Na Ukrainie kręcą pierwszy film fabularny od wybuchu wojny. Miejsce akcji: Bucza

„Dzień, w którym poznałem Spider Mana” – taki tytuł nosi pierwszy film, który powstaje na Ukrainie od ataku Rosji. To historia o superbohaterce, ale nie w stylu postaci znanych z Hollywood. Inspiracją dla scenarzystów była trwająca wojna.

Publikacja: 28.06.2022 12:35

Bucza była przez Rosjan okupowana przez ponad miesiąc. Rosyjskie wojska wycofały się z tego miasta p

Bucza była przez Rosjan okupowana przez ponad miesiąc. Rosyjskie wojska wycofały się z tego miasta pod koniec marca.

Foto: Oleksandr Ratushniak, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Od 24 lutego 2022 roku życie w Ukrainie przestało toczyć się normalnym torem. W czasie wojny normalne rozrywki schodzą na plan dalszy, a funkcjonowanie całej gospodarki zaczyna być podporządkowane regułom konfliktu zbrojnego. 

Ukraina jednak bardzo stara się, by życie w kraju wracało do normy tam, gdzie to możliwe, mimo nieustającego zagrożenia rosyjskim ostrzałem rakietowym i atakami na obiekty cywilne. Ukraińcy próbują żyć normalnie – i ten projekt jest przykładem, że im się to udaje.

Ukraińcy kręcą pierwszy film od wybuchu wojny

„Dzień, w którym poznałem Spider-Mana” to, jak informuje ukraiński serwis „The Village”, dramat wojenny z elementami fikcji. Film opowiada o wolontariuszce o imieniu Katia, która odkrywa w sobie supermoce i dzięki nim ratuje chłopca z Buczy przed pewną śmiercią z rąk Rosjan. Dla przypomnienia – Bucza to miasto pod Kijowem, które wojska rosyjskie okupowały w marcu tego roku, a żołnierze dopuścili się tam zbrodni wojennych. 

Zdjęcia do filmu „Dzień, w którym poznałem Spider-Mana” kręcone są między innymi we Lwowie i w Kijowie. Według producentów, których cytuje „The Village”, będzie pokazywany w telewizji, serwisach streamingowych, a także – tam, gdzie będzie to możliwe – w kinach. Producenci zapowiadają premierę na jesień 2022 roku. 

„To pierwszy film fabularny o wojnie z 2022 roku” – cytuje producentów serwis „The Village”. „Wierzymy, że nasz naród powinien przedstawiać swoje problemy nie tylko poprzez filmy dokumentalne, ale także poprzez możliwości, które daje film fabularny” – mówią producenci filmu.

Czytaj więcej

Ołena Zełenska: stworzyliśmy w Ukrainie narodowy program pomocy psychologicznej

Film „Dzień, w którym poznałem Spider Mana” to wspólne dzieło OUP, zespołu siedmiu firm producenckich, które połączyły siły po agresji Rosji na Ukrainę, by realizować filmy pokazujące rzeczywistość wojenną i rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie. 

„Rola tych, którzy jako pierwsi kręcą film fabularny w walczącej Ukrainie, jest wyzwaniem dla OUP, pierwotnie mieliśmy zajmować się tylko filmami dokumentalnymi” – mówi Ałła Lipowiecka, współtwórczyni OUP w rozmowie z serwisem „Hollywood Reporter”. – „Kiedy Anton (Anton Skrypiec, współproducent filmu) opowiedział o pomyśle, bolesnym, ale i lirycznym, szaleństwem wydawało się rozpoczynanie pracy nad filmem fabularnym. Moja wiara w ten projekt rosła jednak z każdą naszą dyskusją i z każdym dniem, który poświęciliśmy na pisanie scenariusza” – dodaje Lipowiecka.

Film
Czego nie wolno laureatom Oscarów? Jedna zasada jest szczególnie istotna
Film
„Wypełniacze krzeseł” podczas Oscarów: bez nich ceremonia się nie odbędzie
Film
Milioner chce przejąć prawa do marki „James Bond”. Złożył obietnicę fanom
Film
Czy Donald Trump zemści się na Hollywood?
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Film
„Dla Piotrka widz był najważniejszy”: Współpracownicy o Piotrze Woźniaku-Staraku
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń