Muzeum Józefa Piłsudskiego z prestiżową nagrodą. To projekt polskich architektów

Wystawę „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” otrzymała prestiżowe wyróżnienie w konkursie IF Design Award. To projekt znanego polskiego studia architektonicznego WXCA, które zaprojektowało też pawilon polski na Expo 2020 w Dubaju.

Publikacja: 16.05.2022 15:31

Wystawę „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” w muzeum marszałka w Sulejówku.

Wystawę „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” w muzeum marszałka w Sulejówku.

Foto: Materiały prasowe

Wystawa otrzymała nagrodę w międzynarodowym konkursie IF Design Award 2022 w kategorii „Cultural Exhibitions” („Wystawy kulturalne”). To już piąte wyróżnienie, jakie ma na koncie wystawa w Sulejówku.

Wystawa „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” z prestiżową nagrodą

Zasada „im mniej, tym lepiej” dobrze sprawdza się w projektowaniu rozmaitych przestrzeni publicznych, i nie tylko. Tak było również w przypadku wystawy poświęconej postaci marszałka Józefa Piłsudskiego, którą można oglądać w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wystawa skupia się na zaprezentowaniu wielu aspektów życia Piłsudskiego – nie tylko tego politycznego. W sześciu galeriach można prześledzić całe życie marszałka: od dzieciństwa poprzez burzliwą młodość i wywózkę na Sybir, aż po ostatnie dni życia.

Materiały prasowe

Twórcom wystawy przyświecało założenie, aby elementy aranżacji i technikalia nie przyćmiły historycznych eksponatów. Nad projektem ekspozycji pracowali wspólnie architekci z biura WXCA, projektanci z firmy Ralph Appelbaum Associates, od lat tworzącej wystawy muzealne, oraz multimedialni twórcy ze słynnego studia Platige Image.

„Najważniejsze w prowadzeniu opowieści o marszałku są eksponaty, zgromadzone pamiątki. Multimedia pełnią funkcję pomocniczą i ich występowanie jest ograniczone do niezbędnego minimum. Wyjątkiem od tej reguły, które zasługują na uwagę, są unikatowe na skalę światową ekrany umieszczone w centralnej przestrzeni wystawy o wymiarach 9 x 18,6 metrów – mówi Piotr Łosek z pracowni WXCA.

Czytaj więcej

„Oscary designu” dla polskich architektów. 2 domy z Polski z prestiżową nagrodą

„W przestrzeniach immersyjnych pokazy multimedialne są prezentowane w taki sposób, by wciągały widza w narrację, angażowały zmysły i stwarzały szansę na doświadczanie historii. Chcieliśmy w ten sposób położyć nacisk na uzyskanie poczucia autentyczności, by zwiedzający mogli wejść w rolę świadków omawianych wydarzeń” – dodaje Łosek. I właśnie te cechy wystawy docenili jurorzy IF Design Award.

„Tak jak człowiek, którego życie reprezentuje, to muzeum skupia w sobie idee, debatę i działanie. Wystawa przybliża historię we wciągający sposób, gdzie zwiedzający uczy się, że stanowi ona agregat osobistych decyzji, pociągających za sobą nieprzewidziane efekty, i że sama bierze udział w interpretacji i rozumieniu przeszłości. Wszystko po to, aby kształtować przyszłość, w której chcemy żyć” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury.

IF Design Award: konkurs dla projektantów z całego świata

IF Design Award to jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów, w którym biorą udział architekci i projektanci z całego świata. Wielonarodowe jest również jury: są to uznani eksperci z wielu dziedzin, pochodzący z ponad 20 krajów.

Materiały prasowe

Tym, na co jurorzy zwracają uwagę w trakcie wyłaniania zwycięzców, są nie tylko kwestie estetyczne. Równie istotna jest funkcjonalność i społeczna rola obiektów zgłaszanych do IF Design Award.

Wystawa w muzeum w Sulejówku zdążyła zebrać już kilka innych znaczących nagród. Pierwszym międzynarodowym wyróżnieniem była Złota Muza, zdobyta w 2021 roku w konkursie MUSE Design Awards w kategorii „Aranżacje wnętrz”. W tej samej kategorii wystawa otrzymała nagrodę w innym prestiżowym konkursie – IDA Design Awards.

Materiały prasowe

Z kolei w kategorii „Spatial Communication”(„Komunikacja przestrzenna”) wystawę nagrodzono w konkursie Red Dot Award: Brands & Communication Design. Jeszcze w 2020 roku wystawa otrzymała też Grand Prix w ogólnopolskim Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Wystawa otrzymała nagrodę w międzynarodowym konkursie IF Design Award 2022 w kategorii „Cultural Exhibitions” („Wystawy kulturalne”). To już piąte wyróżnienie, jakie ma na koncie wystawa w Sulejówku.

Wystawa „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” z prestiżową nagrodą

Pozostało 93% artykułu
Architektura
Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce
Architektura
Paryż szykuje architektoniczną perłę na igrzyska. Była zamknięta przez lata
Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia