Remont za ćwierć miliarda euro. Słynne paryskie muzeum zamyka się na pięć lat

Liczące prawie pięćdziesiąt lat Centrum Georges Pompidou to jeden z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Paryżu. Z powodu remontu obiekt zostanie zamknięty aż na pięć lat. Po przebudowie muzeum ma zostać powiększone.

Aktualizacja: 17.05.2023 15:54 Publikacja: 16.05.2023 10:14

Centrum Pompidou, przez krytyków zostało nazwane „Notre Dame z rur”. To dlatego, że projektanci post

Centrum Pompidou, przez krytyków zostało nazwane „Notre Dame z rur”. To dlatego, że projektanci postanowili wyprowadzić na zewnątrz budynku instalacje elektryczne, wodociągowe i wentylacyjne, podobnie jak schody ruchome i windy.

Foto: Jean-Pierre Dalbéra, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Zarządcy Centrum Pompidou (zwanego również Beaubourg) zdecydowali się o przeprowadzeniu generalnego remontu tej modernistycznej ikony stolicy Francji. Będzie się to wiązało z trwającym pięć lat zamknięciem obiektu mieszczącego Muzeum Sztuki Współczesnej i główną bibliotekę publiczną Paryża. Oznacza to, że okrągłą, 50. rocznicę swojego powstania Centrum Pompidou będzie świętować w zamknięciu.

Centrum Pompidou częściowo zamknie się już w przyszłym roku

Ci, którzy chcieliby zwiedzić Centrum Georges Pompidou w dokładnie takiej formie, w jakiej zaprojektowali go jego architekci, mają już stosunkowo niewiele czasu. Na lata 2025-2030 planuje się generalny remont budynku, co oznacza jego całkowite zamknięcie dla zwiedzających.

Po tym czasie Centrum Pompidou – budynek, który od samego początku budził ogromne kontrowersje – zyska nowe oblicze. Dzięki remontowi i dobudowaniu dodatkowych przestrzeni ikoniczny obiekt będzie wyglądał nieco inaczej niż dotychczas.

Czytaj więcej

Muzeum, które czekało na otwarcie prawie 100 lat. Madryt ma nową atrakcję

Potrzebę przeprowadzenia remontu Centrum Georges Pompidou sygnalizowano od lat. Na przestrzeni prawie pięciu dekad stalowe elementy uległy korozji, zużyły się też inne materiały konstrukcyjne, co zagraża trwałości budynku. Nie wiadomo jeszcze, jak obiekt będzie wyglądał po renowacji. Konkurs na projekt jego renowacji rozpisano 12 maja, a zwycięską koncepcję poznamy w 2024 roku.

Wiadomo jednak, że powierzchnia Centrum Georges Pompidou powiększy się o 20 tysięcy metrów kwadratowych podziemnej przestrzeni, gdzie obecnie znajduje się nieczynny parking autobusowy. W przyszłości obszar ten zajmą sale kinowe i przestrzenie wystawowe.

Lunna Campos, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Nad powierzchnią ziemi z kolei powstanie tajemniczo brzmiące „centrum nowej generacji”. Z kolei przestrzeń po dwóch istniejących obecnie galeriach zajmie duża restauracja. Na swoim miejscu pozostaną natomiast Biblioteka Publiczna i Muzeum Sztuki Współczesnej, przy czym ta druga instytucja przejdzie kompletny remont.

Jeszcze jedną nowością będzie otwarcie dużego tarasu widokowego na poziomie siódmym. Dotychczas taras znajdował się jedynie na dachu na poziomie szóstym.

Centrum Georges Pompidou będzie zamykało się stopniowo, począwszy od 2024 roku, aż do lata 2025 roku. Prace remontowe mają ruszyć na początku 2026 roku. Inwestycja pochłonie ponad 260 milionów euro, które będą pochodzić ze środków publicznych. Instytucja szuka tez kolejnych 160 milionów na organizację przyszłych projektów kulturalnych.

Centrum Georges Pompidou – kontrowersyjna ikona Paryża

Budowę Centrum Georges Pompidou ukończono w 1977 roku. Autorami jego projektu są Richard Rogers i Renzo Piano – jedni z najwybitniejszych przedstawicieli architektury modernistycznej drugiej połowy XX wieku.

Centrum Georges Pompidou, przez krytyków zwane „Notre Dame z rur”, to budynek jedyny w swoim rodzaju, który od samego początku swojego istnienia budzi mieszane uczucia. Chodzi przede wszystkim o umieszczenie dużego, futurystycznego obiektu ze stali i szkła w historycznej dzielnicy Beaubourg, pamiętającej jeszcze czasy średniowiecza.

Skrajne opinie wywoływał również oryginalny pomysł Piano i Rogersa, aby instalacje elektryczne, wodociągowe i wentylacyjne wyprowadzić na zewnątrz budynku, podobnie jak ruchome schody i windy. Co więcej, każdy z tych systemów pomalowano na inny kolor. Efekt okazał się tyleż wyrazisty, co kontrowersyjny.

Na czas zamknięcia Centrum Georges Pompidou zasoby tamtejszego Muzeum Sztuki Współczesnego zostaną przeniesione do galerii Grand Palais w Paryżu. Dzieła, wśród których znajdują się między innymi prace Wassilija Kandinsky’ego, Fridy Kahlo, Joana Miró, Pieta Mondriana, Marca Chagalla czy Marcela Duchampa, będzie można też oglądać w różnych oddziałach Luwru.

Zarządcy Centrum Pompidou (zwanego również Beaubourg) zdecydowali się o przeprowadzeniu generalnego remontu tej modernistycznej ikony stolicy Francji. Będzie się to wiązało z trwającym pięć lat zamknięciem obiektu mieszczącego Muzeum Sztuki Współczesnej i główną bibliotekę publiczną Paryża. Oznacza to, że okrągłą, 50. rocznicę swojego powstania Centrum Pompidou będzie świętować w zamknięciu.

Centrum Pompidou częściowo zamknie się już w przyszłym roku

Pozostało 88% artykułu
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?