Polka nagrodzona w światowym konkursie zdjęć zrobionych iPhone'em

W tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu zdjęć wykonane iPhone'm lub iPadem jedną z nagród zdobyła Polka. Oto nagrodzone fotografie.

Publikacja: 02.08.2023 14:53

W konkursie iPhone Photography Awards mogą startować fotografowie profesjonalni i amatorscy.

W konkursie iPhone Photography Awards mogą startować fotografowie profesjonalni i amatorscy.

Foto: Joey Huang

Zdjęcia, które robi się smartfonami, jakością coraz częściej dorównują tym, które wykonano za pomocą profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Do czołówki najlepszych smartfonów-aparatów fotograficznych z pewnością należą iPhone'y. To od lat cel firmy Apple – być liderem w świecie fotografii smartfonowej.

Od 16 lat funkcjonuje konkurs, w którym nagradzane są najlepsze zdjęcia zrobione iPhone'm lub iPadem. W tym roku jedną z nagród zdobyła Polka.

Polka autorką jednego z najlepszych zdjęć na świecie wykonanych przy pomocy iPhone'a

IPPAwards (skrót od iPhone Photography Awards) to międzynarodowy konkurs, którego pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku – czyli rok po tym, kiedy zaprezentowano pierwszą generację iPhone'a. Adresatami konkursu są zarówno profesjonalni, jak i amatorscy fotografowie z całego świata.

Czytaj więcej

Pracowitość staje się niemodna? Generacja Z woli nowy trend: „pracę dla lenia”

Podstawowym warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie zdjęcia, które wykonano przy pomocy iPhone'a lub iPada. Jurorzy oceniają prace na podstawie ich wartości artystycznej, oryginalności, tematu oraz stylu.

Każdego roku maksymalnie czterech fotografów ma szansę otrzymać tytuł Fotografa Roku. Ponadto w konkursie przyznaje się też jedną nagrodę główną, a także I, II, III miejsca w 14 kategoriach. Są to: „Abstrakcja”, „Zwierzęta”, „Architektura”, Dzieci”, „Życie w mieście/Pejzaż miejski”, „Krajobraz”, „Styl życia”, „Natura”, „Ludzie”, „Portret”, „Seria” (tu ocenia się trzy obrazy, które łączy jakiś motyw), „Martwa natura”, „Podróże” oraz „Inne”.

Zdobywczynią III nagrody w kategorii „Podróże” okazała się Polka, Beata Krowicka. Wyróżniono jej zdjęcie wykonane w górach północno-zachodniej Argentyny.

Zdjęcie Krowickiej pod tytułem „Devil’s Desert”, czyli w wolnym tłumaczeniu – „Diabelska pustynia”, przedstawia rdzawe zbocze masywu znajdującego się w gminie Tolar Grande na płaskowyżu Puna de Atacama w Argentynie. Wzgórze malowniczo kontrastuje z intensywnym błękitem nieba, zaś autorce z dużą dokładnością udało się uchwycić jego fakturę.

Laureatem nagrody głównej w tegorocznej edycji konkursu IPPAwards został Ivan Silva z Meksyku za zdjęcie pod tytułem „Bohater” (hiszp. „Heroe”). Przestawia ono chłopca w piłkarskiej koszulce z napisem „Messi 10”, stojącego na samochodzie dostawczym w zwycięskiej pozie, nad stertą gałęzi, które być może sam załadował.

Ivan Silva z Meksyku: zdobywca nagrody głównej, zdjęcie zrobione iPhone'em 12 Pro w Meksyku

Tytuł Fotografów Roku otrzymało troje autorów: Thea Mihu z Niemiec za przedstawiające gliniane amfory zdjęcie pod tytułem „Wioska sosów sojowych” (ang. „Soy Sauce Village”), Sasa Borozan z Bośni i Hercegowiny za utrzymane w odcieniach szarości zdjęcie chłopca nad morzem pod tytułem „Poskramianie fal” oraz Darek Hager ze Stanów Zjednoczonych za „Poranek w Tuscon” (ang. „Tucson Morning”), również w szarej kolorystyce.

Robert Lie, zdobywca pierwszej nagrody w kategorii „Martwa natura”. Zdjęcie wykonane iPhone'em 14 Pro Max w Wietnamie.

IPPAwards – międzynarodowy konkurs na najlepsze zdjęcia zrobione iPhone'em

Oprócz tego, że zdjęcia biorące udział w IPPAwards powinny być wykonane przy pomocy dowolnego modelu iPhone'a lub iPada, uczestnicy konkursu muszą spełnić kilka innych warunków. Prace nie powinny być na przykład nigdzie wcześniej publikowane, choć do konkursu kwalifikują się zdjęcia z postów, które opublikowano na takich portalach społecznościowych jak Facebook czy Instagram.

Ramazan Cirakoglu z Turcji, pierwsza nagroda w kategorii „Portret”. Zdjęcie wykonane iPhone'em 12

Zdjęć nie należy też poddawać żadnej obróbce komputerowej, na przykład w Photoshopie. Jeżeli jurorzy nie będą w stanie zweryfikować, że zdjęcie powstało przy pomocy iPhone'a lub iPada, praca zostanie zdyskwalifikowana. Autorzy zachowują przy tym pełnię praw autorskich.

Skye Snyder z USA, pierwsza nagroda w kategorii „Zwierzęta”. Zdjęcie wykonane iPhone'em 12 Pro Max 

Obowiązuje również wpisowe za udział w konkursie. Przesłanie jednego zdjęcia kosztuje 5,5 dolara, a im więcej fotograf prześle prac, tym mniejszą kwotę zapłaci za jedno zdjęcie. Nie ma przy tym ograniczeń co do liczby przesyłanych zdjęć, jednak fotografowie chcący wziąć udział w konkursie muszą pamiętać, że wpisowe nie ulega zwrotowi.

Ton Ensing, pierwsza nagroda w kategorii „Krajobraz”. Zdjęcie zrobiono iPhone'em 12 Pro

Co jest nagrodą w konkursie? Organizator na razie nie podaje, co otrzymają zdobywcy trzech pierwszych miejsc w kategorii „Fotograf roku”. Wiadomo natomiast, jakie nagrody przewidziano dla laureatów nagród w pozostałych kategoriach. Dla pierwszego miejsca to sztabka złota, natomiast zdobywcy miejsc 2. i 3. otrzymają po sztabce platyny.

Zdjęcia, które robi się smartfonami, jakością coraz częściej dorównują tym, które wykonano za pomocą profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Do czołówki najlepszych smartfonów-aparatów fotograficznych z pewnością należą iPhone'y. To od lat cel firmy Apple – być liderem w świecie fotografii smartfonowej.

Od 16 lat funkcjonuje konkurs, w którym nagradzane są najlepsze zdjęcia zrobione iPhone'm lub iPadem. W tym roku jedną z nagród zdobyła Polka.

Pozostało 91% artykułu
Styl życia
„Turystyka dla przemęczonych” to nowy trend. Czym jest zjawisko „silent travel”?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Styl życia
Koniec „podróży z zemsty”? Znika trend, który zrobił karierę po pandemii
Styl życia
Nie zakupy, a przeżycia. Nowy raport pokazuje zmianę w naszym myśleniu o urlopie
Styl życia
Napiwki w Europie. Jakie kwoty należy zostawiać w restauracjach?
Styl życia
Młodzi z generacji Z podróżują inaczej niż ich rodzice. Wolą jeść, nie zwiedzać