Sukces polskich architektów. Dwa budynki z Polski w finale prestiżowego konkursu

Polscy Architekci znów walczą o renomowaną nagrodę. Biura Kuryłowicz & Associates i BXB Studio dostały się na krótką listę konkursu World Architecture Festival Awards 2022.

Publikacja: 15.07.2022 12:39

Dobra 55 to budynek projektu biura Kuryłowicz & Associates.

Dobra 55 to budynek projektu biura Kuryłowicz & Associates.

Foto: Panek, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Wyróżnione budynki to gmach Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego projektu Kuryłowicz & Associates i „Polska Zagroda” autorstwa Bogusława Barnasia, założyciela pracowni BXB Studio. Obydwa projekty jeszcze na etapie realizacji zyskały uznanie międzynarodowego grona ekspertów.

Gmach Uniwersytetu Warszawskiego w World Architecture Festival Awards

World Architecture Festival Awards 2022 to jeden z najważniejszych konkursów architektonicznych na świecie. Właśnie ogłoszono krótką listę 420 projektów z ponad 50 krajów z całego globu. W doborowym gronie tak prominentnych pracowni jak Foster + Partners, Zaha Hadid Architects czy White Architekter znalazły projekty autostwa dwóch biur z Polski.

Budynek Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej 55 wyróżniono w kategorii w Warszawie „Higher Education and Research”. Jego budowę ukończono w kwietniu 2022 roku.

Panek, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Liczący 42 tysiące metrów kwadratowych gmach jest niezwykle przestrzenny. Na sześciu kondygnacjach (dwóch podziemnych i czterech naziemnych) mieszczą się 92 „laboratoria językowe”, 70 pomieszczeń administracyjnych, 39 pracowni badawczych, 7 konferencyjnych, a także przestrzenie rekreacyjne, salę multumedialną na 150 osób, a także biblioteka i czytelnia.

Czytaj więcej

Czeski most przy granicy z Polską jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie

Największe wrażenie robi transparentna, szklana fasada budynku, która nadaje bryle i wnętrzom lekkości i otwiera widok na sąsiadujące budynki i zieleń. W bezpośrednim sąsiedztwie Instytutu Lingwistyki Stosowanej znajduje się gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, w której fasadzie również dominuje szkło. Intencją architektów było nawiązanie do tego budynku.

Ciekawym rozwiązaniem są schody wewnątrz budynku, które ciągną się od parteru aż po dach. Na samej górze można przejść na dach i podziwiać panoramiczny widok na Powiśle. Budynek mieści wewnętrzny dziedziniec, który nawiązuje do architektury tradycyjnych warszawskich kamienic.

Jurorzy docenili nie tylko walory estetyczne gmachu. Budynek jest wyjątkowo ekologiczny – funkcjonuje z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, między innymi paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i energooszczędnego systemu oświetlenia.

W 2019 do finału konkursu World Architecture Festival Awards w kategorii „Future Project: Education” dostał się inny projekt autorstwa biura Kuryłowicz & Associates – Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Jej budowa właśnie trwa.

Polska Zagroda Bogusława Barnasia z szansą na nagrodę

Polska Zagroda to drugi budynek, który dostał się na krótką listę konkursu World Architecture Festival Awards w kategorii „House and Villa – (Rural/Coastal)”. Jego budowa zakończyła się w marcu 2022 roku.

Oryginalną rezydencję tworzy kompleks pięciu budynków, który niezwykle finezyjnie łączy tradycją architekturę i nowoczesny sznyt. Na kompleks składają się cztery drewniane „Stodoły” i „Dom Stary”, który przeszedł gruntowną rewitalizację. Między budynkami znajduje się kameralny dziedziniec.

W maju 2022 roku Polska Zagroda zdobyła srebro w kategorii „Architektura mieszkaniowa” w konkursie A'Design Award and Competition. Rok wcześniej budynek otrzymał nagrodę Salonu Architektury, którą przyznaje Małopolska Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyróżnione budynki to gmach Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego projektu Kuryłowicz & Associates i „Polska Zagroda” autorstwa Bogusława Barnasia, założyciela pracowni BXB Studio. Obydwa projekty jeszcze na etapie realizacji zyskały uznanie międzynarodowego grona ekspertów.

Gmach Uniwersytetu Warszawskiego w World Architecture Festival Awards

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Park w Warszawie w gronie najlepszych w Europie. To jeden z symboli stolicy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Architektura
Zabytek ze Lwowa wśród najlepszych budynków świata. Przez lata stał opuszczony
Architektura
Wieżowiec z Warszawy wśród najpiękniejszych na świecie. Prestiżowe wyróżnienie
Architektura
Najbardziej minimalistyczny kościół w Polsce. Nie ma dzwonnicy, za to jest garaż
Architektura
Dom, który chroni przed kibicami. Słynny polski architekt projektuje w Niemczech