W Europie od wielu lat promuje się oryginalne, unikatowe lokalne produkty pochodzące z konkretnych regionów państw Starego Kontynentu. Tymczasem Europejska Fundacja Kultury wsparła finansowo projekt, który stanowi całkowitą odwrotność tej idei.
Wino paneuropejskie – przyszłość na rynku win?
Aby wino produkowane w którymś z krajów Unii Europejskiej otrzymało stosowne oznaczenie regionalne, musi spełnić szereg wymogów. Kryteria te odnoszą się na przykład do jakiegoś określonego obszaru pozyskiwania winogron, jak i konkretnych odmian winorośli, które wykorzystuje się do produkcji danego wina.
Jeżeli wino nie spełnia minimalnych wymagań, na etykiecie umieszcza się informację, że jest to produkt krajowy lub jeszcze ogólniejszą – że wino powstało w Unii Europejskiej. Dotyczy to zresztą wielu innych produktów, na przykład oliwy z oliwek.
Wina z owych najniższych kategorii regionalnej klasyfikacji są zwykle tanie i anonimowe, toteż w gronie bardziej wymagających miłośników win nie cieszą się zbyt dużym poważaniem. Jeżeli pomysł trojga winiarzy z Francji i Włoch odniesie komercyjny sukces, niebawem być może w modzie będzie picie win „Made in Europe” – mieszanek z najróżniejszych regionów Europy.
Czytaj więcej
Wina ukraińskie od niedawna budzą coraz większe zainteresowanie ekspertów i miłośników win na całym świecie. W pewnym sensie to to efekt wojny i uwagi, którą światowi zwrócili w końcu na naszego sąsiada.