Katowicki kompleks Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, nagrodzony w konkursie Brick Award, to wspólne dzieło trzech pracowni – katalońskiej BAAS Arquitectura oraz polskich Grupa 5 Architekci i Maleccy Biuro Projektowe. 

Obiekt w Katowicach okazał się bezapelacyjnym zwycięzcą i gwiazdą tegorocznej edycji konkursu Brick Award. Zwyciężył bowiem w dwóch kategoriach – „Shared Public Spaces” i w najważniejszej, Grand Prix. 

Brick Award dla budynku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Nagrody Brick Award przyznawane są w pięciu kategoriach:

  • „Feeling at home” – w tej kategorii nagradzane są budynki mieszkalne
  • „Living together” – ta nagroda dotyczy dużych zespołów zabudowy mieszkaniowej
  • „Working together” – to nagroda dla obiektów biurowych
  • „Sharing public spaces” – w tej kategorii wyróżnia się obiekty użyteczności publicznej
  • „Building outside the box” – to nagroda dla obiektów innowacyjnych
  • Grand Prix – najważniejsza nagroda dla najpiękniejszego budynku z ceramiki budowlanej. 

Nagrodzony obiekt Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach został oddany do użytku w 2018 roku. Zdobył już kilka nagród, między innymi Grand Prix w konkursie Polska Architektura XXL w 2018 roku. 

Czytaj też: Pritzker: gdzie można zobaczyć budynki tegorocznych laureatek architektonicznego Nobla?

Organizatorzy konkursu Brick Award tak piszą o katowickim obiekcie: „Ceglana fasada wykonana została z tego samego budulca, z którego powstały XIX-wieczne domy w Katowicach, więc zachowana została spójność. Cegły, wypalane w jednych z ostatnich w Europie cegielni opalanych węglem. Ich ciemny odcień dominuje w całym projekcie”.  

Architekci pokazali w jaki sposób budynek w centrum miasta może być jednocześnie innowacyjny, a zarazem być strażnikiem przeszłości. To poruszający projekt, idealny obiekt dla studentów szkoły filmowej.”

Biuro Grupa 5 Architekci ma na koncie między innymi nową siedzibę Millennium Banku w Warszawie czy łódzkie centrum biurowo-usługowe Monopolis. Z kolei Maleccy Biuro Projektowe odpowiada między innymi za katowickie biurowce Face 2 Face czy kamienicę Nowy Wedron w Rudzie Śląskiej.

Pełną listę nagrodzonych obiektów można znaleźć na stronie konkursu Brick Award.