Oglądanie prac wybitnych artystów z asystą przewodnika, warsztaty poświęcone sztuce, a w międzyczasie muzyka na żywo i degustacja najlepszych węgierskich win – tyle atrakcji można zaliczyć w jeden letni wieczór dzięki inicjatywie Węgierskiej Galerii Narodowej mieszczącej się w jednym z najbardziej ikonicznych budynków Budapesztu – w Pałacu Królewskim. 6 lipca ruszył cykl wystaw, w trakcie których sztuce będzie towarzyszyło również węgierskie wino.

Sztuka i wino: letnie wystawy w Galerii Narodowej w Budapeszcie

Wielu miłośników sztuki potrafi również docenić dobre wino. Wiedzą o tym budapesztańscy muzealnicy, którzy przygotowali dla zwiedzających cotygodniowe spotkania ze sztuką, muzyką i winem. I to winem nie byle jakim, bo do współpracy przy programie „Borserda”, czyli „Winnych Śród”, Węgierskiej Galerii Narodowej zaprosiło najlepszych producentów w kraju.

„Jeżeli jest środa, to jest to Winna Środa” – takie hasło towarzyszy specjalnemu programowi w Węgierskiej Galerii Narodowej. Jak to działa?

Co środę wszyscy spragnieni spotkań z wybitną sztuką i równie wybitnymi winami będą mogli kupić bilet, w ramach którego otrzymają wstęp na wybraną wystawę w gmachu Węgierskiej Galerii Narodowej lub w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie w towarzystwie przewodnika. W programie przewidziano też udział w warsztatach, a wszystkiemu temu nieustannie będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu profesjonalnych muzyków.

Czytaj więcej

Nowy trend: powstało pierwsze wino „paneuropejskie”. Producenci z UE łączą siły

W ramach „Winnych Śród” pracownicy muzeum przygotowali kilka specjalnych wystaw tematycznych. Uwagę międzynarodowego grona turystów z pewnością przyciągną wystawy obejmujące miedzy innymi dzieła Moneta, Gauguina, Pissarra czy Renoira. Pewną ciekawostką jest w tym roku wystawa belgijskich symbolistów.

Z kolei ci miłośnicy sztuki, którzy chcieliby zgłębić wiedzę na temat twórczości artystów węgierskich, mogą kupić bilet na wystawę budapesztańskich plakatów w stylu art déco, a także obrazów z życia mieszkańców Budapesztu z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Poza tym przygotowano wystawy prac takich wybitnych węgierskich malarzy jak Károly Ferenczy, Lajos Gulácsy, Ladislav Medňanský czy Mihály Munkácsy.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość osobistego spotkania z najlepszymi winiarzami z Węgier – i oczywiście spróbowania ich win. Na koniec dnia, z dachu muzeum, a nawet Zamku Królewskiego po drugiej stronie Dunaju, będzie można z kieliszkiem wina podziwiać panoramiczny widok na stolicę Węgier.

„Winne Środy” w Węgierskiej Galerii Narodowej

Jeżeli chodzi o wina, to na zwiedzających będzie czekać plejada winiarskich gwiazd z Tokaju czy znad jeziora Balaton. Swoje „winne portrety” zaprezentują też znakomici producenci z mniej znanych Polakom regionów, na przykład Villány. Spotkania z winiarzami odbywają się zarówno w gmachach Węgierskiej Galerii Narodowej i Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, jak i na Zamku Królewskim.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

To już kolejna edycja „Winnych Śród” w Węgierskiej Galerii Narodowej. Popołudniowe spotkania ze sztuką, muzyką i winem pod egidą instytucji odbywają się w sezonie wakacyjnym już od kilku lat i każdorazowo cieszą się ogromną popularnością – zarówno wśród Węgrów, jak i zwiedzających z całego świata. Tegoroczny cykl „Winnych Śród” w Węgierskiej Galerii Narodowej potrwa od lipca do września 2022 roku.