W ciągu ponad 160-letniej historii firma Cordings przechodziła kilka transformacji. Marka zaczynała od produkcji odzieży dla myśliwych, by z upływem lat zmienić się w prawdziwe królestwo tweedu i klasycznej mody brytyjskiej. Firma przeżywała też wzloty i upadki – ciesząca się gwarancjami królewskimi za czasów Jerzego V rodzinna spółka z problemami wkroczyła w XXI wiek. Jej przetrwanie zapewnił fan produktów Cordings – Eric Clapton.

Czytaj też: Po pandemii dresy szyją nawet słynni londyńscy krawcy

Pamiętający pierwsze wizyty w sklepie na londyńskiej ulicy Picadilly Clapton odświeżył swój związek z Cordings pod wpływem tweedowej marynarki, którą dostrzegł na wystawie gdy był już legendą rocka. Dziś powiedzielibyśmy, że słynny gitarzysta został „ambasadorem” marki, ale Nollowi Ulothowi, pełniącemu dziś funkcję managera generalnego w Cordings, chodziło o coś innego.

„Poprzedni właściciele chcieli żeby Cordings stało się modne, z teo powodu zaczęliśmy tracić tożsamość – tłumaczył Uloth w rozmowie z serwisem Robb Report.

Szukałem kogoś, kto kochałby Cordings i zrozumiał, że jest to wyjątkowa część dziedzictwa Londynu. Nie chciałem, aby firma została pochłonięta dużego gracza  i straciła indywidualność.

Od ponownego odkrycia Cordings Eric Clapton bywał w sklepie regularnie. Muzyk nie potrzebował więc długiego namawiania na rozmowę w sprawie inwestycji w firmę, a decyzję o wykupieniu połowy udziałów (właścicielem drugiej połowy jest Uloth) podjął ponoć w 3 minuty. Wraz z połową sklepu Clapton otrzymał też posadę design directora, a Cordings znów zyskało popularność. Firma doczekała się nawet otwarcia drugiego sklepu.

Sam Clapton przekonuje, że za decyzją o uratowaniu marki stał egoizm. Po prostu zależało mu na utrzymaniu marki, będącej z jednej strony symbolem angielskiego stylu, a z drugiej producentem odzieży myśliwskiej, jaką dziś robi już niewielu, z detalami w stylu pasków wszytych w bokach przeciwdeszczowych mackintoshy czy szwów na mankietach.