Dodatkowa pula biletów na wystawę Vermeera. Maszyna zdecyduje, kto je zdobędzie

Organizatorzy cieszącej się rekordowym zainteresowaniem wystawy „Vermeer” w amsterdamskim Rijksmuseum zaskoczyli wszystkich: do kupienia będą dodatkowe bilety. Chętnych jest jednak tak wielu, że szczęśliwców wybierze maszyna losująca.

Publikacja: 11.05.2023 14:32

Na wystawie w amsterdamskim Rijksmuseum udało się zgromadzić niemal wszystkie zachowane obrazy Jana

Na wystawie w amsterdamskim Rijksmuseum udało się zgromadzić niemal wszystkie zachowane obrazy Jana Vermeera.

Foto: Rijksmuseum/ Henk Wildschut

Jeszcze tylko przez niecały miesiąc w amsterdamskim Rijksmuseum można oglądać największą w historii wystawę prac Jana Vermeera – jednego z najbardziej frapujących malarzy wszech czasów. Wydarzenie okazało się hitem – tysiące biletów rozeszły się jak świeże bułeczki już w przedsprzedaży. W odpowiedzi na gigantyczne zainteresowanie miłośników sztuki z całego świata Rijksmuseum ogłosiło właśnie, że grono szczęśliwców będzie mogło kupić dodatkowe bilety.

Dodatkowe bilety na wystawę Jana Vermeera w Rijksmuseum. Będzie losowanie

W lutym 2023 roku w Rijksmuseum, najważniejszym muzeum w Amsterdamie, ruszyła bezprecedensowa wystawa 28 z 37 prac Jana Vermeera. W jednym miejscu można obejrzeć między innymi „Dziewczynę z perłą”, „Ważącą perły”, „Dziewczynę czytającą list”, „Koronczarkę” czy „Mleczarkę”. Wystawy o takiej skali organizuje się coraz rzadziej i najprawdopodobniej za naszego życia już nie będzie drugiej szansy na zobaczenie takiej ekspozycji.

Czytaj więcej

Atrapy książek na półkach: kontrowersyjny trend wnętrzarski zyskuje popularność

Nic dziwnego, że wystawa przyciągnęła setki tysięcy miłośników sztuki z całego świata. W krótkim czasie okazało się, że kupienie choćby jednego biletu jest niemożliwe. Władze Rijksmuseum postanowiły więc dać drugą szansę tym, którym nie udało się zdobyć biletu. Uruchomiono pulę dodatkowych 2600 wejściówek.

Co trzeba zrobić, aby zdobyć jeden z dodatkowych biletów? Wystarczy do 12 maja do godziny 17:00 wypełnić prosty formularz, który znajduje się na stronie muzeum. Reszta jest kwestią szczęścia.

Tych, którzy otrzymają szansę kupienia biletu na wystawę, wylosuje specjalny system, a nad procesem będzie czuwał notariusz. Władze muzeum spodziewają się ogromnego zainteresowania loterią, dlatego uznały, że automatyczne losowanie da każdemu równe szanse na wygraną. „Chcemy być najbardziej uczciwi, jak to możliwe” – czytamy na oficjalnej stronie Rijksmuseum.

Szczęśliwcy, których wylosuje system, do 16 maja otrzymają drogą mailową informację, że mogą kupić maksymalnie dwa bilety. Czasu na zakup będzie niewiele – termin mija już 17 maja o godzinie 10:00 rano.

Zwycięzcy loterii będą mogli wybrać godzinę wejścia na wystawę między 21:30 a 00:30 2 oraz 3 czerwca 2023 roku. Muzeum przypomina jednocześnie, że warto odpowiednio wcześnie ustawić się w kolejce, aby zdążyć na swoją godzinę.

Rijksmuseum: największa w historii wystawa prac Vermeera

Jan Vermeer, tworzący w XVII wieku malarz, którego kunszt odkryto dopiero dwa wieki później, jest jednym z najbardziej tajemniczych artystów w historii. Jego dzieła zachwycają swoją nastrojowością oraz tym, jak artyście udało się ukazać współczesną mu rzeczywistość z niemal fotograficzną szczegółowością.

Nic dziwnego, że retrospektywna wystawa prac Vermeera wzbudziła tak duże zainteresowanie – zwłaszcza że pod jednym dachem można oglądać niemal wszystkie jego dzieła. Największą jak dotąd retrospektywną wystawą Vermeera była ta, która odbyła się w muzeum narodowym Mauritshuis w Hadze w 1996 roku.

W lutym CNN informowało, że w przedsprzedaży rozeszło się już ponad 200 tysięcy biletów. Szał na Vermeera uruchomił w międzyczasie szarą strefę, w której bilety odsprzedawano na eBayu za kilkaset, a nawet kilkanaście tysięcy złotych – w przeliczeniu z dolarów.

Rijksmuseum ostrzega jednak, że nie będzie mogło zagwarantować ważności biletów nabytych z drugiej ręki. Honoruje przede wszystkim te, które kupiono na stronie muzeum lub u autoryzowanych sprzedawców.

Jeszcze tylko przez niecały miesiąc w amsterdamskim Rijksmuseum można oglądać największą w historii wystawę prac Jana Vermeera – jednego z najbardziej frapujących malarzy wszech czasów. Wydarzenie okazało się hitem – tysiące biletów rozeszły się jak świeże bułeczki już w przedsprzedaży. W odpowiedzi na gigantyczne zainteresowanie miłośników sztuki z całego świata Rijksmuseum ogłosiło właśnie, że grono szczęśliwców będzie mogło kupić dodatkowe bilety.

Pozostało 86% artykułu
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda