Wystawa stulecia, czyli da Vinci w Luwrze

W paryskim Luwrze można oglądać wyjątkową wystawę. Przygotowania do niej trwały 10 lat, zwiedzający mogą zobaczyć arcydzieła Leonarda da Vinci.

Publikacja: 25.11.2019 13:00

Wystawa stulecia, czyli da Vinci w Luwrze

Foto: This photograph is issued to end-user media only. Single use only. Photographs must not be archived or sold on.

To nie tylko obrazy, ale też szkice, rysunki, rękopisy i rzeźby. W sumie eksponowanych jest 162 arcydzieł. Leonardo jest autorem 11 pokazywanych obrazów, z dwudziestu mu przypisywanych. Francuskie media piszą o niej, jako wystawie stulecia. Do Luwru zostały wypożyczone dzieła nie tylko muzeów francuskich, ale też z Włoch, Watykanu, Wielkiej Brytanii, USA i Rosji. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 500. rocznicy śmierci artysty. Dzieła Leonarda Da Vinci w Luwrze można oglądać do 24 lutego 2020 r.

""

Vinci Léonard de (1452-1519). Paris, musée du Louvre. INV778.

Foto: sukces.rp.pl

Ekspozycja podzielona jest na siedem odsłon: „Światło, cień, relief”, „Wolność”, „Leonardo w Mediolanie” „Nauka”, „Życie”, „Powrót do Florencji”, „Wyjeżdżając do Francji”. Eksponowany jest m.in. najbardziej znany na świecie rysunek mistrza – „Człowiek witruwiański” opisujący proporcje ciała ludzkiego według Witruwiusza, który na stałe przebywa w z Gallerie dell’ Accademia w Wenecji. Na podróż tego dzieła wyraził zgodę włoski sąd. Można też zobaczyć m.in. obrazy „Święta Anna Samotrzecia” (wł. „Dziewica z Dzieciątkiem i Święta Anna”), „Jan Chrzciciel”, „La Belle Ferronière” czy „Portret muzyka”,  a także kopię fresku „Ostatnia Wieczerza”. Jest też „Madonna Benois” z Ermitażu w Petersburgu i dwa warianty „Madonny z kołowrotkiem” – jeden z prywatnej kolekcji, drugi z National Gallery w Edynburgu.

„Mona Lisa” nie jest pokazywana na tej wystawie, ale można ją zobaczyć w sali w której zawsze jest eksponowana. Wróciła ona na swoje stałe miejsce w październiku po renowacji galerii. Wielkimi nieobecnymi wystawy są „Salvator Mundi” – najdroższy na świecie obraz przypisywany Leonardo da Vinci – sprzedany na aukcji Christie’s za 450 mln dol. w 2017 r. „Zbawiciel świata” został zakupiony podobno w imieniu saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana. Po aukcji miał trafić do Luwru w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale tam nie jest eksponowany. Pojawiają się spekulacje, że znajduje się na luksusowym jachcie księcia. Nie można też zobaczyć chyba najbardziej udanego obrazu Leonardo czyli „Damy z gronostajem” z krakowskiej kolekcji X. Czartoryskich, teraz w posiadaniu Muzeum Narodowego. Na jej podróż do Francji nie wyraził zgody wicepremier Piotr Gliński. W wypowiedzi dla mediów stwierdził, że Polska może rozważyć wypożyczenie do Luwru „Damy”, jeśli paryskie muzeum wypożyczy w zamian „Mona Lisę”. Nie ma też „Zwiastowania” z galerii Uffizzi we Florencji. Na wystawie pokazywane są za to zdjęcia w podczerwieni (w tym „Dama z gronostajem”), które pozwalają obserwować kompozycyjne zmiany nanoszone przez artystę.

""

Vinci Léonard de (1452-1519). Paris, musée du Louvre. INV776.

Foto: sukces.rp.pl

Bilety. Każdy chętny musi obowiązkowo wykupić na stronie muzeum wejściówkę na konkretny dzień i godzinę. Kosztuje ona 17 euro. Dotyczy to również osób w wieku do 26 lat z Polski i innych krajów UE, którzy mogą zwiedzać ekspozycję bezpłatnie – one muszą zarezerwować darmowe wejściówki.

W podróży
Single zmieniają branżę turystyczną. „MeMooners” będą trendem 2025 roku
W podróży
Włosi kuszą: 30 tys. euro za przeprowadzkę do Toskanii. Gdzie tkwi haczyk?
W podróży
Słynna włoska wyspa oferuje turystom darmowe noclegi. Trzeba spełnić 2 warunki
W podróży
Gigant branży luksusowej wchodzi na rynek kolejowy. Gra o legendarną markę
W podróży
Cuda Polski 2024: te miejsca warto odwiedzić. Są wyniki głosowania
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10