Gang „hiszpańskiego Banksy'ego” rozbity. Podrabiane prace zalały Europę

Policja w Katalonii rozbiła hiszpański gang podszywający się pod Banksy’ego. Przestępcy podrabiali na potęgę prace słynnego artysty i następnie sprzedawali je w całej Europie za tysiące euro.

Publikacja: 11.03.2024 12:05

Jedna z prac Banksy'ego prezentowała w Dismaland, dystopijnym „parku rozrywki” stworzonym przez bryt

Jedna z prac Banksy'ego prezentowała w Dismaland, dystopijnym „parku rozrywki” stworzonym przez brytyjskiego artystę.

Foto: Ungry Young Man, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Po trwającym ponad pół roku śledztwie katalońska policja rozbiła gang twórców fałszywych prac Banksy’ego, słynnego brytyjskiego artysty ulicznego. Na tworzeniu i sprzedaży fałszywek oszuści zarobili tysiące euro, sprzedając prace nieświadomym klientom. Aresztowano cztery osoby.

Banksy: policja w Hiszpanii rozbiła gang, który podrabiał prace artysty

Od ponad 20 lat tajemniczy artysta (lub grupa artystów) o pseudonimie Banksy jest jednym z najbardziej wyrazistych i wpływowych twórców w świecie streetartu – i w zasadzie osobne zjawisko popkulturowe. Murale pochodzącego z Bristolu Banksy’ego, pojawiają się na budynkach miast Wielkiej Brytanii, USA i innych krajów, zaś na aukcjach osiągają ceny liczone w milionach dolarów.

Czytaj więcej

Wieżowiec wysoki na dwa kilometry. Nowy projekt twórców koncepcji CPK?

Nic więc dziwnego, że już od wielu lat pod Banksy’ego podszywają się utalentowani fałszerze, chcący zarobić na sławie słynnego brytyjskiego twórcy. Jeden z takich gangów – tym razem pochodzący z Hiszpanii – udało się właśnie rozbić katalońskiej policji, o czym poinformowała ona niedawno w komunikacie na oficjalnej stronie rządu Katalonii.W mieście Saragossa na północnym wschodzie Hiszpanii aresztowano łącznie cztery osoby. Dwie z nich zajmowały się fałszowaniem prac Banksy’ego. Ujęto również dwóch innych podejrzanych, którzy mieli zajmować się sprzedażą podróbek w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.

Oszuści sprzedawali kopie prac, które wchodziły w skład wystawy zorganizowanej w ramach projektu Bansky’ego o nazwie Dismaland. Wystawę otwarto w 2015 roku w nadmorskim mieście Weston-super-Mare niedaleko Bristolu w obiekcie będącym mroczną wersją disneyowskiego parku rozrywki. Jak w przypadku większości prac Banksy’ego, projekt krytykował ciemne strony kapitalizmu i konsumpcjonizm.

Fałszywki wykonywano na kartonie techniką, którą stosuje Banksy – czyli od szablonu i przy pomocy farby w spreju. Aby prace wyglądały na autentyczne, dodawano do nich pieczątki i naklejki, których używa stworzona przez Bansky’ego firma Pest Control, zajmująca się autoryzacją prac artysty. Co ciekawe, fałszerze dodawali własne elementy graficzne, aby podnieść atrakcyjność prac.

Podrabiane prace Banksy’ego zalały Europę

Podróbki sprzedawano różnymi kanałami: za pośrednictwem co najmniej 25 sklepów specjalistycznych, w domach aukcyjnych w Barcelonie, a także przez internet. Większość z nich kosztowała po kilkadziesiąt euro, niektóre jednak udało się sprzedać za kwoty sięgające nawet 1500 euro. Na swoim procederze gang zarobił ponad 10 tysięcy euro.

Katalońska policja poinformowała, że śledztwo wszczęto w lipcu ubiegłego roku. To właśnie wtedy na rynku sztuki pojawiło się kilka podobnych do siebie prac, których autorem rzekomo miał być Banksy. Wzbudziło to podejrzenia funkcjonariuszy.

W grudniu policja odkryła warsztat fałszerzy w Saragossie. Pracowało w nim dwóch młodych graficiarzy inspirujących się pracami Banksy’ego, którzy – jak się później okazało – zmagali się z problemami finansowymi i w ten sposób, podrabiając prace słynnego artysty, chcieli zarobić na życie.

W trakcie śledztwa katalońska policja współpracowała w Pest Control. Banksy założył tę firmę w 2009 roku, aby autoryzować swoje prace – i przeciwdziałać fałszerzom, których w tamtym czasie zaczęło pojawiać się coraz więcej na całym świecie.

Po trwającym ponad pół roku śledztwie katalońska policja rozbiła gang twórców fałszywych prac Banksy’ego, słynnego brytyjskiego artysty ulicznego. Na tworzeniu i sprzedaży fałszywek oszuści zarobili tysiące euro, sprzedając prace nieświadomym klientom. Aresztowano cztery osoby.

Banksy: policja w Hiszpanii rozbiła gang, który podrabiał prace artysty

Pozostało 90% artykułu
Sztuka
Nowy członek elitarnego „Klubu 100 milionów dolarów”. Na aukcji padł rekord
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu