Yvonne Farrell i Shelley McNamara, dwie architektki z Irlandii, zostały laureatkami tegorocznej Pritzker Prize. „Architektonicznego Nobla” otrzymały m.in. za dążenie do doskonałości, wiarę we współpracę i odpowiedzialne podejście do środowiska. Doceniono również konkretne projekty, w tym między innymi pracę kuratorską nad Biennale w Wenecji w 2018 roku.

Farrell i McNamara poznały się w czasie studiów w Dublinie. Współpracują od 1976 roku, razem również wykładały na swojej dawnej uczelni. W 1978 roku stworzyły studio Grafton Architects. Nazwa pochodzi od ulicy, przy której znajdowało się pierwsze wspólne biuro.

Brak nazwisk w nazwie pracowni nie jest przypadkowy. Symboliczne wycofanie to tylko jeden z dowodów na to, że laureatki odbiegają od wzorca „starchitektury” zdominowanej przez gwiazdorskich projektantów. Refleksja nad przestrzenią jest dla nich ważniejsza niż statut celebrytek.

Gdzie znajdziemy najwięcej budynków, zaprojektowanych przez laureatki Pritzker Prize, architektoniczego Nobla? Przede wszystkim – w Irlandii. W Dublinie są to m.in. Urban Institute of Ireland czy biura irlandzkiego Ministerstwa Finansów.

""

Urban Institute of Ireland. Zdjęcie: Ros Kavanagh

sukces.rp.pl

Farrell i McNamara słyną z eklektyzmu i projektów na różnorodną skalę. W stolicy Irlandii architektki, oprócz wielu budynków rządowych i uniwersyteckich, zaprojektowały też osiedla domów komunalnych i domy prywatne.

Fukcjonalne szkoły, uniwersytety i inne placówki edukacyjne autorstwa studia Grafton znajdziemy też w Milford (Loreto Community School), Galway (Ardscoil Mhuire Ballinasloe), Celbridge (North Kildare Educate Together School) czy Limerick (Medical School).

""

Medical School University of Limerick. Fot: Dennis Gilbert

sukces.rp.pl

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Rozpoznawalność i deszcz nagród w ostatnich latach Farrell i McNamara zawdzięczają realizacjom na całym świecie. Na liście ich największych osiągnięć poza granicami Irlandii znajdziemy m.in ukończony w ubiegłym roku budynek paryskiego Institut Mines-Télécom. Także w ubiegłym roku we Francji otwarto nowy budynek Uniwersytetu w Tuluzie wg projektu laureatek.

""

Uniwersytet w Tuluzie. Fot: Dennis Gilbert

sukces.rp.pl

Listę najważniejszych dokonań uzupełniają projekty kampusu Uniwersytetu w Limie, apartamentowca w angielskim Kingston upon Thames czy uniwersytetu Bocconi w Mediolanie. Więcej informacji na temat budynków zaprojektowanych przez laureatki Pritzkera znaleźć można na stronie Grafton Architects. 

""

Università Commerciale Luigi Bocconi w Mediolanie. Fot: Federico Brunetti

sukces.rp.pl