Po trwającym ponad pół roku śledztwie katalońska policja rozbiła gang twórców fałszywych prac Banksy’ego, słynnego brytyjskiego artysty ulicznego. Na tworzeniu i sprzedaży fałszywek oszuści zarobili tysiące euro, sprzedając prace nieświadomym klientom. Aresztowano cztery osoby.
Banksy: policja w Hiszpanii rozbiła gang, który podrabiał prace artysty
Od ponad 20 lat tajemniczy artysta (lub grupa artystów) o pseudonimie Banksy jest jednym z najbardziej wyrazistych i wpływowych twórców w świecie streetartu – i w zasadzie osobne zjawisko popkulturowe. Murale pochodzącego z Bristolu Banksy’ego, pojawiają się na budynkach miast Wielkiej Brytanii, USA i innych krajów, zaś na aukcjach osiągają ceny liczone w milionach dolarów.
Czytaj więcej
Słynna brytyjska pracownia architektoniczna Foster + Partners, która odpowiada za część koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), pracuje nad projektem dwukilometrowego drapacza chmur, który miałby stanąć w Arabii Saudyjskiej – donoszą brytyjskie media branżowe.
Nic więc dziwnego, że już od wielu lat pod Banksy’ego podszywają się utalentowani fałszerze, chcący zarobić na sławie słynnego brytyjskiego twórcy. Jeden z takich gangów – tym razem pochodzący z Hiszpanii – udało się właśnie rozbić katalońskiej policji, o czym poinformowała ona niedawno w komunikacie na oficjalnej stronie rządu Katalonii.W mieście Saragossa na północnym wschodzie Hiszpanii aresztowano łącznie cztery osoby. Dwie z nich zajmowały się fałszowaniem prac Banksy’ego. Ujęto również dwóch innych podejrzanych, którzy mieli zajmować się sprzedażą podróbek w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.
Oszuści sprzedawali kopie prac, które wchodziły w skład wystawy zorganizowanej w ramach projektu Bansky’ego o nazwie Dismaland. Wystawę otwarto w 2015 roku w nadmorskim mieście Weston-super-Mare niedaleko Bristolu w obiekcie będącym mroczną wersją disneyowskiego parku rozrywki. Jak w przypadku większości prac Banksy’ego, projekt krytykował ciemne strony kapitalizmu i konsumpcjonizm.