Miliarderzy walczą o jedną z najdroższych rzeźb w historii. Pozew za pozwem

Wielkie pieniądze lubią wielką sztukę, ale też ciszę. W tej sprawie spełniony jest tylko pierwszy ze wspomnianych warunków. Dwóch bardzo bogatych kolekcjonerów toczy bezpardonowy spór, której przedmiotem jest dzieło słynnego rzeźbiarza, Alberto Giacomettiego. Konflikt wszedł w nowy etap.

Publikacja: 18.04.2025 12:20

W porównaniu do Davida Geffena, Justin Sun jest zaledwie debiutantem na rynku sztuki, choć dał się p

W porównaniu do Davida Geffena, Justin Sun jest zaledwie debiutantem na rynku sztuki, choć dał się poznać jako agresywnie działający kolekcjoner.

Foto: Ore Huiying/Bloomberg

Król kryptowalut Justin Sun i znany amerykański producent muzyczny David Geffen prowadzą prawną batalię o słynną rzeźbę  „Nos” Alberto Giacomettiego, której wartość wycenia się na blisko 80 milionów dolarów. Ten pierwszy chce odzyskać dzieło, które ten drugi kupił kilka miesięcy temu — rzekomo bez wiedzy dotychczasowego właściciela. 

Spór o rzeźbę Alberto Giacomettiego

Spór między dwoma miliarderami o jedną z najdroższych rzeźb w historii przybrał nowy obrót. Stawka jest znaczna: wartość „Nosa” Alberto Giacomettiego z 1965 roku, której dotyczy sprawa, wycenia się na prawie 80 milionów dolarów.

Czytaj więcej

Polskie muzea wśród najpopularniejszych na świecie. Jedno z nich dominuje

Po jednej stronie konfliktu stoi 34-letni Justin Sun — pochodzący z Hongkongu miliarder, który zbił fortunę na handlu kryptowalutami. To właśnie on jesienią ubiegłego roku kupił na licytacji w nowojorskim Sotheby’s słynną pracę włoskiego artysty Maurizio Cattelana pod tytułem „Komediant” (lub „Komik”) za 6,2 miliona dolarów. Potem miliarder zjadł pracę, której główną częścią był banan.

Sun jest kolekcjonerem sztuki. W 2021 roku kupił „Nos” Giacomettiego na aukcji w Sotheby’s za blisko 78,5 miliona dolarów. Miliarder wyraził potem zamiar sprzedania rzeźby za kwotę nie mniejszą niż 80 milionów dolarów, do takiej transakcji jednak nie doszło.

Justin Sun w 2024 roku za 6,2 miliona dolarów kupił pracę Maurizio Cattelana, którą był banan przymo

Justin Sun w 2024 roku za 6,2 miliona dolarów kupił pracę Maurizio Cattelana, którą był banan przymocowany do ściany taśmą, po czym zjadł go na konferencji prasowej.

Foto: Justin Chin/Bloomberg

Drugą stroną sporu jest 82-letni amerykański producent muzyczny, filmowy i teatralny David Geffen. Geffen to ikona branży fonograficznej: jako założyciel kilku wytwórni płytowych ma na koncie produkcję albumów takich gwiazd jak Bob Dylan, John Lennon, Joni Mitchell, Elton John, Nirvana i wielu, wielu innych. 

David Geffen jest także jednym z najbardziej znanych amerykańskich kolekcjonerów. Eksperci oceniają, że jego kolekcja dzieł sztuki warta jest około 2 miliardów dolarów, a tworzą ją dzieła tak znanych artystów jak Mark Rothko, Jackson Pollock czy David Hockney. 

Spór między Sunem a Geffenem zaczął się kilka miesięcy temu. Dodajmy, że kluczową postacią w całej sprawie jest jedna z pracownic Suna, Sydney Xiong Zihan, która asystowała mu w transakcji zakupu „Nosa” w 2021 roku.

W lutym 2025 roku Sun złożył pozew w nowojorskim sądzie, zarzucając Xiong, że ukradła rzeźbę Giacomettiego, po czym potajemnie i bezprawnie sprzedała ją Geffenowi. Kobieta miała podrabiać podpisy Suna, fałszować dokumentację i zaangażować w tym przedsięwzięciu wspólników podających się za prawników i rozmaitych ekspertów. Wszystko po to, aby zainkasować „prowizję” za tę transakcję.

Do kogo należy słynna rzeźba Giacomettiego? Spór w sądzie

W pozwie Justin Sun twierdzi, że Xiong miała wymienić „Nos” za dwa obrazy z kolekcji Geffena o łącznej wartości 55 milionów dolarów. Kolejne 10,5 miliona Geffen miał wypłacić kobiecie w gotówce. Całkowita kwota transakcji wynosiła więc 65,5 miliona dolarów, czyli znacznie poniżej kwoty, której Sun oczekiwał za rzeźbę Giacomettiego.

Pełnomocnik Geffena twierdzi, że Sun i Xiong pozwali jego klienta w lutym po nieudanej próbie odsprzedania wspomnianych wyżej obrazów, które otrzymali w ramach wymiany za dzieło Giacomettiego. Pozywając Geffena, para chciała zmusić go do odstąpienia od umowy sprzedaży. „Niezadowolenie sprzedawcy z transakcji nie może być podstawą pozwu” – twierdzi w piśmie prawnik amerykańskiego miliardera. 

Pełnomocnik Geffena złożył 100-stronicowy kontrpozew wobec Suna. Producent określa pretensje 34-latka jako kolejny etap  oszustwa przygotowanego Suna i Xiong, którego Geffen padł ofiarą. Amerykański miliarder żąda od sądu oczyszczenia go ze wszelkich zarzutów.



Król kryptowalut Justin Sun i znany amerykański producent muzyczny David Geffen prowadzą prawną batalię o słynną rzeźbę  „Nos” Alberto Giacomettiego, której wartość wycenia się na blisko 80 milionów dolarów. Ten pierwszy chce odzyskać dzieło, które ten drugi kupił kilka miesięcy temu — rzekomo bez wiedzy dotychczasowego właściciela. 

Spór o rzeźbę Alberto Giacomettiego

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sztuka
Słynne europejskie galerie sztuki w tarapatach. Gdzie się podziały 2 miliony ludzi?
Sztuka
Dzieło słynnego malarza skrywało inny obraz. Zagadka rozwikłana po stu latach
Sztuka
Rusza wielka wystawa Davida Hockneya w Paryżu. To będzie wydarzenie roku
Sztuka
Obraz XIX-wiecznego mistrza odnaleziony po wielu dekadach. Będzie nowy rekord?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sztuka
Słynne europejskie muzeum organizuje nocleg wśród arcydzieł. Padnie rekord?