Słynny mural Banksy'ego będzie uratowany. Zalewała go woda z kanałów

Znajdujący się w Wenecji mural autorstwa Banksy’ego – światowej sławy brytyjskiego mistrza street artu, który od lat pozostaje anonimowy – zostanie uratowany. Choć słona woda oraz wilgoć powodowały, że z dzieła zaczęły odpadać jego fragmenty, to niebawem odrestaurowany zostanie budynek, na którym artysta namalował swoją pracę.

Publikacja: 15.03.2024 14:11

Mural Banksy'ego znajduje się na fasadzie Palazzo San Pantalon w Wenecji.

Mural Banksy'ego znajduje się na fasadzie Palazzo San Pantalon w Wenecji.

Foto: Elisaveta Bunduche Unsplash

Dzieło Banksy'ego, o którym mowa – „The Migrant Child” – powstało w nocy z 8 na 9 maja 2019 roku na fasadzie zabytkowego Palazzo San Pantalon, znajdującego się w dzielnicy Santa Croce w Wenecji. Praca tajemniczego brytyjskiego artysty, który słynie z komentowania w swoich muralach rzeczywistości, przedstawia małego uchodźcę w kamizelce ratunkowej, który trzyma w ręku pochodnię.

Pięć lat po tym, jak Banksy przyznał w mediach społecznościowych, że to on jest autorem graffiti, zauważono, że mural wygląda coraz gorzej. Słona woda z weneckiego kanału, przy którym stoi XVII-wieczny pałac, a także wilgoć, powodują bowiem, że z pracy słynnego artysty odpadają fragmenty tynku. Budynek, na którym znajduje się mural, został jednak w ostatnim czasie zakupiony przez jeden z włoskich banków – jak informują włoskie media, są więc duże szanse, że dzieło Bznksy'ego zostanie uratowane. 

Czytaj więcej

Mural Banksy'ego na temat Brexitu zniszczony. Był wart ponad milion dolarów

Mural Banksy'ego w Wenecji uratowany. Zalewała go woda

Jak informuje włoski dziennik „The Gazzettino”, w ostatnim czasie zapadła decyzja o tym, że zabytkowy pałac Palazzo San Pantalon, na którego fasadzie znajduje się dzieło Banksy’ego, zostanie odrestaurowany – jego fundamenty znajdują się bowiem w wodzie, a wilgoć powoduje, że odpadają kawałki tynku – wraz z malowidłem. "Nowi właściciele pałacu podkreślili, że praca Banksy'ego skłania do refleksji nad pojęciem humanizmu i odpowiedzialności rozwiniętego społeczeństwa, które nie może być nigdy obojętne" - czytamy.

Prace konserwacyjne sfinansować ma bank, który kupił cały budynek – jak podkreślono, zobowiązał się on do sfinansowania prac konserwacyjnych, które mają między innymi na celu ocalenie tego wyjątkowego muralu od dalszego niszczenia.

Wcześniej w sieci wielokrotnie pojawiały się zdjęcia, na których widać było, że większość muralu znajdującego się w pobliżu Campo Santa Margherita, znajduje się pod wodą.

Czytaj więcej

Mural Banksy'ego do kupienia razem z budynkiem. Cena może sięgnąć 30 mln dolarów

Kim jest Banksy? Najbardziej tajemniczy artysta świata

Banksy od lat konsekwentnie ukrywa swoją tożsamość i nie chce pokazywać swojej twarzy. Brytyjski artysta dokonał rewolucji w sztuce, wyprowadzając ją z galerii oraz muzeów na ulice. Dzięki temu ogromnie wpłynął na popkulturę, a krytycy okrzyknęli go najbardziej tajemniczym i cenionym artystą na świecie.

Jednym z najważniejszych zagadnień, jakie Banksy odkrywa w swoich pracach, jest problem nadmiernej konsumpcji w życiu współczesnego człowieka. Kupowanie i nabywanie dóbr, których posiadanie stało się podstawowym dążeniem, a nieraz i sensem życia większości ludzi, jawi się według niego jako zjawisko stanowiące duże zagrożenie dla społeczeństwa. Styl Banksy’ego wyróżnia połączenie graffiti i szablonu, artystyczna prowokacja i polityczne komentarze do gorących tematów. 

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda