Ukraińcy kręcą dokument na temat bitwy o Kijów. W filmie wystąpi polski generał

Film dokumentalny poświęcony nieudanej rosyjskiej ofensywie na Kijów wyreżyseruje Artem Łytwynenko, odpowiedzialny za stworzenie serialu „Sniffer: Zapachy zbrodni”, który można było oglądać w Netfliksie.

Publikacja: 05.07.2022 16:37

Zniszczony samolot An-225 Mrija na podkijowskim lotnisku Hostomel stał się jednym z symboli pierwszy

Zniszczony samolot An-225 Mrija na podkijowskim lotnisku Hostomel stał się jednym z symboli pierwszych tygodni walk w Ukrainie.

Foto: Oleksandr Ratushniak, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Roboczy tytuł filmu, którego reżyserem jest Artem Łytwynenko, brzmi „Against All Odds”, czyli w wolnym tłumaczeniu: „Pomimo wszelkich przeciwności”. Dokument ma pokazać przebieg wojny w trakcie pierwszego miesiąca działań zbrojnych w Ukrainie – informuje branżowy serwis „Deadline” poświęcony filmom i kinematografii.

„Against All Odds” – dokument o ataku Rosjan na Kijów

W produkcji nie zabraknie również wypowiedzi uczestników dramatycznych wydarzeń oraz ekspertów. Opowieść będą obrazowały animowane mapy, które pokażą miejsca walk i kierunki przemieszczania się wojsk obydwu armii.

Film powstanie z inicjatywy Organizacji Ukraińskich Producentów Filmowych, która zrzesza obecnie siedmiu filmowców z tego kraju. Stowarzyszenie zawiązało się w marcu 2022 roku, czyli niedługo po rozpoczęciu putinowskiej agresji na Ukrainę.

Od początku inwazji organizacja zajmuje się kręceniem dokumentów i innych produkcji filmowych obrazujących wojenną rzeczywistość i codzienne życie Ukraińców. Filmowcy przygotowują obecnie sześć dokumentów i jeden film fabularny.

„Jak odparto atak? Jakim kosztem? To wszystko bardzo ważne i trudne pytania, a odpowiedzi są często szokujące. Ile rosyjskiej broni zniszczono, jak wielkie były zniszczenia i terror wśród cywilów: kiedy to zobaczycie na własne oczy, ujrzycie obraz straszliwej wojny” – powiedział Artem Łytwynenko w rozmowie z Andreas Wiseman z serwisu „Deadline”, poświęconemu informacjom z branży filmowej.

Czytaj więcej

Na Ukrainie kręcą pierwszy film fabularny od wybuchu wojny. Miejsce akcji: Bucza

Produkcja będzie obfitowała w relacje żołnierzy bezpośrednio zaangażowanych w działania na froncie, a także cywilów, których dotknęły brutalne wojenne realia. W filmie nie zabraknie między innymi szczegółowego opisu imponującego odparcia ataku rosyjskich sił na Kijów na początku inwazji.

Dzięki zaangażowaniu wysokiej rangi specjalistów z dziedziny wojskowości film „Against All Odds” przybliży widzom również strategiczne szczegóły wojny, która – według planów Władimira Putina – miała być trzydniowym „blitzkriegiem”, a okazała się długim, wyniszczających konfliktem.

W „Against All Odds” wystąpi polski generał

Jak informuje serwis „Deadline” w ukraińskim filmie dokumentalnym wystąpi wielu wysokich rangą ukraińskich oficerów. Będzie też minister obrony narodowej Ukrainy, Ołeksij Reznikow,, a także jego poprzednik – Andrij Zahorodniuk.

Zdaniem „Deadline” w gronie ekspertów od wojskowości, którzy opowiedzą o  szczegółach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, będzie Polak – generał Andrzej Fałkowski. Pracował on między innymi na stanowisku Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, był też polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej.

Oprócz Fałkowskiego, w dokumencie wystąpią również amerykański generał Ben Hodges – były dowódca wojsk lądowych USA w Europie i admirał Philip Jones – były dowódca brytyjskiej marynarki wojennej.

Film wyprodukuje ukraińskie studio Gingers Media z siedzibą w Kijowie. Jego twórca, Igor Storczak, jest jednocześnie współzałożycielem Organizacji Ukraińskich Producentów Filmowych. Producent ma na koncie ponad 200 tytułów.

Premierę filmu „Against All Odds” zaplanowano na jesień 2022 roku.

Roboczy tytuł filmu, którego reżyserem jest Artem Łytwynenko, brzmi „Against All Odds”, czyli w wolnym tłumaczeniu: „Pomimo wszelkich przeciwności”. Dokument ma pokazać przebieg wojny w trakcie pierwszego miesiąca działań zbrojnych w Ukrainie – informuje branżowy serwis „Deadline” poświęcony filmom i kinematografii.

„Against All Odds” – dokument o ataku Rosjan na Kijów

Pozostało 90% artykułu
Film
„Co poszło nie tak?”. Brytyjskie media bez litości dla 6. sezonu „The Crown”
Film
Filmy o procesach gwiazd to nowy trend. Czemu lubimy patrzeć na pranie brudów?
Film
„Oppenheimer” to nie wyjątek: mamy erę bardzo długich filmów. 3 godziny to norma
Film
Burza po wypowiedzi Quentina Tarantino o brytyjskich aktorach. „Są jak fantomy”
Film
Horrory przeżywają drugą młodość. To zasługa generacji Z, która uwielbia się bać