Najbardziej tajemniczy artysta naszych czasów ponownie zabrał głos w ważnej sprawie. Parę dni temu w angielskim mieście Margate pojawił się mural pod tytułem „Valentine’s Day Mascara”, odnoszący się do problemu przemocy domowej.
„Valentine’s Day Mascara” – walentynkowy mural od Banksy’ego
Najnowszy mural ozdobił pomalowany na biało mur budynku w centrum nadmorskiego miasta Margate w angielskim hrabstwie Kent. Nie ma wątpliwości, że malunek jest dziełem Banksy’ego. Zdjęcie pracy pojawiło się na oficjalnym profilu artysty na Instagramie 14 lutego.
Mural przedstawia kobietę ubraną w typowy strój z lat 50. – wizerunek ten trafił do powszechnej świadomości jako symbol typowej gospodyni domowej. Kobieta ma na sobie sukienkę do kolan w niebieską kratę, biały fartuch, czarne szpilki i żółte gumowe rękawice. Kobieta szeroko uśmiecha się i puszcza oko do osoby patrzącej na mural.
Czytaj więcej
Turystyka dla niewyspanych zdaniem ekspertów to jeden z trendów, które w 2023 roku będą zyskiwać na popularności. Jak wyglądają hotele dla osób, które biorą urlop żeby się wyspać – i na jakie wygody mogą tam liczyć?
Tym, co budzi niepokój jest fakt, że kobieta ma wybity jeden ząb i podbite, posiniaczone oko – stąd właśnie ironiczne makijażowe konotacje tytułu muralu. Nietrudno się domyślić, że ów „makijaż” jest dziełem męża kobiety, który najpewniej już nie żyje. Sugerują to nogi mężczyzny wystające z lodówki, którą kobieta z uśmiechem wyrzuca na śmietnik.
Po raz kolejny Banksy kreatywnie wykorzystał nie tylko ścianę, ale rzeczywisty obiekt, znajdujący się w przestrzeni miejskiej. Tym razem była to stara lodówka, którą ktoś zostawił – a może celowo podstawił – pod ścianą jednego z budynków.
Choć bohaterka muralu wygląda jak postać żywcem wyjęta z lat 50., to nie ma wątpliwości, że problem przemocy domowej jest nadal aktualny – i wcale nie jest mniejszy niż przed siedmioma dekadami. W wielu krajach – również w Polsce – zjawisko nasiliło się w okresie pandemii.
Intencją Banksy’ego było zasygnalizowanie faktu, że kobiety nadal padają ofiarami swoich agresywnych partnerów. „Walczymy z przemocą wobec kobiet. Nawet w walentynki. Zawsze!” – czytamy w poście na Instagramie, który pojawił się na oficjalnym profilu Banksy’ego 14 lutego.
Warto dodać, że lokalizacja muralu nie była przypadkowa. Mural znajduje się w sąsiedztwie parku rozrywki Dreamland Margate. Miejsce to stanowiło ważny element autobiograficznej książki brytyjskiej artystki Tracey Emin pod tytułem „Strangeland”. Autorka opisuje w niej, jak sama stała się ofiarą przemocy i molestowania.
Kim jest Banksy?
Banksy to jeden z najbardziej znanych, cenionych i tajemniczych współczesnych artystów, któremu od ponad 20 lat doskonale udaje się ukrywać swoją tożsamość. Jego murale są pełne ironii i czarnego humoru, czasem zawierają krótkie slogany.
Artysta (lub, jak przypuszczają niektórzy – grupa artystów) – zwykle odnosi się w swoich pracach do najbardziej palących problemów współczesności. Murale poruszają takie tematy jak wojna, niszczycielska polityka państw czy ciemne strony kapitalizmu. Banksy bierze na warsztat zarówno problemy społeczne, jak i ekologiczne.
Murale Banksy’ego można znaleźć na całym świecie. Jak tylko artysta potwierdzi ich autentyczność, wartość każdego z nich natychmiast osiąga setki tysięcy, a nawet miliony dolarów. Najwięcej prac znajduje się w Wielkiej Brytanii, skąd pochodzi artysta.
„Valentine’s Day Mascara” nie jest pierwszym „walentynkowym” muralem Banksy’ego. W 2002 roku w Londynie pojawiła się „Dziewczynka z balonem”, jeden z najsłynniejszych murali artysty, które wykorzystują motyw miłości. Z kolei w 2020 roku w Bristolu ścianę ozdobił mural pod tytułem „Valentine’s Banksy”, który niestety w ciągu zaledwie 48 godzin od powstania padł ofiarą wandali.