Firma analityczna Fact.MR opublikowała raport będący analizą globalnego rynku whisky. Jego autorzy przewidują, że w 2021 roku ludzie na całym świecie wydadzą na różne rodzaje whisky około 60 miliardów dolarów.

Whisky szkocka czy bourbon cieszą się coraz większą popularnością między innymi w USA, gdzie otyłość stanowi problem aż 70 procent dorosłych mieszkańców.

Specjaliści z Fact.MR wiążą zwiększoną konsumpcję whisky z rosnącym przekonaniem wielu klientów i klientek o zdrowotnych właściwościach tego trunku. Badani uważają na przykład, że whisky może pomóc przy zwalczaniu objawów alergii czy grypy.

Czytaj więcej

Polska to fenomen jeśli chodzi o whisky. Ten raport to dowód

Jednak wzrost konsumpcji whisky najciekawiej przedstawia się w kontekście rosnącej dbałości o zdrowie i sylwetkę. Whisky zawiera niewielkie ilości cukru i sodu. Według autorów raportu to właśnie te dwa fakty spowodowały tak znaczący wzrost zainteresowania i spożycia różnych rodzajów whisky. Taka tendencja widoczna jest szczególnie w przypadku kobiet, które traktują whisky jako alkohol „dietetyczny”.

Według danych autorów raportu w latach 2016-2020 wartość globalnego rynku whisky wzrosła o 4 procent. Autorzy raportu przewidują, że do roku 2031 jego wartość wzrośnie o kolejne 6 procent.

Na podstawie wszystkich tych informacji eksperci z firmy Fact.MR wróżą whisky podwojenie jej sprzedaży do 2031 roku.

Ile kalorii ma whisky?

Wielu osób będących na diecie rezygnuje z picia alkoholu – bo zawiera on kalorie, i to całkiem niemało.

Z whisky jest podobnie. Jak podaje Amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna, 45 mililitrów whisky to około 97 kalorii. Podobną kaloryczność ma taka sama ilość ginu.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Z kolei 145 mililitrów białego wytrawnego wina (a więc standardowa porcja) zawiera około 128 kalorii. Kaloryczność czerwonych wytrawnych win jest odrobinę mniejsza i waha się między 121 a 125 kalorii.

Najmniej konkretnie sytuacja przedstawia się w przypadku piwa. Porcja 355 mililitrów może zawierać od 103 kalorii w piwach light do 350 kalorii w przypadku najmocniejszych piw kraftowych.

Kaloryczność whisky wypada w tym zestawieniu całkiem korzystnie. Dochodzi do tego fakt, że whisky zazwyczaj sączy się dość długo, dużo wolniej niż piwo czy wino.

Źródło: Fact.MR