W 2019 roku na targach Art Basel Miami Maurizio Cattelan zaprezentował „Komika”, pracę, która wielu osobom wydała się średnio udanym żartem. Chodzi o banana przyklejonego taśmą izolacyjną do ściany w galerii.

To dzieło Maurizio Cattelana wzbudziło ogromne emocje, ale w przypadku tego artysty to nic nowego. Włoch specjalizuje się w realizacji kontrowersyjnych projektów, ma w dorobku między innymi zainstalowanie wykonanej ze złota (i skradzionej po kilku dniach) toalety w angielskim pałacu Blenheim, a także stworzenie rzeźby Jana Pawła II przygniecionego przez meteoryt (ta praca, pokazywana w 2000 roku w warszawskiej Zachęcie, wywoływała w Polsce ogromne emocje).

Czytaj też: 3000 procent więcej – w taki sposób domy aukcyjne zostały zmuszone do walki ze spekulantami

„Komik”, czyli banan przyklejony taśmą, został wyceniony na 120 tysięcy dolarów (prawie pół miliona złotych). Znacznie więcej był gotów zapłacić Damien Hirst – jeden z najlepiej zarabiających artystów XXI wieku. Anglik pragnął mieć pracę Maurizio Cattelana w swojej kolekcji. Nic z tego, Hirst nie kupi „Komika”.

Banan przyklejony taśmą jako dzieło sztuki

Hirst spotkał się z odmową, co musiało być dla niego frustrujące, bo uznawany jest za jednego z najdroższych artystów na świecie. Stworzony w zaledwie trzech egzemplarzach „Komik”, każdy z certyfikatem poświadczającym autentyczność, trafił wcześniej m.in. do Davida Datuny, artysty z Nowego Jorku, który zorganizował happening, podczas którego zjadł banana przyklejonego do ściany przez Maurizio Cattelana, a swój występ zatytułował „Głodny artysta”.

„Uwielbiam tę pracę Maurizio Cattelana i bardzo chciałem ją kupić” – napisał na Instagramie Damien Hirst. „Poprosiłem mojego przyjaciela, kuratora Francesco Bonamiego, aby zapytał Maurizio, czy nie ma egzemplarza lub szkiców, które mógłby mi sprzedać, lub czy nie wykonałby egzemplarza specjalnie dla mnie. Zaproponowałem, że w zamian może wybrać sobie którekolwiek z moich dzieł. Niestety, Maurizio odmówił”

Damien Hirst: najbogatszy artysta na świecie. Ile wart jest jego majątek?

Francesco Bonami postanowił jednak sprawić przyjemność Damienowi Hirstowi i wykonał dla niego pracę bliźniaczo podobną, tyle że z bananem zwróconym w przeciwnym kierunku.

Wyświetl ten post na Instagramie.

I was desperate to buy this 🍌artwork 🎨 from Maurizio Cattelan, called “Comedian”, because I 😍 love it so much 💕 I asked my friend and curator Francesco Bonami to ask Maurizio if he had an A.P. he could sell me or if he would make me a special one? I offered to swap it for anything of mine? But sadly he said no! 😭 wahhhh! 💦💦💦💦💦 and then Francesco felt sorry for me and he made me this one as a present and sent it to me! This is it now on my wall and I love it, he said the banana has to point the opposite way hahahahaha 🥰 thanks Francesco and thanks for trying! Maybe I should call you Francesco Bananami from now on!? Big love brother 🍌🎁💜🙏🏼💦☔️🎨🍌🦠🌸 @thebonamist

Post udostępniony przez Damien Hirst (@damienhirst)

Hirst, którego majątek wycenia się na ponad 300 milionów dolarów, był podobno zachwycony tym prezentem. Zadeklarował też, że zgodnie z instrukcjami Maurizio Cattelana, co tydzień będzie zjadał banana i zastępował go nowym.

Zapytany o to, dlaczego tak bardzo pokochał właśnie to dzieło Maurizio Cattelana, Hirst napisał:  „Po wszystkim, co widzieliśmy w sztuce, ta praca wciąż szokuje oraz irytuje, a to mnie bawi”.