Muzeum, które czekało na otwarcie prawie 100 lat. Madryt ma nową atrakcję

W czerwcu w Madrycie ruszy muzeum z królewską kolekcją dzieł sztuki. Na ekspozycji w Museo de Colecciones Reales znajdą się wielkie dzieła – choćby Velázqueza, Goyi czy Caravaggia. Dlaczego otwarcie tego muzeum trwało tak długo?

Publikacja: 15.05.2023 12:31

Nowe muzeum w Madrycie zgromadzi dzieła sztuki, ale też biżuterię czy ozdoby należące do władców rzą

Nowe muzeum w Madrycie zgromadzi dzieła sztuki, ale też biżuterię czy ozdoby należące do władców rządzących królestwem Hiszpanii w ostatnich 5 wiekach.

Foto: Luis García, CC BY-SA 3.0 ES, Wikimedia Commons

To muzeum miało otworzyć się już prawie sto lat temu. Na przeszkodzie stanęły wojny, okres dyktatury generała Franco, a ostatnio także pandemia.

Po wieloletnich perypetiach w końcu nie ma przeszkód, aby w Madrycie powstało muzeum, w którego zasobach znalazły się dzieła należące do hiszpańskich monarchów. Ekspozycja zgromadzi dzieła najwybitniejszych artystów tworzących na przestrzeni ostatnich 500 lat.

Galería de las Colecciones Reales: Madryt zyska nowe muzeum

Ci, którzy planują tego lata wybrać się do Madrytu, a jednocześnie interesują się sztuką, mają do zobaczenia kolejną atrakcję, której z pewnością nie mogą przegapić. Mowa o Galería de las Colecciones Reales, czyli Galerii Kolekcji Królewskich. To muzeum, na które Hiszpanie czekali prawie sto lat, a którego otwarcie wreszcie nastąpi już w tym roku – a dokładnie 28 czerwca.

Czytaj więcej

Atrapy książek na półkach: kontrowersyjny trend wnętrzarski zyskuje popularność

Znajdująca się tuż obok Pałacu Królewskiego w Madrycie Galería de las Colecciones Reales powstała pod auspicjami Patrimonio Nacional, instytucji sprawującej pieczę nad hiszpańskim dziedzictwem kulturowym. To najambitniejszy od dekad projekt kulturalny w Hiszpanii – inwestycja jest warta 162 miliony euro.

W zasobach muzeum udało się zebrać 650 dzieł sztuki, które przez ostatnie pięć wieków kolekcjonowali kolejni władcy Hiszpanii. Wśród ich autorów znajdują się tacy mistrzowie jak Diego Velázquez, Francisco Goya, Caravaggio, Tycjan, Hieronim Bosch czy El Greco.

Oprócz obrazów i rzeźb w spektakularnej ekspozycji znajdą się również takie przedmioty jak wachlarze, zegarki, szkło, relikwiarze, gobeliny, dywany, meble, wyroby pozłacane, instrumenty muzyczne i karety. Wszystkie należały niegdyś do Burbonów, Habsburgów i innych monarchów Hiszpanii – aż do króla Juana Carlosa I, panującego w latach 1975-2014.

Zwiedzający muzeum będą mieli szansę prześledzić zarówno dzieje hiszpańskiej monarchii, jak i zmieniające się trendy w sztuce na przestrzeni ostatnich 500 lat. Artefakty zebrane pod jednym dachem pochodzą z 19 zamków królewskich oraz dziesięciu klasztorów rozsianych po całej Hiszpanii.

Choć instytucja znajduje się na terenie zabytkowego kompleksu, to budynek jest zupełnie nowy i minimalistyczny. Mimo to jego granitowa bryła dobrze koresponduje z jasnym kamieniem, z którego zbudowano Pałac Królewski. Projekt autorstwa architektów Luisa M. Mansilli i Emilio Tuñóna otrzymał już szereg nagród na krajowych i zagranicznych konkursach architektonicznych.

Liczący sześć pięter budynek ma powierzchnię ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych, z czego osiem tysięcy zajmie przestrzeń do użytku publicznego. Obszerne wnętrza robią wrażenie sufitami wysokimi na sześć, a niekiedy nawet na osiem metrów. Na miejscu nie zabraknie również kawiarni i przestrzeni edukacyjnej.

Długa historia Galería de las Colecciones Reales

Pierwsze pomysły na otwarcie Galería de las Colecciones Reales pojawiły się już w latach 30. ubiegłego wieku. W 1935 roku zatwierdzono plan budowy instytucji. Niestety, projekt pogrzebała wojna domowa, która wybuchła rok później, a później – okres dyktatury generała Franco.

Do planu budowy muzeum wrócono w 1998 roku. Jej realizację odłożono ze względu na odkrycie pochodzącego z IX wieku, dużego arabskiego muru, który, będzie można zresztą obejrzeć przez szklaną podłogę na pierwszym piętrze muzeum.

W końcu prace budowlane rozpoczęły się w 2006 roku i trwały dziewięć lat. Spowalniał je jednak globalny kryzys gospodarczy z 2008 roku, który wpłynął na dalsze finansowanie projektu. Wnętrza budynku ukończono dopiero w 2020 roku. Ostatnią przeszkodą okazała się pandemia – Hiszpanie musieli poczekać kolejne trzy lata na finalizację jednego z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych tego kraju.

To muzeum miało otworzyć się już prawie sto lat temu. Na przeszkodzie stanęły wojny, okres dyktatury generała Franco, a ostatnio także pandemia.

Po wieloletnich perypetiach w końcu nie ma przeszkód, aby w Madrycie powstało muzeum, w którego zasobach znalazły się dzieła należące do hiszpańskich monarchów. Ekspozycja zgromadzi dzieła najwybitniejszych artystów tworzących na przestrzeni ostatnich 500 lat.

Pozostało 89% artykułu
Sztuka
Najlepsze muzea w Europie: 5 obiektów z Polski walczy o tytuł
Sztuka
Nowy członek elitarnego „Klubu 100 milionów dolarów”. Na aukcji padł rekord
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska