„Oscary designu” dla polskich architektów. 2 domy z Polski z prestiżową nagrodą

Studio DXB Bogusława Barnasia zdobyło nagrodę dla dwóch projektów domów: Małopolskiej Chaty Podcieniowej i Polskiej Zagrody. Wyróżnienia przyznano w konkursie A'Design Award and Competition. To jeden z najważniejszych konkursów architektonicznych

Publikacja: 12.05.2022 13:51

Polska Zagroda, jeden z dwóch domów wyróżnionych nagrodą w konkursie A'Design.

Polska Zagroda, jeden z dwóch domów wyróżnionych nagrodą w konkursie A'Design.

Foto: BXB studio Bogusław Barnaś

Bogusław Barnaś to jeden z najciekawszych polskich architektów, z niezwykle spójną wizją i indywidualnym stylem. Małopolska Chata Podcieniowa i Polska Zagroda, nad którym pracował wraz z zespołem założonej przez niego pracowni BXB Studio, zdobyły srebro w kategorii „Architektura mieszkaniowa”.

Srebro w A’Design Award and Competition dla Małopolskiej Chaty Podcieniowej i Polskiej Zagrody

A'Design Award and Competition to doroczny, konkurs skierowany do architektów, designerów i firm z całego świata. Nagrody przyznaje się zarówno za innowacyjne, ciekawe i funkcjonalne projekty.

Wyróżnienie w konkursie daje laureatom międzynarodowy rozgłos i możliwości nawiązania współpracy z partnerami z całego świata. Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazły się dwa projekty Bogusława Barnasia – znanego polskiego architekta, który swoje doświadczenie zbierał między innymi w renomowanej pracowni Foster + Partners.

Małopolska Chata Podcieniowa to dom nowoczesny, a zarazem czerpiący inspiracje z tradycyjnej architektury Małopolski. Charakterystyczne podcienie to element, który często pojawia się w tamtejszych domach.

Podobną fuzję tradycji i nowoczesności reprezentuje Polska Zagroda. To w zasadzie kompleks pięciu budynków: czterech „Stodół” i zrewitalizowanego „Domu Starego”. Wszystkie tworzą oryginalne założenie architektoniczne z centralnym, kameralnym dziedzińcem.]

Czytaj więcej

Stumetrowy wieżowiec z drewna. Szwajcarzy ustanowili nowy rekord świata

W przypadku obydwu realizacji jurorzy docenili niezwykle kreatywne podejście architekta do wpisania nowoczesnych, wygodnych i funkcjonalnych budynków mieszkalnych w otoczenie. Zwrócili też uwagę na maksymalne wykorzystanie zastanych elementów i ciekawe odniesienia do tradycyjnego sposobu budowania domów.

Bogusław Barnaś z kolejnymi nagrodami

Bogusław Barnaś, który swoją pracownię architektoniczną BXB Studio założył w 2009 roku, ma już na koncie wiele wyróżnień, zarówno w polskich, jak i międzynarodowych konkursach. Zauważono go już w 2014 roku, kiedy magazyn „Wallpaper*” włączył go do grona 20 najlepszych młodych architektów na świecie.

Rok później Barnaś znalazł się w gronie 15 najlepszych architektów w wieku poniżej 40 lat polskiego serwisu „Property Design”. Ten sam portal uznał BXB Studio za jedno z 25 najlepszych biur architektonicznych w Polsce.

Małopolska Chata Podcieniowa jest jednym z projektów z portfolio architekta, które zebrały szczególnie wiele nagród. Jedną z najnowszych jest ta zdobyta w konkursie European Property Awards 2021-2022. Kolejne wyróżnienie to nagroda na German Design Awards Special 2022.

W 2021 roku Małopolską Chatę Podcieniową nagrodzono na RTF Global Architecture & Design Awards oraz w World Design Awards 2021. Z kolei w 2019 roku magazyn „Murator” uznał ją za jeden z 10 najlepszych domów.

W 2021 roku Polska Zagroda otrzymała nagrodę Salonu Architektury. Przyznaje ją Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

Co ciekawe, projektowi Polskiej Zagrody towarzyszy eksperymentalny, niekomercyjny film krótkometrażowy, opowiadający historię powstawania koncepcji tego kompleksu. Film docenili jurorzy na międzynarodowych festiwalach, a także branżowe wydawnictwa, między innymi Archdaily, Architizer i Dezeen.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna