Zmiany klimatyczne od kilku dekad w coraz większym stopniu wywierają wpływ na rolnictwo, w tym także na branżę winiarską. Wina zmieniają swój charakter, z czym muszą mierzyć się wszyscy producenci – zwłaszcza ci z najcieplejszych regionów winiarskich świata.
Rosnące temperatury sprzyjają produkcji mocnych win
Winiarstwo jest wyjątkowo wrażliwe na wszelkie zmiany klimatu. Niewielkie zmiany temperatur w poszczególnych miesiącach mają ogromny wpływ na charakter win z danego rocznika. Dlatego trudno się dziwić, że długotrwałe zmiany klimatyczne też będą mieć wpływ na to, jakie wina powstają w najbardziej znanych regionach winiarskich.
Czytaj też: Wino będzie drożeć: brakuje francuskiego hitu eksportowego
Zmiany klimatyczne są faktem. Jak przekłada się to na wina? Jednym z najbardziej wyraźnych efektów tego zjawiska jest to, że czerwone wina mają coraz więcej alkoholu.
Dotyczy to zwłaszcza win z Hiszpanii, Włoch czy południa Francji. Dotychczas normą było około 13-13,5 procent alkoholu. W swoim raporcie firma handlująca winami Liv-Ex podaje, że dziś średnia ta wynosi ponad 14.
Wydaje się, że to niewielka zmiana, jednak w kieliszku da się ją odczuć bardzo wyraźnie. Mocniejsze wina pozostawiają silniejszy efekt „ciepła” i słodyczy, za co odpowiada właśnie wyższy poziom alkoholu.