Węgierska Galeria Narodowa kusi turystów: zwiedzanie z kieliszkiem wina w ręku

„Winne środy” – tak nazywa się wakacyjna oferta Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie. Na zwiedzających czekają nie tylko oprowadzania po wystawach i podziwianie dzieł z kolekcji galerii, ale też degustacje węgierskich win.

Publikacja: 06.07.2022 16:37

Galeria Narodowa mieści się w jednym ze skrzydeł Pałacu Królewskiego w Budapeszcie.

Galeria Narodowa mieści się w jednym ze skrzydeł Pałacu Królewskiego w Budapeszcie.

Foto: Dencey, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Oglądanie prac wybitnych artystów z asystą przewodnika, warsztaty poświęcone sztuce, a w międzyczasie muzyka na żywo i degustacja najlepszych węgierskich win – tyle atrakcji można zaliczyć w jeden letni wieczór dzięki inicjatywie Węgierskiej Galerii Narodowej mieszczącej się w jednym z najbardziej ikonicznych budynków Budapesztu – w Pałacu Królewskim. 6 lipca ruszył cykl wystaw, w trakcie których sztuce będzie towarzyszyło również węgierskie wino.

Sztuka i wino: letnie wystawy w Galerii Narodowej w Budapeszcie

Wielu miłośników sztuki potrafi również docenić dobre wino. Wiedzą o tym budapesztańscy muzealnicy, którzy przygotowali dla zwiedzających cotygodniowe spotkania ze sztuką, muzyką i winem. I to winem nie byle jakim, bo do współpracy przy programie „Borserda”, czyli „Winnych Śród”, Węgierskiej Galerii Narodowej zaprosiło najlepszych producentów w kraju.

„Jeżeli jest środa, to jest to Winna Środa” – takie hasło towarzyszy specjalnemu programowi w Węgierskiej Galerii Narodowej. Jak to działa?

Co środę wszyscy spragnieni spotkań z wybitną sztuką i równie wybitnymi winami będą mogli kupić bilet, w ramach którego otrzymają wstęp na wybraną wystawę w gmachu Węgierskiej Galerii Narodowej lub w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie w towarzystwie przewodnika. W programie przewidziano też udział w warsztatach, a wszystkiemu temu nieustannie będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu profesjonalnych muzyków.

Czytaj więcej

Nowy trend: powstało pierwsze wino „paneuropejskie”. Producenci z UE łączą siły

W ramach „Winnych Śród” pracownicy muzeum przygotowali kilka specjalnych wystaw tematycznych. Uwagę międzynarodowego grona turystów z pewnością przyciągną wystawy obejmujące miedzy innymi dzieła Moneta, Gauguina, Pissarra czy Renoira. Pewną ciekawostką jest w tym roku wystawa belgijskich symbolistów.

Z kolei ci miłośnicy sztuki, którzy chcieliby zgłębić wiedzę na temat twórczości artystów węgierskich, mogą kupić bilet na wystawę budapesztańskich plakatów w stylu art déco, a także obrazów z życia mieszkańców Budapesztu z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Poza tym przygotowano wystawy prac takich wybitnych węgierskich malarzy jak Károly Ferenczy, Lajos Gulácsy, Ladislav Medňanský czy Mihály Munkácsy.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość osobistego spotkania z najlepszymi winiarzami z Węgier – i oczywiście spróbowania ich win. Na koniec dnia, z dachu muzeum, a nawet Zamku Królewskiego po drugiej stronie Dunaju, będzie można z kieliszkiem wina podziwiać panoramiczny widok na stolicę Węgier.

„Winne Środy” w Węgierskiej Galerii Narodowej

Jeżeli chodzi o wina, to na zwiedzających będzie czekać plejada winiarskich gwiazd z Tokaju czy znad jeziora Balaton. Swoje „winne portrety” zaprezentują też znakomici producenci z mniej znanych Polakom regionów, na przykład Villány. Spotkania z winiarzami odbywają się zarówno w gmachach Węgierskiej Galerii Narodowej i Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, jak i na Zamku Królewskim.

To już kolejna edycja „Winnych Śród” w Węgierskiej Galerii Narodowej. Popołudniowe spotkania ze sztuką, muzyką i winem pod egidą instytucji odbywają się w sezonie wakacyjnym już od kilku lat i każdorazowo cieszą się ogromną popularnością – zarówno wśród Węgrów, jak i zwiedzających z całego świata. Tegoroczny cykl „Winnych Śród” w Węgierskiej Galerii Narodowej potrwa od lipca do września 2022 roku.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda