UNESCO wyróżniło Rosję. 27 nowych miejsc na liście światowego dziedzictwa

Do listy światowego dziedzictwa UNESCO, na którą trafiają jedynie starannie wybrane pozycje, dodano w tym roku aż 27 nowych obiektów. Są wśród nich miejsca i zabytki z Niemiec, Czech, Etiopii, Gwatemali czy Kambodży, ale też – z Rosji.

Publikacja: 20.09.2023 15:58

Na liście UNESCO znalazło się obserwatorium astronomiczne rosyjskiego Kazańskiego Uniwersytetu Państ

Na liście UNESCO znalazło się obserwatorium astronomiczne rosyjskiego Kazańskiego Uniwersytetu Państwowego.

Foto: TY-214, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – lista obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości prowadzona przez organizację wyspecjalizowaną ONZ – ustanowiona została na mocy konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego przyjętej przez UNESCO w 1972 roku.

Jej prowadzeniem zajmuje się złożony z 21 przedstawicieli państw komitet, który co roku obraduje nad włączaniem nowych kandydatów do listy, umieszczaniu obiektów na tzw. liście zagrożenia oraz decyduje o skreśleniu danego obiektu z listy.

W tym roku do tego grona dołączyło niemal 30 nowych obiektów. Jedną z propozycji jest obiekt z Kazania w Rosji.

Czytaj więcej

Metamorfoza zabytku UNESCO w Wilnie: 500-letni obiekt całkowicie zmienił oblicze

UNESCO: 27 nowych obiektów na liście światowego dziedzictwa

Na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na którą trafiają jedynie starannie wyselekcjonowane obiekty i lokalizacje „mające wyjątkową uniwersalną wartość”, dodano aż 27 nowych pozycji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury – lepiej znana jako UNESCO – ujawniła je tuż po zakończeniu spotkania, które odbyło się w ramach 45. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w saudyjskim Rijadzie. Członkowie organizacji obradowali nad wpisaniem na listę nowych obiektów 16 września. Wyróżniono te propozycje, które wyróżniały się spośród nominowanych w bieżącym oraz ubiegłym roku. Dodanie 27 nowych pozycji do listy oznacza, że znajdują się na niej obecnie obiekty z ponad 1100 lokalizacji na całym świecie.

W tym roku na liście UNESCO wyróżniono między innymi szereg historycznych miast i miasteczek znajdujących się w Europie. Są to łotewska Kuldyga, Erfurt w Niemczech oraz Žatec – miasto w Czechach, w kraju usteckim nad Ohrzą. W zestawieniu znalazły się także park archeologiczny Tak'alik Ab’aj, prekolumbijskie stanowisko archeologiczne w Gwatemali – jedno z zaledwie kilku miejsc mezoamerykańskich z cechami zarówno Olmeków, jak i Majów – oraz założony w 1969 roku Park Narodowy Bale w Etiopii. 

Czytaj więcej

„1000 lat historii”. Niemcy chcą, by precle trafiły na listę dziedzictwa UNESCO

Po obradach na listę dziedzictwa naturalnego wpisane zostały także wulkany i lasy Mount Pelée i Pitons na północnej Martynice oraz masyw leśny Odzala-Kokoua w Kongo – park narodowy, który powstał w 1935 roku i jest jednocześnie rezerwatem biosfery, którego powierzchnia wynosi około 13 500 kilometrów kwadratowych.

To właśnie tutaj zachował się stary pierwotny las deszczowy. „Obiekt ten jest doskonałym przykładem, w wyjątkowo dużej skali, procesu polodowcowej rekolonizacji leśnych ekosystemów sawannowych [...] Szeroki zakres klasyfikacji wiekowej w całym spektrum sukcesji leśnej przyczynia się do bardzo odrębnej ekologii parku, obejmującej szeroki zakres niezwykłych procesów ekologicznych. Jest to jeden z najważniejszych ostoi słoni leśnych w Afryce Środkowej i uznawany jest za park o najbogatszej różnorodności naczelnych w regionie” – czytamy w uzasadnieniu UNESCO.

„Globalne znaczenie Mount Pelée i Pitons du Carbet opiera się na reprezentacji cech wulkanicznych, materiałów i procesów" – podkreśla UNESCO, mówiąc o wpisaniu na listę UNESCO Mount Pelée oraz Pitons.  "Obiekt jest domem dla gatunków zagrożonych na całym świecie, takich jak żaba wulkaniczna Martyniki (Allobates chalcopis), wąż naziemny Lacépède (Erythrolamprus kursor) i endemiczna wilga martyńska (Icterus bonana)” – dodano. 

UNESCO wyróżniło Rosję. Na Listę Światowego Dziedzictwa trafił rosyjski zabytek w Kazaniu          

Nie obyło się bez kontrowersji. Jednym z obiektów, który dodany został na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO, jest także obserwatorium rosyjskiego Kazańskiego Uniwersytetu Państwowego. „Obserwatoria wniosły ogromny wkład w rozwój astronomii optycznej, astrofizyki i geodezji dzięki międzynarodowemu zespołowi astronomów, który pracował na uczelni. W naszym kraju znajduje się obecnie 21 obiektów światowego dziedzictwa kulturowego” – podkreśliła we wpisie opublikowanym na Telegramie rosyjska minister kultury Olga Lyubimova, odnosząc się do decyzji UNESCO.

Ta decyzja może się spotkać ze złym odbiorem podobnie, jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Wówczas podjęto decyzję o organizacji dorocznego spotkania Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w położonym na terenie Rosji Kazaniu. W tym roku jeden z tamtejszych zabytków został wpisany na listę – reakcja może więc być jeszcze ostrzejsza. Na razie strona ukraińska nie skomentowała jednak doniesień.

Oburzenia nie kryje także Izrael, który negatywnie wypowiedział się na temat wpisania stanowiska archeologicznego w Jerychu na Listę Światowego Dziedzictwa. Uznał to jako „kolejną oznakę cynicznego wykorzystywania UNESCO przez Palestyńczyków i upolitycznienia tej organizacji”.

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – lista obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości prowadzona przez organizację wyspecjalizowaną ONZ – ustanowiona została na mocy konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego przyjętej przez UNESCO w 1972 roku.

Jej prowadzeniem zajmuje się złożony z 21 przedstawicieli państw komitet, który co roku obraduje nad włączaniem nowych kandydatów do listy, umieszczaniu obiektów na tzw. liście zagrożenia oraz decyduje o skreśleniu danego obiektu z listy.

Pozostało 89% artykułu
W podróży
Włosi kuszą: 30 tys. euro za przeprowadzkę do Toskanii. Gdzie tkwi haczyk?
W podróży
Słynna włoska wyspa oferuje turystom darmowe noclegi. Trzeba spełnić 2 warunki
W podróży
Gigant branży luksusowej wchodzi na rynek kolejowy. Gra o legendarną markę
W podróży
Cuda Polski 2024: te miejsca warto odwiedzić. Są wyniki głosowania
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
W podróży
Największe centrum handlowe na świecie powiększy się. Remont za 400 mln dolarów