Na wystawę pod tytułem „Unfolding Landscapes” składa się z prac 42 współczesnych ukraińskich artystów. Otwarto ją pod koniec stycznia 2022 roku w Centrum Sztuki w Silkeborgu w Danii. Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę prace utknęły – nie można ich było bezpiecznie przewieźć do Ukrainy. Nie można było ustalić miejsca pobytu właścicieli wielu prac, galerie muzea czy domy kolekcjonerów, skąd je wypożyczono, zostały uszkodzone lub zniszczone w wyniku rosyjskiego ostrzału. Wystawa, podobnie jak tysiące Ukraińców, stała się bezdomna.  

„Unfolding Landscapes” – ukraińska wystawa utknęła w Danii

Podobnie jak setki tysięcy mieszkańców Ukrainy, swój „dom” w Kijowie straciła wystawa „Unfolding Landscapes”, której twórcami i kuratorami jest grupa ukraińskich artystów. Z powodu wojny ekspozycja utknęła w duńskim KunstCentret Silkeborg, gdzie akurat wtedy ją wystawiano.

To jedna z największych w ostatnich latach wspólnych wystaw ukraińskich artystów prezentowanych w Europie. Ponownie, po dlugich negocjacjach dyplomatycznych i po przenosinach z Danii, otwarto ją 20 lipca 2022 roku w Królewskim Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli. Na wernisażu pojawił się między innymi ambasador Ukrainy przy Unii Europejskiej, Wsewołod Czencow.

Na wystawę składają się obrazy, ale rzeźby, instalacje, rysunki, fotografie czy wideo. Zdaniem europejskich dyplomatów, którzy pracowali nad projektem przeniesienia bezdomnej wystawy z Danii do Belgii, ma ona szansę przybliżyć Europejczykom ukraińską kulturę.

Czytaj więcej

Ukraińcy kręcą dokument na temat bitwy o Kijów. W filmie wystąpi polski generał

Odbiorcami wystawy będą również sami Ukraińcy, którzy – podobnie jak sama ekspozycja – znaleźli w Unii Europejskiej swój drugi dom. Organizatorzy całego przedsięwzięcia mają nadzieję, że dzięki obcowaniu z rodzimą sztuką będzie im choć trochę łatwiej poczuć się za granicą jak w domu.

Jak napisali w oficjalnym komunikacie przedstawiciele Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, inicjatywa ma też wymiar polityczny. Wystawa ma bowiem umacniać wizerunek Ukrainy jako przyszłego członka Unii Europejskiej.

Osoby zaangażowane w akcję postanowiły, że wystawa będzie krążyła po Unii Europejskiej aż do momentu zakończenia wojny w Ukrainie, gdy pojawi się możliwość bezpiecznego przetransportowania prac do Ukrainy i przekazania ich właścicielom.

Ukraińska „dyplomacja kulturalna” w Europie

Problemy wystawy „Unfolding Landcapes” zaczęły się 1 maja 2022 roku. To właśnie ta data kończyła pobyt kolekcji w Centrum Sztuki w Silkeborgu w Danii. Wszystkie dzieła miały wrócić z powrotem do Kijowa.

Niestety, w obliczu narastającego konfliktu zbrojnego w Ukrainie sytuacja zaczęła być coraz trudniejsza. Bezpieczne przewiezienie prac stało się praktycznie niemożliwe. Problemem były działania wojenne, a także fakt, że – podobnie jak większość Ukraińców, artyści, kuratorzy wystawy, a także właściciele dzieł musieli ukryć się schronach lub aktywnie zaangażowali się w obronę ojczyzny.

Ostatecznie kolekcja, którą nie było komu się zaopiekować, trafiła pod skrzydła Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Dzięki staraniom jej pracowników, na drodze trwających miesiąc negocjacji z brukselskim Królewskim Muzeum Sztuki i Historii postanowiono przenieść wystawę do stolicy Belgii.

Wystawę w Brukseli można oglądać do 18 września 2022 roku. Organizatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że będą mogli ją zobaczyć widzowie w całej Europie. Istnieje już plan, aby następnym „przystankiem” dla wystawy „Unfolding Landcapes” była Szwajcaria.