Roboczy tytuł filmu, którego reżyserem jest Artem Łytwynenko, brzmi „Against All Odds”, czyli w wolnym tłumaczeniu: „Pomimo wszelkich przeciwności”. Dokument ma pokazać przebieg wojny w trakcie pierwszego miesiąca działań zbrojnych w Ukrainie – informuje branżowy serwis „Deadline” poświęcony filmom i kinematografii.

„Against All Odds” – dokument o ataku Rosjan na Kijów

W produkcji nie zabraknie również wypowiedzi uczestników dramatycznych wydarzeń oraz ekspertów. Opowieść będą obrazowały animowane mapy, które pokażą miejsca walk i kierunki przemieszczania się wojsk obydwu armii.

Film powstanie z inicjatywy Organizacji Ukraińskich Producentów Filmowych, która zrzesza obecnie siedmiu filmowców z tego kraju. Stowarzyszenie zawiązało się w marcu 2022 roku, czyli niedługo po rozpoczęciu putinowskiej agresji na Ukrainę.

Od początku inwazji organizacja zajmuje się kręceniem dokumentów i innych produkcji filmowych obrazujących wojenną rzeczywistość i codzienne życie Ukraińców. Filmowcy przygotowują obecnie sześć dokumentów i jeden film fabularny.

„Jak odparto atak? Jakim kosztem? To wszystko bardzo ważne i trudne pytania, a odpowiedzi są często szokujące. Ile rosyjskiej broni zniszczono, jak wielkie były zniszczenia i terror wśród cywilów: kiedy to zobaczycie na własne oczy, ujrzycie obraz straszliwej wojny” – powiedział Artem Łytwynenko w rozmowie z Andreas Wiseman z serwisu „Deadline”, poświęconemu informacjom z branży filmowej.

Czytaj więcej

Na Ukrainie kręcą pierwszy film fabularny od wybuchu wojny. Miejsce akcji: Bucza

Produkcja będzie obfitowała w relacje żołnierzy bezpośrednio zaangażowanych w działania na froncie, a także cywilów, których dotknęły brutalne wojenne realia. W filmie nie zabraknie między innymi szczegółowego opisu imponującego odparcia ataku rosyjskich sił na Kijów na początku inwazji.

Dzięki zaangażowaniu wysokiej rangi specjalistów z dziedziny wojskowości film „Against All Odds” przybliży widzom również strategiczne szczegóły wojny, która – według planów Władimira Putina – miała być trzydniowym „blitzkriegiem”, a okazała się długim, wyniszczających konfliktem.

W „Against All Odds” wystąpi polski generał

Jak informuje serwis „Deadline” w ukraińskim filmie dokumentalnym wystąpi wielu wysokich rangą ukraińskich oficerów. Będzie też minister obrony narodowej Ukrainy, Ołeksij Reznikow,, a także jego poprzednik – Andrij Zahorodniuk.

Zdaniem „Deadline” w gronie ekspertów od wojskowości, którzy opowiedzą o  szczegółach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, będzie Polak – generał Andrzej Fałkowski. Pracował on między innymi na stanowisku Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, był też polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej.

Oprócz Fałkowskiego, w dokumencie wystąpią również amerykański generał Ben Hodges – były dowódca wojsk lądowych USA w Europie i admirał Philip Jones – były dowódca brytyjskiej marynarki wojennej.

Film wyprodukuje ukraińskie studio Gingers Media z siedzibą w Kijowie. Jego twórca, Igor Storczak, jest jednocześnie współzałożycielem Organizacji Ukraińskich Producentów Filmowych. Producent ma na koncie ponad 200 tytułów.

Premierę filmu „Against All Odds” zaplanowano na jesień 2022 roku.