Nowy mural Banksy'ego na walentynki. To protest przeciw przemocy wobec kobiet

Banksy stworzył nowy mural. Praca jest całkowicie inna od tego, co brytyjski artysta stworzył w ukraińskich miastach. Najnowszy mural, który pojawił się w walentynki, to komentarz na temat problemu przemocy domowej.

Publikacja: 14.02.2023 14:16

Nowy mural Banksy'ego na walentynki. To protest przeciw przemocy wobec kobiet

Foto: Banksy

Najbardziej tajemniczy artysta naszych czasów ponownie zabrał głos w ważnej sprawie. Parę dni temu w angielskim mieście Margate pojawił się mural pod tytułem „Valentine’s Day Mascara”, odnoszący się do problemu przemocy domowej.

„Valentine’s Day Mascara” – walentynkowy mural od Banksy’ego

Najnowszy mural ozdobił pomalowany na biało mur budynku w centrum nadmorskiego miasta Margate w angielskim hrabstwie Kent. Nie ma wątpliwości, że malunek jest dziełem Banksy’ego. Zdjęcie pracy pojawiło się na oficjalnym profilu artysty na Instagramie 14 lutego.

Mural przedstawia kobietę ubraną w typowy strój z lat 50. – wizerunek ten trafił do powszechnej świadomości jako symbol typowej gospodyni domowej. Kobieta ma na sobie sukienkę do kolan w niebieską kratę, biały fartuch, czarne szpilki i żółte gumowe rękawice. Kobieta szeroko uśmiecha się i puszcza oko do osoby patrzącej na mural.

Czytaj więcej

Hotele dla niewyspanych robią furorę. Jakie wygody oferują swoim gościom?

Tym, co budzi niepokój jest fakt, że kobieta ma wybity jeden ząb i podbite, posiniaczone oko – stąd właśnie ironiczne makijażowe konotacje tytułu muralu. Nietrudno się domyślić, że ów „makijaż” jest dziełem męża kobiety, który najpewniej już nie żyje. Sugerują to nogi mężczyzny wystające z lodówki, którą kobieta z uśmiechem wyrzuca na śmietnik.

Po raz kolejny Banksy kreatywnie wykorzystał nie tylko ścianę, ale rzeczywisty obiekt, znajdujący się w przestrzeni miejskiej. Tym razem była to stara lodówka, którą ktoś zostawił – a może celowo podstawił – pod ścianą jednego z budynków.

Choć bohaterka muralu wygląda jak postać żywcem wyjęta z lat 50., to nie ma wątpliwości, że problem przemocy domowej jest nadal aktualny – i wcale nie jest mniejszy niż przed siedmioma dekadami. W wielu krajach – również w Polsce – zjawisko nasiliło się w okresie pandemii.

Intencją Banksy’ego było zasygnalizowanie faktu, że kobiety nadal padają ofiarami swoich agresywnych partnerów. „Walczymy z przemocą wobec kobiet. Nawet w walentynki. Zawsze!” – czytamy w poście na Instagramie, który pojawił się na oficjalnym profilu Banksy’ego 14 lutego.

Warto dodać, że lokalizacja muralu nie była przypadkowa. Mural znajduje się w sąsiedztwie parku rozrywki Dreamland Margate. Miejsce to stanowiło ważny element autobiograficznej książki brytyjskiej artystki Tracey Emin pod tytułem „Strangeland”. Autorka opisuje w niej, jak sama stała się ofiarą przemocy i molestowania.

Kim jest Banksy? 

Banksy to jeden z najbardziej znanych, cenionych i tajemniczych współczesnych artystów, któremu od ponad 20 lat doskonale udaje się ukrywać swoją tożsamość. Jego murale są pełne ironii i czarnego humoru, czasem zawierają krótkie slogany.

Artysta (lub, jak przypuszczają niektórzy – grupa artystów) – zwykle odnosi się w swoich pracach do najbardziej palących problemów współczesności. Murale poruszają takie tematy jak wojna, niszczycielska polityka państw czy ciemne strony kapitalizmu. Banksy bierze na warsztat zarówno problemy społeczne, jak i ekologiczne.

Murale Banksy’ego można znaleźć na całym świecie. Jak tylko artysta potwierdzi ich autentyczność, wartość każdego z nich natychmiast osiąga setki tysięcy, a nawet miliony dolarów. Najwięcej prac znajduje się w Wielkiej Brytanii, skąd pochodzi artysta.

„Valentine’s Day Mascara” nie jest pierwszym „walentynkowym” muralem Banksy’ego. W 2002 roku w Londynie pojawiła się „Dziewczynka z balonem”, jeden z najsłynniejszych murali artysty, które wykorzystują motyw miłości. Z kolei w 2020 roku w Bristolu ścianę ozdobił mural pod tytułem „Valentine’s Banksy”, który niestety w ciągu zaledwie 48 godzin od powstania padł ofiarą wandali.

Najbardziej tajemniczy artysta naszych czasów ponownie zabrał głos w ważnej sprawie. Parę dni temu w angielskim mieście Margate pojawił się mural pod tytułem „Valentine’s Day Mascara”, odnoszący się do problemu przemocy domowej.

„Valentine’s Day Mascara” – walentynkowy mural od Banksy’ego

Pozostało 93% artykułu
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda