Zaha Hadid Architects, studio założone przez zmarłą w 2016 roku laureatkę Pritzkera i ikonę współczesnej architektury, padło ofiarą ataku ransomeware’owego. Hakerzy przechwycili dane znajdujące się na serwerach firmy i zaszyfrowali je, a za ponowne ich udostępnienie zażądali okupu. Dostęp do firmowych serwerów utraciło 350 osób, pracujących zdalnie w czasie pandemii.

Epidemia cyberprzestępczości

Za sprawą wycieku do mediów społecznościowych trafiły m.in. informacje na temat zarobków architektów zatrudnionych w studiu Zahy Hadid. Dane udało się odzyskać, ale pracownicy firmy nie wiedzą, jakie informacje dostały się w ręce hakerów.

Cyberprzestępcy chcą wykorzystać sytuację związaną z koronawirusem. Doradzamy całej społeczności architektów dużą  ostrożność – powiedział rzecznik prasowy studia Zaha Hadid Architects w rozmowie z serwisem Artnet News.

Eksperci alarmują, że liczba ataków tego typu tylko w marcu wzrosła o 148%, a konsekwencją może być „pandemia cyberprzestępczości”. Zjawisko jest tym groźniejsze, że jego ofiarami coraz częściej padają szpitale i inne instytucje publiczne.

Słynna i wpływowa

Zaha Hadid należała do grona najbardziej wpływowych (i kontrowersyjnych) „starchitektów” ostatnich lat. Krytycy zarzucali jej przede wszystkim chętne sięganie po pieniądze państw autorytarnych.

Wśród zaprojektowanych przez nią budynków znajduje się m.in. pływalnia olimpijska Aquatic Center w Londynie, kompleks Galaxy SOHO w Pekinie czy uhonorowane nagrodą Designs of the Year 2014 centrum kulturalne Heydar Aliyev Center w Baku.

Nadchodzące realizacje Zaha Hadid Architects obejmują m.in. nową siedzibę producenta elektroniki, firmy OPPO, w chińskim Shenzhen, uznawany za „jeden z najbardziej złożonych wieżowców, jakie opuściły deskę kreślarską” One Thousand Museum w Miami czy centrum konferencyjne Unicorn Island w chińskim mieście Chengdu, które pomieści ok. 70 tysięcy pracowników i uczestników wydarzeń.