Na aukcję trafił zegarek, który przetrwał wybuch bomby atomowej w Hiroszimie

Na aukcję trafił zegarek odnaleziony w ruinach Hiroszimy po zrzuceniu na to miasto bomby atomowej. Jego wskazówki zatrzymały się na godzinie 8:15 – to moment zrzucenia bomby „Little Boy” przez załogę amerykańskiego bombowca B-29 „Enola Gay” na HIroszimę.

Publikacja: 20.02.2024 15:32

Zegarek ma nadpaloną kopertę i częściowo stopione szkiełko.

Zegarek ma nadpaloną kopertę i częściowo stopione szkiełko.

Foto: RR Auction

Amerykańskie lotnictwo zrzuciło bombę atomową na Hiroszimę 6 sierpnia 1945 roku. Zginęło ponad 78 tysięcy osób, kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych. Eksplozja o sile 15 kiloton trotylu obróciła w ruinę 3/4 kilkusettysięczne niegdyś miasto. 

Po kapitulacji Japonii miasto leżało w gruzach. I właśnie w morzu cegieł i spalonych drewnianych belek pewien brytyjski oficer sił okupacyjnych znalazł nadpalony i częściowo stopiony zegarek, który obecnie na licytację wystawił amerykański dom aukcyjny RR Auction.

Zegarek, który przetrwał wybuch w Hiroszimie trafił na aukcję

Zegarek jest niewielkich rozmiarów – średnica koperty to 25 milimetrów, bardzo niewiele jak na współczesne standardy. Nie wiadomo, kto był jego producentem. Mosiężna koperta jest nadpalona, a szkiełko częściowo się stopiło, to efekt wybuchu amerykańskiej bomby atomowej. Paska brak, najprawdopodobniej spłonął tuż po eksplozji. Mechanizm oczywiście jest niesprawny, ale przez blisko 80 lat nikt nie zamierzał go naprawiać. Może to lepiej – zegarek, o którym mowa, jest bowiem niezwykłym świadkiem wydarzenia, które miało miejsca w Hiroszimie 6 sierpnia 1945 roku.

Czytaj więcej

Wpadka Władimira Putina: pokazał słabość do luksusu. Zgubiła go gestykulacja

Choć szkiełko zostało poważnie uszkodzone w wyniku wybuchu, bardzo wyraźnie widać wskazówki na tarczy. Wskazują godzinę 8:15, a więc moment, gdy bomba atomowa „Little Boy” została zrzucona na Hiroszimę.

Jak informuje dom aukcyjny RR Auction, z ruin Hiroszimy wydobyto około 120 rozmaitych zegarków naręcznych i kieszonkowych. W jaki sposób ten unikatowy zegarek trafił na aukcję? Brak dokładnych informacji o jego losach po 1945 roku. Wiadomo, że w 2015 roku kupił go anonimowy kolekcjoner poprzez jeden z brytyjskich domów aukcyjnych.

Później zegarek zmieniał właścicieli, by trafić do obecnego który, jak informuje dom aukcyjny RR Auction, chce wykorzystać zwiększone zainteresowanie ataku atomowego na Hiroszimę związane z ubiegłoroczną premierą filmu „Oppenheimer” i spodziewanymi Oscarami, które ta produkcja otrzyma w marcu tego roku, podczas uroczystości ogłoszenia zwycięzców nagród Akademii. Film Chrisa Nolana, z 13 nominacjami, jest jednym z największych faworytów. W styczniu „Oppenheimer” zdobył 5 Złotych Globów, w lutym — 7 brytyjskich nagród filmowych BAFTA.

Licytacja trwa do 23 lutego, obecnie najwyższa oferta to 18700 dolarów.

Zegarki
Rosyjski zegarek na cześć Gagarina. Wskazówki kręcą się w nim w drugą stronę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zegarki
Flipperzy przejmują kolejną branżę. Magnesem są rekordowe zyski
Zegarki
Moonswatch Snoopy 'Mission to the Moonphase New Moon': czarna strona Księżyca
Zegarki
Longines HydroConquest GMT w wersji 43 mm: rozmiar ma znaczenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zegarki
Omega Speedmaster Professional Moonwatch: czarno na białym