Szwajcarska marka Certina ma długą 
historię, sięgającą 1888 roku. Długie są też jej związki 
z nurkowaniem i wodą. Właśnie dzięki wytrzymałym i świetnie zaprojektowanym zegarkom dla nurków Certina stała się marką popularną na całym świecie.

Jednym z najważniejszych zegarków dla marki Certina był model DS PH200M z 1968 roku – niezwykle stylowy i bardzo wytrzymały „diver” stał się bestsellerem i do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej podziwianych modeli w dorobku marki. 

Kilka lat temu Certina zaprezentowała reedycję tego modelu. Nietrudno przewidzieć, że nowy DS PH200M też stał się hitem, w ślad za tym zaczęły pojawiać się kolejne wersje tego modelu. Jedną z nich jest DS PH500M, rasowy, ale i niezwykle stylowy „diver”. 

Certina DS PH500M STC: na pomoc żółwiom morskim

Certina, marka związana z wodą, od lat współpracuje z amerykańską organizacją Sea Turtle Conservancy, zajmującą się ochroną żółwi morskich. Model DS PH500M STC to specjalna edycja zegarka przygotowana we współpracy z tą organizacją.

To nieprzypadkowy sojusz: symbolem Certiny od lat jest właśnie żółw. Motyw żółwiej skorupy podkreśla wytrzymałość koperty wzmocnionej systemem Double Security, który zapewnia większą sztywność koperty i lepszą wodoszczelność. 

Materiały prasowe

Nowy model Certina DS PH500M STC ma kopertę o średnicy 43 milimetrów z obrotowym pierścieniem z niebieską wkładką. Tarcza to przykład wzorowej czytelności, a zarazem niezbędny wymóg stawiany przez normę ISO dla zegarków nurkowych. Mamy więc czytelne, wyraźnie zaznaczone indeksy na tarczy, a także bardzo wyraźne podziały naniesione na obrotowy pierścień pozwalający precyzyjnie zmierzyć czas przebywania nurka pod wodą.

Za pomiar odpowiedzialna jest duża, pomarańczowa wskazówka minutowa. Indeksy pokryte są farbą luminescencyjną, to zapewnia czytelność wskazania także w półmroku głęboko pod wodą.

Materiały prasowe

Wodoszczelność koperty określono na poziomie 500 metrów, dlatego zegarek ma zakręcaną koronkę oraz pełny dekiel. Umieszczono na nim symbol żółwia – to logo organizacji Sea Turtle Conservancy. Wewnątrz pracuje mechanizm automatyczny Powermatic 80 z rezerwą chodu wynoszącą do 80 godzin.

Pasek nawiązuje do mórz i oceanów nie tylko kolorem. Materiał #tideocean, z którego go wykonano, powstał z wyłowionych z morza i poddanych recyklingowi, zużytych sieci rybackich.

Materiały prasowe

Co ważne – zegarek Certina DS PH500M STC to nie tylko wspólny projekt Certiny i organizacji Sea Turtle Conservancy, ale także przedsięwzięcie w pewnym sensie charytatywne. Część dochodu ze sprzedaży zegarków zostanie przekazana STC i wspomoże w ten sposób walkę o zachowanie populacji żółwi morskich.