Muzea to dzisiaj świetny biznes. Na świecie powstaje ich rekordowo dużo

Muzea i inne instytucje sztuki miały ciężkie dwa lata w okresie pandemii, jednak ta branża odradza się w niezwykłym tempie. W 2021 roku na świecie otwarto rekordową liczbę muzeów i nie wygląda na to, by ten proces miał ulec zahamowaniu.

Publikacja: 15.07.2022 10:50

Muzea to dzisiaj świetny biznes. Na świecie powstaje ich rekordowo dużo

Foto: Iwan Baan

Takie wnioski płyną z najnowszego raportu firmy doradczej AEA Consulting, specjalizującej się w analizach sfery kultury kultury i sztuki. Autorzy publikacji zauważyli między innymi, że w 2021 roku zainwestowano wyjątkowo duże pieniądze zarówno w muzea i galerie sztuki, jak i inne instytucje kultury.

Muzea wracają do łask

Analitycy z AEA Consulting co roku mierzą wielkość inwestycji w różnego rodzaju instytucje kultury, a wyniki tych analiz pojawiają się w dorocznych raportach. Pierwszy raport na ten temat pojawił się w 2016 roku, to już zatem szósta edycja publikacji.

Jak podają autorzy projektu, w 2020 roku powstało aż o 30 procent mniej instytucji kultury, biorąc pod uwagę zarówno liczbę, jak i wartość inwestycji. Mogłoby się wydawać, że po potężnym finansowym tąpnięciu branża sztuki będzie podnosić się z kolan przez lata.

Okazało się jednak, że w 2021 roku ukończono lub ogłoszono realizację największej liczby inwestycji od 2016 roku, a więc od początku publikowania przez firmę AEA Consulting jej raportów. Na całym świecie ukończono aż 211 inwestycji dużych. Ich łączna wartość wyniosła ponad 11 miliardów dolarów. Ogłoszono też realizację kolejnych 174 projektów – aż o 34 procent więcej, niż rok wcześniej.

Dla porównania, w 2020 roku w budowę instytucji kultury zainwestowano zaledwie 5,7 miliarda dolarów. Na całym świecie w realizacji znajdowały się tylko 104 projekty.

Wielkie Muzeum Egipskie ma być dumą tego kraju. Zgodnie z zapowiedziami ma ruszyć jeszcze w tym roku

Wielkie Muzeum Egipskie ma być dumą tego kraju. Zgodnie z zapowiedziami ma ruszyć jeszcze w tym roku.

AshyCatInc., CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Co istotne, jak co roku, w raporcie ujęto tylko te inwestycje, których wielkość wynosi minimum 10 milionów dolarów, chodzi więc o przedsięwzięcia na dużą skalę. Za projekty niektórych z tych obiektów odpowiadają najbardziej renomowane pracownie architektoniczne, by wymienić Foster + Partners, Herzog & de Meuron czy Renzo Piano. Najbardziej kosztowne realizacje na świecie to M+ Museum w Hong Kongu (760 milionów dolarów), Muzeum Muncha w Oslo (ponad 630 milionów) i Academy Museum of Motion Pictures w Los Angeles (482 miliony).

Czytaj więcej

Węgierska Galeria Narodowa kusi turystów: zwiedzanie z kieliszkiem wina w ręku

Kolejną ciekawostką jest fakt, że największy udział we wszystkich inwestycjach mają muzea i galerie sztuki – odpowiadają za 51 procent wszystkich projektów. Na całym świecie zainwestowano w nie bez mała 9 miliardów dolarów. Na dalszych pozycjach znalazły się centra sztuki performatywnej (sale koncertowe, teatry etc.), wielofunkcyjne centra oraz dzielnice (huby) kulturalne.

Oprócz dużych inwestycji, na całym globie rozpoczyna się i wskrzesza realizację wielu mniejszych projektów. Można zatem śmiało powiedzieć, że sfera kultury i sztuki przeżywa swój prawdziwy rozkwit.

Ludzie są spragnieni sztuki

Skąd płynęły pieniądze na realizację wszystkich tych projektów? Niestety, w dobie pandemii rządy państw nie były największymi inwestorami, z pewnością wynika z przesuwania funduszy na inne cele. Znakomita większość pieniędzy pochodziła z oddolnie organizowanych zbiórek lub od prywatnych inwestorów.

Muzeum Federico Felliniego we włoskim Rimini w całości poświęcone jest dorobkowi słynnego włoskiego

Muzeum Federico Felliniego we włoskim Rimini w całości poświęcone jest dorobkowi słynnego włoskiego reżysera.

Riccardo Gallini/Rimini Tourismo

Analitycy przyjrzeli się też, jak sytuacja wygląda z perspektywy geograficznej. Przoduje pod tym względem Ameryka Północna – ukończono tam 44 procent wszystkich projektów. Udział Europy wynosi 26 procent. Dużo gorzej sytuacja wygląda w pozostałych regionach świata, a więc w Australii i Nowej Zelandii, w krajach Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryce. W 2021 roku zrealizowano tam zaledwie 10 procent wszystkich inwestycji.

Swoją cegiełkę do tego dzieła dołożyła również Polska. W raporcie pojawiło się jedno miejsce: Łódź Architecture Centre, którego projekt ogłoszono w 2021 roku. Jego autorem jest pochodzący z Łodzi, a ceniony na całym świecie architekt Daniel Liebeskind.

Takie wnioski płyną z najnowszego raportu firmy doradczej AEA Consulting, specjalizującej się w analizach sfery kultury kultury i sztuki. Autorzy publikacji zauważyli między innymi, że w 2021 roku zainwestowano wyjątkowo duże pieniądze zarówno w muzea i galerie sztuki, jak i inne instytucje kultury.

Muzea wracają do łask

Pozostało 92% artykułu
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda