Najbardziej stresujące lotniska w Europie. Na liście dwa porty lotnicze z Polski

Pośpiech, hałas, tłok – z tym kojarzą się wielu pasażerom wizyty na lotniskach. Trudno się dziwić, że postrzegają je jako stresujące. Które europejskie porty lotnicze budzą najwięcej negatywnych emocji?

Publikacja: 16.11.2022 15:11

Na liście 10 najbardziej stresujących lotnisk w Europie aż 4 to lotniska w Wielkiej Brytanii.

Na liście 10 najbardziej stresujących lotnisk w Europie aż 4 to lotniska w Wielkiej Brytanii.

Foto: Adam Navarro

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. W cyklu #najlepRze2022 przypominamy teksty z 12 miesięcy tego roku, które wzbudziły najwięcej zainteresowania, emocji i Państwa reakcji.

Lotniska to miejsca bardzo stresujące – w tym stwierdzeniu nie ma zapewne nic zaskakującego, ale autorzy badania dotyczącego samopoczucia pasażerów na lotniskach potwierdzają, że w portach lotniczych raczej nie znajdziemy spokoju i ukojenia. 

Eksperci zatrudnieni przez właściciela serwisu Hawaiianislands.com zajmującego się pośrednictwem w wynajmie domów wakacyjnych na  Hawajach zbadali ten temat i mają dowody – w przypadku 80 procent opinii na temat lotnisk pojawiały się komentarze sugerujące negatywne doświadczenia. Gdzie jest najgorzej? Zdaniem autorów badania – w Europie, na naszym kontynencie znajduje się 9 z 10 lotnisk, które wywołują u podróżnych największy dyskomfort.

Najbardziej stresujące lotniska w Europie

W ramach badania eksperci przeanalizowali recenzje w mapach Google'a dla ponad 500 lotnisk na całym świecie. „Badaliśmy opinie z Google'a i uszeregowaliśmy lotniska na podstawie odsetka recenzji wskazujących na wystąpienie sytuacji stresowych” – tłumaczą autorzy zestawienia.

W badaniu wykorzystano narzędzie TensiStrength, które pozwala analizować wydźwięk wpisów w social mediach oceniając poziom stresu oraz zrelaksowania autora wpisu. TensiStrength opracował Mike Thelwall, profesor data science, szef wydziału matematyki na angielskim University of Wolverhampton. Ważna uwaga: TensiStrength jest w stanie analizować teksty w języku angielskim, ale w przypadku opinii w mapach Google'a dostępna jest automatyczna funkcja tłumaczenia tekstów na język angielski, co pozwala analizować także wpisy dokonane oryginalnie w innych językach.

Lotnisko w Manchesterze najbardziej stresujące na świecie

Jak wynika z badania, aż dziewięć z dziesięciu najbardziej stresujących portów lotniczych na świecie znajduje się w Europie, z tego cztery w Wielkiej Brytanii. Zdaniem autorów badania podróżni najgorzej znoszą wizyty na lotnisku w Manchesterze. Aż 82,5 proc. pasażerów wskazywało, że pobyt na lotnisku w Manchesterze dla nich stresujący. To trzecie co do wielkości lotnisko w Wielkiej Brytanii, po londyńskim Heathrow i Gatwick, rocznie obsługuje ono około 29 mln pasażerów. 

Czytaj więcej

Lotniska przestają być luksusowymi centrami handlowymi. Marki nie chcą butików

Drugie miejsce w zestawieniu zajął port lotniczy Heraklion im. Nikosa Kazandzakisa – międzynarodowe lotnisko położone około pięć kilometrów od centrum Heraklionu na Krecie. To najbardziej ruchliwy port lotniczy na wyspie i jeden z największych w Grecji. Rocznie obsługuje około ośmiu milionów pasażerów.

Podium zamyka London Stansted, lotnisko obsługujące przede wszyskim „tanie” linie lotnicze. Jest to obecnie czwarty co do wielkości port lotniczy Wielkiej Brytanii i trzeci co do wielkości obsługujący Londyn, po Heathrow i Gatwick.

Manchester najbardziej stresującym lotniskiem w Europie

W zestawieniu 20 najbardziej stresujących lotnisk w Europie przygotowanym na zlecenie Hawaiianislands.com znalazły się też dwa porty lotnicze z Polski – choć na dalszych miejscach. Na miejscu 17. autorzy zestawienia umieścili Port Lotniczy Warszawa/Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim. Obsługuje on loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu tanich linii lotniczych do miast europejskich, a także loty czarterowe. Z analizy przy użyciu narzędzia TensiStrength dokonanego przez autorów badania wynika, że 66,82 proc. podróżujących odczuwa stres korzystając z lotniska w Modlinie.

Miejsce 19. zajęło lotnisko Katowice-Pyrzowice, które – zdaniem autorów badania – stresuje 66,55 proc. podróżnych. To międzynarodowy port lotniczy, pod względem liczby odprawianych pasażerów zajmuje czwarte miejsce wśród polskich lotnisk.

10 najbardziej stresujących lotnisk w Europie według TensiStrength: 

  1. Manchester, Wielka Brytania
  2. Heraklion, Kreta, Grecja
  3. London Stansted, Wielka Brytania
  4. Bordeaux–Merignac, Francja
  5. Luton, Wielka Brytania
  6. Beauvais–Tille, Francja
  7. Berlin Brandenburg, Niemcy
  8. Brussels South Charleroi, Belgia
  9. Bristol, Wielka Brytania
  10. Santorini, Grecja
W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie