Zarządcy Centrum Pompidou (zwanego również Beaubourg) zdecydowali się o przeprowadzeniu generalnego remontu tej modernistycznej ikony stolicy Francji. Będzie się to wiązało z trwającym pięć lat zamknięciem obiektu mieszczącego Muzeum Sztuki Współczesnej i główną bibliotekę publiczną Paryża. Oznacza to, że okrągłą, 50. rocznicę swojego powstania Centrum Pompidou będzie świętować w zamknięciu.
Centrum Pompidou częściowo zamknie się już w przyszłym roku
Ci, którzy chcieliby zwiedzić Centrum Georges Pompidou w dokładnie takiej formie, w jakiej zaprojektowali go jego architekci, mają już stosunkowo niewiele czasu. Na lata 2025-2030 planuje się generalny remont budynku, co oznacza jego całkowite zamknięcie dla zwiedzających.
Po tym czasie Centrum Pompidou – budynek, który od samego początku budził ogromne kontrowersje – zyska nowe oblicze. Dzięki remontowi i dobudowaniu dodatkowych przestrzeni ikoniczny obiekt będzie wyglądał nieco inaczej niż dotychczas.
Czytaj więcej
W czerwcu w Madrycie ruszy muzeum z królewską kolekcją dzieł sztuki. Na ekspozycji w Museo de Colecciones Reales znajdą się wielkie dzieła – choćby Velázqueza, Goyi czy Caravaggia. Dlaczego otwarcie tego muzeum trwało tak długo?
Potrzebę przeprowadzenia remontu Centrum Georges Pompidou sygnalizowano od lat. Na przestrzeni prawie pięciu dekad stalowe elementy uległy korozji, zużyły się też inne materiały konstrukcyjne, co zagraża trwałości budynku. Nie wiadomo jeszcze, jak obiekt będzie wyglądał po renowacji. Konkurs na projekt jego renowacji rozpisano 12 maja, a zwycięską koncepcję poznamy w 2024 roku.