator architektury w Heinz Architectural Centre w Carnegie Museum of Art oraz Diane Gray – dyrektorka Laboratory of Architecture for Healthcare Barcelona i redaktorka naczelna magazynu „Roca Gallery”.
Czytaj więcej
Duńscy architekci zaprojektowali świątynię, która zupełnie nie przypomina tradycyjnego kościoła. Niepozorna drewniana bryła bardziej kojarzy się z pawilonami handlowymi niż z okazałymi obiektami sakralnymi, do jakich przywykliśmy w Polsce.
BXB Studio okazało się jedyną pracownią z Polski, która zdobyła nagrodę w tegorocznej edycji The Plan Award. Pracownia Barnasia znalazła się w gronie tak znakomitych biur architektonicznych jak Zaha Hadid Architects, Studio MK27, Oopeaa, Querkraft czy Weiss Manfredi.
Dom Polski znajduje się w Gródku nad Dunajcem.
Wśród laureatów poprzednich edycji konkursu nie brakowało również innych polskich projektów, które zwyciężyły w innych kategoriach. Nagrody The Plan Award zdobyły przestrzeń publiczna pracowni Analog w 2018 roku i hotel projektu Medusa Group – w roku 2021.
Z kolei do finału tegorocznej edycji konkursu dostały się inne projekty z Polski, między innymi Chata Podcieniowa – również projektu Bogusława Barnasia. Oprócz niej, w gronie finalistów znalazły się: Dom Kwadrantowy, Dom po drodze i From the Garden House Roberta Koniecznego oraz apartamentowiec Żorro Macieja Franty. Żadnemu z tych obiektów nie udało się jednak dotrzeć tak wysoko, jak Domowi Polskiemu.
The Plan Award: Dom Polski z prestiżowym wyróżnieniem
Dom Polski znajduje się w Gródku nad Dunajcem. Swoją stylistyką nawiązuje do tradycyjnej polskiej architektury ludowej, charakterystycznej dla dworków i kościołów krytych gontem. Dzięki temu dom znakomicie wpisuje się w otaczający krajobraz.
Makieta Domu Polskiego.
Jednocześnie obiektowi nie brakuje ciekawego, nowoczesnego sznytu dzięki betonowej podstawie i transparentnej, szklanej kondygnacji. Wszystko to nadaje mu świeży, nowoczesny charakter, który wchodzi w dynamiczny, a zarazem harmonijny dialog z zastosowanymi tradycyjnymi rozwiązaniami.
Magazyn „Wallpaper” uznał Bogusława Barnasia jednym z 20 najlepszych młodych architektów świata.
Bogusław Barnaś to jeden z najbardziej rozpoznawalnych za granicą polskich architektów. Magazyn „Wallpaper” uznał go jednym z 20 najlepszych młodych architektów świata. Sukcesy ma na koncie również projekt Domu Polskiego. W sierpniu 2022 roku German Design Council przyznał mu nagrodę Iconic Award. Liczy się też w walce o nagrodę Światowego Festiwalu Architektury na najlepszy obiekt świata – dotarł do ścisłego finału.