„Czysta moda” podbija branżę odzieżową. Rośnie popularność nowego trendu

Świat mody opiera się na trendach, popularność większości z nich jest krótkotrwała. „Czysta moda” ma szansę pozostać z nami na dłużej, bo odwołuje się do postulatów, które są uniwersalne. Na czym polega fenomen „czystej mody”?

Publikacja: 03.04.2025 05:42

„Czysta moda” to odpowiedź na obawy związane z obecnością szkodliwych chemikaliów w ubraniach dostęp

„Czysta moda” to odpowiedź na obawy związane z obecnością szkodliwych chemikaliów w ubraniach dostępnych w sklepach.

Foto: Korie Cull Unsplash

Branżowi eksperci zauważają, że na fali ogromnej popularności trendu „clean beauty” konsumenci zaczęli interesować się już nie tylko składem kosmetyków, których używają na co dzień, ale również ubrań. W duchu „clean fashion”, czyli „czystej mody” preferują naturalne tkaniny i prześwietlają proces produkcji ubrań.

„Czysta moda”. Na czym polega nowy trend?

Trend „clean beauty” w ostatnim czasie zdobył szturmem branżę kosmetyczną. Modny jest zarówno „czysty”, a więc minimalistyczny i prawie niewidoczny makijaż, jak i „czyste” kosmetyki. A więc takie, które nie zawierają w swoim składzie żadnych podejrzanych chemikaliów.

Czytaj więcej

„Brytyjski zgryz” podbija szołbiznes. Hollywoodzki uśmiech w odwrocie

O braku takich potencjalnie niebezpiecznych substancji w swoich reklamach zapewnia też coraz więcej marek odzieżowych. To odpowiedź na rosnącą wśród konsumentów potrzebę kupowania wyłącznie ubrań bezpiecznych dla skóry i ciała.

Dyskusja na temat chemikaliów w tkaninach, które nosimy, trwa od dłuższego czasu. Jak jednak zauważają eksperci z branżowego serwisu Business of Fashion, którzy pochylili się nad zjawiskiem „czystej mody”, nie przeprowadzono jak dotąd zbyt wielu kompleksowych badań na ten temat.

Istnieją raporty naukowców, które udowodniły obecność szkodliwego bisfenolu A (BPA) w odzieży sportowej i innych ubraniach (a także wielu innych produktach). Ostatnio substancję tę wykryto też w wyrobach, które można kupić na znanych platformach Temu, Shein i AliExpress.

Faktem jest też, że od potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych nie są wolne nawet te tekstylia, które wyprodukowano w stu procentach z takich naturalnych i bezpiecznych materiałów jak bawełna czy len. Zawierają one między innymi farby i preparaty zapobiegające gnieceniu się ubrań.

„Czysta moda”: pielęgnacja bez szkodliwych chemikaliów

Zdaniem ekspertów trend na „czystą modę” jako pokłosie „clean beauty” płynie z potrzeby używania produktów o jak najbardziej „czystym” i „naturalnym” składzie. Obydwa zjawiska z kolei wpisują się w boom na szeroko pojęty wellness, czyli dobrostan psychiczny i fizyczny, który – jak oczekują konsumenci – zapewni im jedzenie, suplementy diety, kosmetyki i najrozmaitsze gadżety.

Problem toksycznych substancji w ubraniach wzięła na warsztat ostatnio Unia Europejska. W styczniu tego roku ogłosiła zamiar wprowadzenia zakazu używania „wiecznych chemikaliów” (ang. „forever chemicals”) w branży odzieżowej.

Chodzi o toksyczne substancje, które nie ulegają rozkładowi i przenikają do ludzkiego organizmu, zagrażając jego zdrowiu. Znajdują się one między innymi w tkaninach odpornych na wodę i plamy.

Jak jednak zauważają obserwatorzy całego zjawiska, pozbycie się „wiecznych chemikaliów” stanowi dla producentów ubrań duże wyzwanie. Przykładem jest marka Patagonia, która przez kilkanaście ostatnich lat pracowała nad technologią produkcji tkanin, które byłyby wolne od „wiecznych chemikaliów” (jak zapewnia marka, teraz podobno już takie są).

Mimo to zdaniem ekspertów osiągnięcie tego celu przy obecnym stanie wiedzy technologicznej jest właściwie niemożliwe. Z kolei firmy odzieżowe, które zapewniają, że ich ubrania są całkowicie „czyste”, mogą wprowadzać swoich klientów w błąd. Zwłaszcza że, podobnie jak w przypadku „clean beauty”, nie ma żadnych oficjalnych wytycznych definiujących tego rodzaju produkty.

Branżowi eksperci zauważają, że na fali ogromnej popularności trendu „clean beauty” konsumenci zaczęli interesować się już nie tylko składem kosmetyków, których używają na co dzień, ale również ubrań. W duchu „clean fashion”, czyli „czystej mody” preferują naturalne tkaniny i prześwietlają proces produkcji ubrań.

„Czysta moda”. Na czym polega nowy trend?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Uroda
Najmodniejsze perfumy tego roku to zapach, którego nie czuć. Nowy trend
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Uroda
Najlepsze prezenty na święta: Foreo dla kobiet kochających pielęgnację i design
Uroda
Pokolenie Z odkryło dla siebie zapomniany rodzaj perfum. Eksplozja popularności
Artykuł promocyjny
Burberry Hero Parfum: tam, gdzie łączą się siła i wrażliwość
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Uroda
Marc Jacobs Perfect Eau de Toilette: jak pięknie być sobą
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?