Ebay idzie na wojnę z podróbkami zegarków. Co się zmieni?

To bardzo dobra wiadomość dla miłośników zegarków: eBay, największa na świecie platforma aukcyjna, zapowiada, że oferowane w serwisie zegarki będą otrzymywać certyfikat potwierdzający ich autentyczność

Publikacja: 26.08.2020 12:54

Fot: Ebay

Fot: Ebay

Foto: Fot: Ebay

Serwis aukcyjny Ebay na jesieni wprowadzi procedurę weryfikacji autentyczności zegarków sprzedawanych w serwisie. Certyfikatem objęte zostaną wszystkie zegarki o wartości co najmniej 2 tysięcy dolarów. Na początku usługa „The Authenticity Guarantee” zostanie wprowadzona w Stanach Zjednoczonych, ale jej rozszerzenie na kolejne rynki powinno stać się początkiem przełomu w walce z falą coraz doskonalszych podróbek.

Czytaj: Ceny spadły o jedną czwartą. To najlepszy moment, by kupić Rolexa. Sprawdź dlaczego 

Weryfikacja przeprowadzona przez ekspertów współpracujących z Ebay-em obejmie między innymi analizę jakości wykonania koperty czy bransolety, ale też test wodoszczelności czy badanie precyzji działania mechanizmu.

Procedura ma wyglądać tak: zegarek kupiony na Ebayu zostanie wysłany do zegarmistrzów, którzy dokonają analizy i wystawią stosowny certyfikat. Dopiero po potwierdzeniu oryginalności zegarek, wraz z certyfikatem, zostanie przesłany do nabywcy. Za wystawienie certyfikatu i wysyłkę zegarka zapłaci Ebay.

Zegarki używane: podróbki są coraz doskonalsze

To kolejny krok Ebaya w kierunku większej transparentności. Certyfikat autentyczności zegarka ma być rozszerzeniem wprowadzonego w ubiegłym roku programu „Ebay Authenticate”, stworzonego w odpowiedzi na sugestie dużych sklepów i doświadczonych sprzedawców. Na początku obejmie aż 80 tysięcy sprzedanych przedmiotów – co potwierdza pozycję serwisu jako jednego z liderów sprzedaży zegarków.

Podobne usługi wprowadziły inne serwisy oferujące zegarki używane. Chronext wystawia certyfikat autentyczności w przypadku każdego zegarka sprzedanego w tym serwisie. Ebay do tej pory bywał postrzegany jako zegarkowa „szara strefa”. Do tego wyrosła mu spora konkurencja w postaci wspomnianego Chronext czy Chrono24, dynamicznie rozwijających się platform sprzedaży zegarków używanych. Ebay chce powalczyć o miejsce na tym rynku.

Rynek zegarków używanych: 15 miliardów euro rocznie

Zegarki używane to niezwykle ważny segment rynku. Od kilku lat rośnie on dynamicznie, według danych firmy Bain & Company, w 2018 roku jego wartość wynosiła ok. 15 miliardów euro.

Zainteresowanie kolekcjonerów używanymi zegarkami zauważyli już producenci, tacy jak Rolex, Patek Philippe czy Cartier. Sprzedaż zegarków „z drugiej ręki”, z jednej  strony ich martwi, bo odciąga uwagę od oferty w salonach. Z drugiej strony firmy zegarkowe przygotowują plany budowy własnej oferty dla klientów zainteresowanych zegarkami używanymi. Dzięki temu chcą lepiej kontrolować ruch na rynku, a także przeciwdziałać spadkom cen. 

Przede wszystkim jednak reputacji znanych marek zegarkowych szkodzi liczba podrabianych zegarków. Ich producenci w ostatnich latach bardzo poprawili jakość wykonania „podróbek”, w przypadku najlepszych egzemplarzy nawet doświadczeni kolekcjonerzy mają problem z odróżnieniem oryginalnego zegarka od dobrze wykonanej „podróbki”. 

Zegarki
Rosyjski zegarek na cześć Gagarina. Wskazówki kręcą się w nim w drugą stronę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zegarki
Flipperzy przejmują kolejną branżę. Magnesem są rekordowe zyski
Zegarki
Moonswatch Snoopy 'Mission to the Moonphase New Moon': czarna strona Księżyca
Zegarki
Longines HydroConquest GMT w wersji 43 mm: rozmiar ma znaczenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zegarki
Omega Speedmaster Professional Moonwatch: czarno na białym