Bar z Krakowa wśród najlepszych na świecie. Debiut Polaków na prestiżowej liście

Krakowski bar „TAG” zadebiutował na arenie międzynarodowej – i od razu trafił do światowej czołówki. Krakowski lokal znalazł się w czołowej setce najlepszych barów na świecie w tegorocznej edycji konkursu The World's 50 Best Bars”. Bar z Krakowa wśród najlepszych lokali tego typu na świecie. Polacy na prestiżowej liście

Publikacja: 28.09.2022 15:20

Lista „The World's 50 Best Bars”, wbrew nazwie to zestawienie stu najlepszych barów na świecie. Jest

Lista „The World's 50 Best Bars”, wbrew nazwie to zestawienie stu najlepszych barów na świecie. Jest jednak podzielona na pierwszą i drugą 50-tkę.

Foto: Louis Hansel

Przetrwał lockdowny, a teraz doceniło go międzynarodowe grono profesjonalistów z branży gastronomicznej. Debiut w rankingu „The World's 50 Best Bars 2022” to ogromny sukces dla istniejącego zaledwie dwa lata krakowskiego „TAG-a”. Tym bardziej, że jak dotąd nie udało się tego dokonać żadnemu lokalowi z Polski.

„TAG” z Krakowa wśród stu najlepszych barów na świecie

Organizatorem dorocznego konkursu jest „50 Best” – ta sama organizacja, która stoi za cenionymi rankingami „50 Best Restaurants” i „50 Best Discovery”. Ogłoszenie wyników każdego z tych zestawień budzi ogromne emocje w całej branży gastronomicznej, a znalezienie się choćby w pierwszej setce jest dla restauratorów i właścicieli barów ogromnym wyróżnieniem.

Do tego prestiżowego grona dostał się właśnie bar „TAG”. Otworzył się w lipcu 2020 roku, wstrzelił się więc w chwilowe poluzowanie pandemicznych obostrzeń. Niestety, nie na długo. Jesienią rozpoczął się długi, kilkumiesięczny lockdown, którego nie przetrwało wiele lokali gastronomicznych w Polsce. Na szczęście zespół „TAG-u” wyszedł z tej stagnacji obronną ręką i wiosną 2021 roku lokal otworzył się ponownie.

Czytaj więcej

Polskie cukiernie na liście najlepszych na świecie. Aż 7 lokali z Warszawy

„TAG” znajduje się przy ulicy Podwale 7, po sąsiedzku z krakowskimi Plantami. Oprócz wielu nieśmiertelnych klasyków, można tu też spróbować ich unowocześnionych wersji. Specjalnością lokalu są natomiast oryginalne autorskie koktajle.

Oprócz wyróżnienia w „The World's 50 Best Bars 2022”, o klasie zespołu „TAG-u” może poświadczyć też niedawne wyróżnienie dla pracującej za barem Alicji Bączyk. Utalentowana barmanka zakwalifikowała się do finału międzynarodowego konkursu „World Class”, którego organizatorem jest koncern Diageo. W odbywających się w Sydney finałowych eliminacjach Alicja Bączyk zajęła bardzo wysokie, czwarte miejsce.

Najlepsze bary w Europie w 2022 roku

Na miejscach od 100 do 51 rankingu „The World's 50 Best Bars 2022” znalazły się lokale z całego świata. Największą reprezentację miał Singapur – w drugiej pięćdziesiątce zestawienia znalazło się aż osiem lokali z tego miasta-państwa.

W Europie natomiast scena barowa najciekawiej przedstawia się w Londynie i Paryżu – do rankingu dostały się po trzy lokale z tych miast. Są to: „Donovan Bar”, „Side Hustle” i „Three Sheets” z Londynu oraz: „Danico”, „Le Syndicat” i „Candelaria” z Paryża.

W zestawieniu znalazły się również bary ze Sztokholmu („Röda Huset” i „Tjoget”), Rzymu („Freni e Frizioni”, „The Court”), Mediolanu („Camparino in Galleria”), Aten („Barro Negro”), Manchesteru („Schofield's”) i Nikozji („Lost & Found”).

Jurorzy wyróżnili też jeden lokal z kraju naszych południowych sąsiadów. „Antique American Bar” z Bratysławy zaliczył w tym roku debiut na liście „50 Best Bars”, podobnie jak „TAG”.

Sukces „TAG-u” jest bezprecedensowy, jednak w poprzednich edycjach konkursu „The World's 50 Best Bars” jurorzy doceniali także inne polskie lokale. W konkursie „50 Best Discovery 2021” jako najciekawsze odkrycia na barowej mapie świata wyróżniono warszawski „El Koktel” i krakowski „Mercy Brown”. Wcześniej natomiast do rankingu dostał się „The Roots” z Warszawy.

Czy do najlepszej pięćdziesiątki w rankingu „The World's 50 Best Bars 2022” dostaną się jeszcze jakieś lokale z Polski? Tego jeszcze nie wiadomo. Byłby to spektakularny sukces, bo nigdy wcześniej żadnemu polskiemu barowi nie udało się zakwalifikować nawet do pierwszej setki tego prestiżowego rankingu.

Zespół „50 Best” ma to do siebie, że ujawniając wyniki konkursów, lubi budować napięcie. Na razie znamy drugą pięćdziesiątkę najlepszych barów na świecie. Tę pierwszą organizator ujawni dopiero w przyszłym tygodniu. Póki co musimy więc uzbroić się w cierpliwość – pełne wyniki konkursu pojawią się 4 października 2022 roku.

Przetrwał lockdowny, a teraz doceniło go międzynarodowe grono profesjonalistów z branży gastronomicznej. Debiut w rankingu „The World's 50 Best Bars 2022” to ogromny sukces dla istniejącego zaledwie dwa lata krakowskiego „TAG-a”. Tym bardziej, że jak dotąd nie udało się tego dokonać żadnemu lokalowi z Polski.

„TAG” z Krakowa wśród stu najlepszych barów na świecie

Pozostało 91% artykułu
Styl życia
Konkurencja dla gwiazdek Michelin. Francuzi mają nowa „biblię smakoszy”
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Styl życia
Three Cents wkracza do Polski. Nowa marka w portfolio Coca-Cola HBC Polska
Styl życia
Szaleństwo na punkcie „luksusowych wód mineralnych”. Nisza rośnie w siłę
Styl życia
Trzeźwość staje się modna. Trend „NoLo” wkracza do barów i restauracji
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Styl życia
Ranking najlepszych zup świata. Polski specjał na drugim miejscu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży