Złota kanapka z awokado za półtora miliona złotych. To projekt artysty z Niemiec

Tim Bengel, niemiecki artysta, stworzył najdroższą na świecie kanapkę z awokado. Nie można jej zjeść, bo wykonana jest ze szczerego złota. Można za to obejrzeć ją z bliska.

Publikacja: 16.09.2021 13:42

TIm Bengel przyznaje, że zjadł kanapkę, która posłużyła za pierwowzór przy tworzeniu jego dzieła..

TIm Bengel przyznaje, że zjadł kanapkę, która posłużyła za pierwowzór przy tworzeniu jego dzieła..

Foto: Tim Bengel

Artyści lubią prowokować, to nic zaskakującego. Jeff Koons robi stalowe rzeźby przypominające gigantyczne zwierzaki z baloników. Maurizio Cattelan na ścianie galerii za pomocą taśmy izolacyjnej powiesił banana. Włoski artysta Salvatore Garau sprzedał z kolei „niewidzialną rzeźbę” wykonaną z... niczego.

Czytaj więcej

Banan na ścianie, słynne dzieło sztuki, już nie do kupienia

Niemiec Tim Bengel postanowił pójść tropem sławnych prowokacji i spróbować dorównać sławnym skandalistom. Jego praca, zatytułowana „Kto chce żyć wiecznie” to tost z awokado, tyle że wykonany ze szczerego złota.

Ile kosztuje złota kanapka z awokado? 

Praca Bengela w sposób niemal doskonały odwzorowuje prawdziwego bajgla z awokado. Dzieło niemieckiego artysty powstało w oparciu o dokładne skany trójwymiarowe kanapek serwowanych przez berlińską restaurację Avocado Club.

Do stworzenia pracy konieczne było przetopienie ok. 6 kilogramów 18-karatowego złota wartego łącznie ok. półtora miliona złotych. Bengel zadbał o detale: tak jak kanapka z Avocado Club, jego praca składa się kawałków awokado, plastrów pomidora i listków rukoli, a take bajgla. Całość jest jedna wykonana ze złota, więc nie da się jej zjeść. 

Po co taki projekt? „Zadawalem sobie pytanie, co jest symbolem mojego pokolenia milenialsów” – powiedział 29-letni Bengel w rozmowie z serwisem „Food and Wine”. „To musiało być coś, co połączy rozwój internetu i social mediów, dążenie do tego, by żyć zdrowo z turbokapitalizmem i zniszczeniem naszego życia”. Niemiecki artysta uznał, że te wszystkie rzeczy najleipiej oddaje właśnie tost z awokado. 

Każdy element, który składa się na złotą kanapkę Tima Bengela to efekt dokładnego zeskanowania składników prawdziwego bajgla z awokado kupionego w berlińskim lokalu Avocado Club. Po skanowaniu wykonano precyzyjne formy do odlewów, do nich trafiło następnie przetopione złoto, z których wykonano kawałki awokado, plastry pomidora, listki rukoli, a także dwie połówki bajgla.

Pracę Tima Bengela można oglądać podczas tegorocznej edycji Berlin Art Week. Pod koniec roku praca zostanie pokazana w Miami. Ostatecznie trafi na aukcję – cena wywoławcza to ok. 2,5 miliona euro czyli równowartość blisko 12 milionów złotych.

Źrodło: Food & Wine

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda