Irlandzka wyspa na końcu świata ma nietypową ofertę pracy

O pracę opiekunów wyspy Great Blasket co roku rywalizują tysiące osób z całego świata. Co ciągnie ich do tego odludnego miejsca?

Publikacja: 18.01.2021 12:16

Fot: Great Basket Island/ Facebook

Fot: Great Basket Island/ Facebook

Foto: Fot: Great Basket Island/ Facebook

Great Blasket to najdalej wysunięta na zachód wyspa w Europie. Mimo braku elektryczności, braku internetu czy ciepłej wody w kranach, to miejsce cieszy się popularnością wśród turystów, pragnących spędzić czas z dala od cywilizacji.

Przybyszami na wyspie opiekują się dwie osoby, rekrutowane co roku do pracy nw Great Blasket na okres od początku kwietnia do końca września. Rekrutacja ma formę konkursu, w którym udział biorą tysiące chętnych z całego świata, także z Polski.

Czytaj też: Izolacja idealna? Oto luksusowy hotel na wyspie w Szwecji

Co sprawia, że praca na opuszczonej przez ostatnich stałych mieszkańców w 1953 roku Great Blasket w ubiegłym roku zainteresowała ponad 24 tysiące osób aplikujących na stanowisko? Nie chodzi wcale o luksusowe warunki na wyspie czy o imponującą pensję.

Irlandia: oferta pracy na odludnej wyspie. Jakie warunki trzeba spełniać?

Alice Hayes, właścicielka obiektów na wyspie, czterech domków i kawiarni, przekonuje, że chodzi przede wszystkim o możliwość obcowania z naturą, nocne obserwacje gwiazd a także niepowtarzalny klimat tego miejsca. Gospodarze na Great Blasket otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę wynagrodzenie, ale jego wysokość co roku jest przedmiotem negocjacji między aplikującymi a właścicielką obiektów na wyspie.

Osoby,które wygrają rywalizację o stanowisko, zmieszkać w pomieszczeniu nad kawiarnią – dlatego mile widziane są pary lub przyjaciele. Dzień roboczy trwa od porannego wykwaterowania gości i przygotowania domków na przybycie nowych, później gospodarze otwierają kawiarnię i serwują gościom kawę, herbatę i ciasta.

Co trzeba wiedzieć o ofercie pracy na irlandzkiej wyspie? Właścicielka obiektów nw Great Blasket nie stawia żadnych konkretnych wymagań aplikującym – wystarczy jeśli będą „pracowici i odpowiedzialni”. Zakwalifikowani muszą za to dotrzeć samodzielnie i za własne pieniądze do portu, z którego odpływa łódź na Great Blasket. Podczas pobytu na wyspie opiekunowie nie muszą płacić za noclegi i wyżywienie (zakupy dostarczane są łodzią, podobnie jak ubrania z pralni), wyjątkiem jest alkohol.

O urlop może być ciężko – o tym decyduje pogoda. Jeśli jest sztormowa, na wyspę nie pływają łodzie, więc opiekunowie mają wolne. Jeśli pogoda dopisuje, nie ma mowy o dniach wolnych. 

Położenie wyspy na uboczu i skromne warunki zakwaterowania nie oznaczają, że Grand Blasket jest pusto – przeciwnie, w ogłoszeniu o pracę właścicielka zastrzega, że to nie jest lekka i przyjemna praca wakacyjna – zdarzają się dni, gdy opiekunowie mają bardzo dużo na głowie. Konieczna jest bardzo dobra znajomość angielskiego. Znajomość irlandzkiego będzie dodatkowym atutem. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 stycznia 2021 roku.

W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie