Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, który budzi wielkie emocje na całym świecie. Nowoczesny, zamożny, dynamicznie rosnący i dla wielu bardzo ekscytujący. Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w skład których wchodzi Dubaj, bardzo chętnie witają turystów (i ich pieniądze), za to niechętnie rozdzielały dotąd prawo pobytu. Jedynie ok. 15 procent mieszkańców Emiratów ma obywatelstwo tego kraju. Teraz to ma się zmienić – i jest to decyzja bez precedensu w historii ZEA.
Czytaj też: Dubaj kusi obcokrajowców: zaszczepimy was za darmo. Jakie są warunki?
Szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum, władca Dubaju i wiceprezydent ZEA ogłosił, że obywatelstwo będą mogły otrzymać osoby, które „przyczynią się do rozwoju kraju”.
Kto może liczyć na obywatelstwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich?
Procedura jest dość zaskakująca. Nie będzie istnieć żadna oficjalna droga administracyjna. „Nominację na obywatela” przedstawiać mają członkowie rodów panujących w Emiratach, a także wysokiej rangi przedstawiciele władz. Kandydatury następnie zatwierdzi (lub nie) rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Kto będzie miał prawo do obywatelstwa? Zgodnie z komunikatem władz Emiratów, nowe przepisy dotyczyć będą przede wszystkim inwestorów, lekarzy, wynalazców i artystów. Trzeba jednak spełniać dodatkowe warunki. Inwestorzy będą musieli posiadać nieruchomości w Emiratach, lekarze będą musieli legitymować się dyplomami w specjalnościach poszukiwanych w ZEA, wynalazcy będą musieli mieć patenty zgłoszone w ZEA, a artyści – będą musieli być pionierami w swoich dyscyplinach.