Praca zdalna stała się symbolem zmian, którym poddane są społeczeństwa na całym świecie w ostatnich miesiącach. Pandemia wymusiła rewolucję w sposobie pracy, przenieśliśmy się do domów. Firmy pozwoliły swoim pracownikom opuścić biura na wiele miesięcy. Dodajmy do tego jeszcze „wolnych strzelców” oraz ludzi wolnych zawodów – dla nich praca zdalna to codzienność.
Praca zdalna wcale nie musi oznaczać przesiadywania na kanapie we własnym domu. Równie dobrze można ją wykonywać z drugiego końca świata. Ważna jest jakość pracy, a nie to, gdzie pracujemy. Dlatego pojęcie „cyfrowych nomadów” zyskało popularność w 2020 roku, a wiele miast na całym świecie zaczęło zapraszać takie osoby do siebie, zachwalając wygodę pracy zdalnej.
Czytaj też: Biuro nad oceanem: to pierwsza w Europie wioska freelancerów
Warunki pracy zdalnej dla freelancerów i ludzi wolnych zawodów analizuje raport „The Work from Anywhere Index” przygotowany przez firmę Nestpick zajmującą się wynajmem w pełni umeblowanych mieszkań. Autorzy raportu pod uwagę wzięli bardzo wiele czynników. Przeanalizowano koszty wynajmu mieszkania, wysokość podatków, utrudnienia przy uzyskiwaniu wizy pobytowej, bezpieczeństwo, przyjazność miasta dla osób LGBT, szybkość internetu, jakość życia kulturalnego i nocnego, a nawet pogodę w ciągu roku czy jakość powietrza i dostęp do służby zdrowia.
Jak wygląda czołówka zestawienia? Na pierwszym miejscu jest Melbourne, dalej Dubaj, Sydney, Tallinn i Londyn. Tuż za pierwszą dziesiątką, na 11. miejscu znalazła się Praga. W rankingu ujęto 75 miast, Warszawa zajmuje w nim 64. miejsce.
Najlepsze na świecie miasta do pracy zdalnej:
- Melbourne
- Dubaj
- Sydney
- Tallinn
- Londyn
- Tokio
- Singapur
- Glasgow
- Montreal
- Berlin
Warszawa jako miasto do pracy zdalnej: daleko za najlepszymi
Jak wypada Warszawa na tle innych metropolii z rankingu „The Work from Anywhere Index”? Krótko mówiąc: niedobrze. Stolica Polski zajmuje miejsce pod koniec zestawienia. Wyprzedzamy wprawdzie takie europejskie stolice jak Amsterdam, Sztokholm czy Kopenhaga, ale to niewielka pociecha. Głębsza analiza raportu pokazuje, gdzie Warszawa ma dużo do nadrobienia.
Najlepiej Warszawa wypada jeśli chodzi o dostępność mieszkań do wynajęcia – tu stolica Polski plasuje się na wysokim 3. miejscu, za Bari we Włoszech i Zagrzebiem. Nieźle jest też z cenami najmu (8. miejsce). To koniec dobrych wiadomości, bo w pozostałych kategoriach jest już średnio, źle lub bardzo źle. Warszawę uznano za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w rankingu (13. miejsce). Bardzo nisko oceniono jakość służby zdrowia w Warszawie (65. miejsce).
W rankingu stolica Polski wypada też jako bardzo nietolerancyjne miejsce – jeśli chodzi o prawa mniejszości seksualnej, zajmujemy 7. pozycję w zestawieniu miast najbardziej nietolerancyjnych, obok takich metropolii jak Dubaj, Sankt Petersburg, Marrakesz, Stambuł czy Singapur. Średnio wygląda też równość płci w Warszawie (miejsce 58. na 75 miast) Nieszczególnie prezentuje się też infrastruktura dla osób pracujących zdalnie – Warszawa zajmuje 53. miejsce na 75 miast w rankingu.
W pozostałych kategoriach jesteśmy średniakami: mamy przeciętnej jakości internet w stolicy, przeciętną pogodę, przeciętny poziom bezpieczeństwa, przeciętne koszty życia i średnią jakość oferty kulturalnej i rozrywkowej w stolicy.