W Polsce w ostatnich latach bardzo wiele rzeczy się zmieniło, to banalne stwierdzenie, ale dobrze opisuje ewolucję, którą przechodzimy jako społeczeństwo. Zmieniło się nasze poczucie estetyki – widać to, gdy spojrzeć na to, jak się ubieramy, jak wypoczywamy, co jemy. Przede wszystkim widać to, gdy spojrzeć na to, jak mieszkamy.
Chcemy otaczać się ładnymi przedmiotami, starannie projektujemy wnętrza mieszkań i domów, dbamy o dobór dodatków i kolorów. Inaczej wyglądają też nasze domy. Tu zmiana jest bardzo widoczna. Nie potrzeba wielkich pieniędzy, by wspólnie z projektantem powstał ciekawy, niebanalny budynek, piękne miejsce do życia.
Czytaj też: Lexus RX 450h. Co wyróżnia największego SUV-a w ofercie Lexusa?
Można jednak pójść dalej, nie hamować wyobraźni, pozwolić architektowi na pokazanie pełni talentu – wtedy rodzą się projekty wybitne, doceniane na najważniejszych konkursach na świecie. W Polsce mamy coraz więcej takich budynków. Oto niektóre z nich – najpiękniejsze domy w Polsce.
Arka Koniecznego, proj. Robert Konieczny
Robert Konieczny, twórca śląskiej pracowni KWK Promes, powszechnie uznawany jest za najbardziej cenionego i najbardziej bezkompromisowego polskiego architekta. Zdążył wypracować swój własny styl – często wystarczy jeden rzut oka, by rozpoznać projekt Koniecznego i jego współpracowników. Takie obiekty jak Dom Kwadrantowy (nagroda Architizer A+ Award), w którym część domu przemieszcza się po ogrodzie w ślad za słońcem, Dom Po Drodze (nominacja do Mies van der Rohe Award), gdzie drogę prowadzącą przez posesję dosłownie owinięto wokół domu czy Dom Aatrialny (najlepszy dom świata 2008 wg. Chicago Athenaeum) to kilka z przykładów tego, jakie wrażenie na świecie robi architektura KWK Promes pod kierownictwem Roberta Koniecznego.
Co wybrać z tego pokażnego dorobku? Największe wrażenie wciąż robi Arka Koniecznego – dom, który Robert Konieczny wybudował dla siebie w polskich górach. To jego schronienie, miejsce do życia, a zarazem popis architektonicznej odwagi i kreatywności Roberta Koniecznego. W 2017 roku Arka zdobyła nagrodę dla najlepszego domu świata w konkursie Wallpaper Design Awards.
Tree House, proj. Mobius Architekci
O Przemku Olczyku, twórcy biura Mobius Architekci, mówi się coraz częściej, że to jeden z najzdolniejszych młodych polskich architektów. Nie bez przyczyny. Prowadzone przez niego biuro z każdym projektem pokazuje, że jeśli chodzi o odwagę tworzenia śmiałych domów i willi, w Polsce – ale i w Europie – niewiele pracowni architektonicznych może się z nimi równać.
Mobius specjalizuje się w projektowaniu nietuzinkowych domów jednorodzinnych, takich obiektów to warszawskie studio ma na koncie już całkiem sporo. Jednym z najlepszych wizytówek Mobiusa pozostaje Tree House, niezwykły dom ukryty wśród drzew. Przeszklona konstrukcja parteru daje budynkowi lekkość. Całość wygląda „nieziemsko”, w dużym stopniu dzięki mającej kształt spłaszczonego walca piętrowej części budynku niemal lewitującej nad działką.
RE: Lakeside House, proj. Reform Architekt Group
Dom, usytuowany nad jednym z polskich jezior, zaskakuje. Został zaprojektowany w taki sposób, by wydawał się mniejszy niż jest w rzeczywistości. Budynek ma trzy kondygnacje, ale na pierwszy rzut oka widać tylko dwie. Trzecia ukazuje się, jeśli spojrzeć na dom pod odpowiednim kątem. Ukształtowanie działki umożliwiło stworzenie dwóch wjazdów na działkę. Mimo gęstej zabudowy dookoła, mieszkańcy mają poczucie intymności – to zasługa projektu architektów z biura Reform Architect Group prowadzonego przez Marcina Tomaszewskiego.
Re: Lakeside House zyskał tytuł najlepszego domu w Polsce European Property Awards 2020-2021, a także nominację do nagrody europejskiej. To zresztą nie pierwsze międzynarodowe wyróżnienie dla Reform Architekt Group – realizacje łódzkiego biura są już szeroko znane w Europie.
Dom Leśny, proj. 81.waw.pl
„Less is More” – to zasada, która sprawdza się w każdej dziedzinie życia, także w architekturze. Dom Leśny jest idealną ilustracją tej tezy. Obiekt nie stara się przekrzyczeć otaczającej go przyrody, ale doskonale się w nią wtapia. Elewacja willi nawiązuje do koloru i faktury kory otaczających go sosen. Nie ma jednak wrażenia „ciężaru” konstrukcji, bo wnęki wykończono jasnym drewnem. Całość jest lekka, delikatna i harmonijnie łączy się z otoczeniem.
„Staramy się, jeśli jest taka możliwość, aby architektura była dopasowana do kontekstu przyrody. Gdy są drzewa, żeby nie był to materiał tak mocno bijący po oczach, że można odnieść wrażenie, że zaraz wyskoczy z działki, tylko niech się spróbuje zgrać z tymi drzewami – mówi Anna Paszkowska‑Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl w wypowiedzi cytowanej na stronie internetowej biura.
Dom Leśny zdobył międzynarodową nagrodę World Architecture Community. To wielki sukces, biorąc pod uwagę, że polscy architekci rywalizowali z projektantami z ponad 20 krajów.
Dom w Bieszczadach, proj. Medusa Group
Biuro współtworzone przez Przemo Łukasika, ma na koncie wiele niezwykłych realizacji. Dziełem Medusy jest między innymi warszawski Nobu Hotel Warsaw czy wyrastające obok katowickiego Spodka Biurowce KTW.
Bytomska pracownia projektuje też domy jednorodzinne, a kilka z nich to realizacje na skalę europejską. Dom w Bieszczadach to projekt budynku, który miał maksymalnie wtapiać się w otoczenie, a jednocześnie oferować mieszkańcom maksimum komfortu oraz możliwość podziwiania z okien widoku na Otryt i bieszczadzkie pejzaże. Jednocześnie dom miał pozostawać niemal niewidoczny wśród sąsiedniej zabudowy. To się udało. Dach pokryto zielenią, a od strony drogi całość pozostaje nieogrodzona – tak dalece udało się osiągnąć wrażenie wtopienia budynku w przyrodę. Całość, oprócz zieleni, pokrywa stal corten o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne.