Great Blasket to najdalej wysunięta na zachód wyspa w Europie. Mimo braku elektryczności, braku internetu czy ciepłej wody w kranach, to miejsce cieszy się popularnością wśród turystów, pragnących spędzić czas z dala od cywilizacji.
Przybyszami na wyspie opiekują się dwie osoby, rekrutowane co roku do pracy nw Great Blasket na okres od początku kwietnia do końca września. Rekrutacja ma formę konkursu, w którym udział biorą tysiące chętnych z całego świata, także z Polski.
Czytaj też: Izolacja idealna? Oto luksusowy hotel na wyspie w Szwecji
Co sprawia, że praca na opuszczonej przez ostatnich stałych mieszkańców w 1953 roku Great Blasket w ubiegłym roku zainteresowała ponad 24 tysiące osób aplikujących na stanowisko? Nie chodzi wcale o luksusowe warunki na wyspie czy o imponującą pensję.
Irlandia: oferta pracy na odludnej wyspie. Jakie warunki trzeba spełniać?
Alice Hayes, właścicielka obiektów na wyspie, czterech domków i kawiarni, przekonuje, że chodzi przede wszystkim o możliwość obcowania z naturą, nocne obserwacje gwiazd a także niepowtarzalny klimat tego miejsca. Gospodarze na Great Blasket otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę wynagrodzenie, ale jego wysokość co roku jest przedmiotem negocjacji między aplikującymi a właścicielką obiektów na wyspie.