O tym, że zmiany klimatu na świecie mają wpływ na takie produkty jak wino, pisaliśmy wielokrotnie. Zazwyczaj jednak chodziło o wpływ bezpośredni – pojawiają się na przykład nowe szczepy winorośli lepiej radzące sobie w coraz trudniejszych warunkach klimatycznych.
Czytaj więcej
Na świecie rośnie zainteresowanie whisky. Nie chodzi jednak jedynie o walory smakowe tego trunku. Coraz więcej osób wybiera whisky wierząc, że to trunek „dietetyczny” i dzięki temu pomoże im schudnąć.
Zupełnie inne zjawisko zamierzają zbadać pomysłodawcy eksperymentu, o którym mowa w tym przypadku. To wspólne przedsięwzięcie destylarni Boann ze Irlandii i rodzinnej gorzelni Talnua z Kolorado. Obie produkują mocne trunki – irlandzką whiskey oraz amerykańską whiskey. Obie zamierzają też sprawdzić, w jaki sposób zmiany klimatu na dwóch półkulach, wschodniej i zachodniej, przełożą się na produkt końcowy.
W jaki sposób zmiany klimatu wpływają na whisky i whiskey?
Eksperyment, którego podjęły się dwie destylarnie, polega na równoczesnym napełnieniu kilkunastu beczek trunkiem, który spędzi w nich najbliższe pięć lat. Obie destylarnie użyły tego samego przepisu i tych samych surowców, choć pozyskanych lokalnie, więc odpowiednio w Kolorado i na wschodnim wybrzeżu Irlandii, na terenach na północ od Dublina.
Pomysłodawcy chcą przekonać się, na ile różnice dotyczące zmian klimatu na dwóch kontynentach przełożą się na gotowy trunek.